7 stycznia 2021

Inwestycje

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka jeszcze w tym roku

W Poznaniu w sąsiedztwie Szpitala Wojewódzkiego powstaje Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka. Jeden z największych ośrodków tego typu w Polsce jest już na finiszu. W nowym szpitalu opieką medyczną może zostać objęte nawet 354 dzieci.

Kiedy zakończenie prac?

Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka już na finiszu. Inwestycja jest obecnie na etapie prac wykończeniowych. W ubiegłym roku zakończyły się  prace budowlane z wykorzystaniem dźwigu związane między innymi z zagospodarowaniem terenu wokół placówki. Co więcej, w budynku prowadzone były także prace o charakterze instalacyjnym i wykończeniowym. Dzięki temu pierwsze pomieszczenia są już gotowe na przyjęcie sprzętu medycznego, inne czekają jeszcze na wykończenie. Jeszcze w tym roku budynek ma zostać oddany do użytku,

- Szpital dziecięcy urósł i wypiękniał! Przez 12 miesięcy minionego roku, przy ul. Wrzoska w Poznaniu, trwały intensywne działania w obrębie zagospodarowania terenu i elewacji budynku. Także wewnątrz prowadzone były prace instalacyjne i wykończeniowe. Stan na dziś jest taki, że pierwsze pomieszczenia są gotowe na przyjęcie sprzętu medycznego. Najbliższe miesiące 2021 roku będą pod tym względem bardzo intensywne! - zapowiedział na koniec 2020 roku Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Fot. Projekt Industria Baltic Group

Wielkość obiektu

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka to obiekt, który posiada 7 kondygnacji. Na tej powierzchni znajdzie się dwa tysiące pomieszczeń. Składają się one na 9 szpitalnych oddziałów. Pacjenci będą mieli do dyspozycji sale jednoosobowe. Co istotne, w inwestycji uwzględniono, że każda z nich będzie miała własny węzeł sanitarny. Nowy szpital przy ul. Wrzoska będzie także pierwszą placówką w Wielkopolsce, w której znajdzie się SOR dziecięcy.

Koszt inwestycji

Budowa szpitala dziecięcego prowadzona jest przez Szpitale Wielkopolski, czyli spółkę samorządu województwa wielkopolskiego. Szacowany koszt inwestycji, czyli budowy i wyposażenia nowej placówki to ponad 426 mln zł. Dofinansowanie unijne na ten cel to 237 mln zł. Niezbędna była także dotacja celowa z budżetu państwa w kwocie ponad 202 mln zł. Pozostałe fundusze na to przedsięwzięcie pochodzą z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego oraz z pożyczki, która została zaciągnięta w Banku Gospodarstwa Krajowego specjalnie na tę inwestycję.

Przeczytaj również: