3 marca 2020

Inwestycje

Wynalazek NanoSanguis z perspektywą na nowe życie

Spółka NanoSanguis stworzyła innowacyjny produkt z zapotrzebowaniem na światową skalę. 

NanoSanguis jest spółką, która wchodzi w skład grupy kapitałowej giełdowego NanoGroup. Wynalazek spółki daje szansę na nowe życie wielu pacjentom. Jego innowacja polega na wielokrotnemu wydłużeniu czasu transportu oraz przechowywania narządów. Dzięki temu potencjalny odbiorca może otrzymać organy w odpowiednim czasie. Wynalazek jeszcze tego roku zostanie poddany procesie rejestracji w amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA),a także Europejskiej Agencji Leków (EMA).

– Dostępność organów do transplantacji jest uzależniona głównie od czasu, w jakim organy transportowane są od dawcy do biorcy przeszczepu. Produkt Nanosanguis daje możliwość transportu organów na duże odległości w specjalnie do tego celu stworzonym urządzeniu transportującym. Mamy nadzieję, że organy perfundowane naszym płynem będzie można przechowywać przez wiele dni, transportować na duże odległości, a nawet prowadzić pozaustrojowy proces leczenia i regeneracji pobranego organu. Pozwoli to stosować do przeszczepów również organy słabej jakości, które obecnie są odrzucane. Sądzimy, że w 2020 roku będziemy gotowi do rozpoczęcia procesu rejestracji produktu przez regulatora FDA i EMA i wdrożenie do praktyki klinicznej – tłumaczy prezes NanoGroup Marek Borzestowski.

Przełom w technologii 

Produkt daje szansę na przewóz ludzkich narządów, a za sprawą specjalistycznego płynu umożliwia ich magazynowanie nie mniej niż kilka dni. Daje to niezwykłe nadzieje na wzmożenie ilości operacji przeszczepów organów. Jest to duży krok na przód, ponieważ większość przypadków, w których nie dochodzi do operacji  spowodowanych jest zbyt długim oczekiwaniem. 

Dotychczas taki produkt nie był dostępny na globalnym rynku i jest to to przełomowa technologia na rynku transplantologii na którym obecnie wykonuje się przeszło 100 000 transplantacji rocznie – komentuje prof. nadzw. dr hab.n.med. Piotr Buszman, z Centrum Badawczo Rozwojowego American Heart of Poland i Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. 

Rozwój i współpraca

– Proces rozwoju produktu od jego pierwszej wersji trwał przeszło 4 lata. Współpraca polskich jednostek naukowych takich jak Politechnika Warszawska, American Heart of Poland, Warszawski Uniwersytet Medyczny przy istotnym zaangażowaniu funduszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zaowocowała powstaniem w syntetycznej substancji, która, mamy nadzieję, umożliwi długotrwałe przetrzymywanie organów do transplantacji poza ustrojem pacjenta- objaśnia prezes NanoSanguis, Agata Stefanek. 

W skrócie: 

  • W tym roku wchodzi na rynek wynalazek dający szanse na nowe życie.
  • Produkt umożliwia wzmożenie ilości operacji przeszczepów organów.

 

Przeczytaj również: