12 listopada 2020

Planowane inwestycje

Tymczasowy szpital w halach targów

Lublin to kolejne miasto, w którym rozpoczęła się budowa szpitala tymczasowego. Hale Targów Lublin pomieszczą maksymalnie 480 pacjentów.

– Placówka ma przyjmować pacjentów, dopiero gdy zabraknie miejsc w stacjonarnych szpitalach – zaznacza wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Szpital tymczasowy to jeden z etapów w sytuacji, kiedy dynamika wzrostu zakażeń sprawiłaby, że potrzeba hospitalizacji pacjentów zakażonych przekroczyłaby możliwości systemu leczenia szpitalnego.

– Jesteśmy aktualnie w fazie rozwijania liczby łóżek zakaźnych w szpitalach do liczby 2359. Jeżeli okaże się, że ta liczba jest niewystarczająca, zabezpieczamy się właśnie szpitalem tymczasowym – wyjaśnia wojewoda.

– Stworzymy wspólnie, razem, szpital bezpieczny dla pacjentów, bezpieczny dla personelu, taki, który pozwoli nam być przygotowanym na te najczarniejsze scenariusze – dodaje Lech Sprawka.

– Charakter przyjmowanych pacjentów będzie zależał od bieżących potrzeb, których obecnie nie jesteśmy w stanie w stu procentach oszacować. Będziemy starali się po prostu uzupełnić istniejącą bazę dla pacjentów z COVID i reagować adekwatnie do potrzeb – wyjaśnia  dr hab. N. med. Mirosław Czuczwar, pełniący funkcję pełnomocnika wojewody lubelskiego ds. organizacji udzielania świadczeń medycznych w szpitalu tymczasowym.

– W sali intensywnej terapii szpitala będziemy przyjmować pacjentów, którzy będą wymagali wspomagania układu oddechowego przy pomocy metod inwazyjnych, czyli między innymi przy pomocy respiratora. Przy czym pamiętajmy, że nie będzie to oddział, który będzie spełniał wymogi oddziałów o najwyższej referencyjności, czyli dedykowanych dla klinik czy szpitali trzeciego poziomu – tłumaczy ekspert.

Warto zaznaczyć, że szpitalem tymczasowym będzie przestrzeń Targów Lublin. Pacjenci chorzy na koronawirusa podzieleni zostaną na dwa pawilony. Jeden z nich będzie wyposażony w około 80 łóżek intensywnej terapii, drugi zaś przeznaczony dla około 400 pacjentów, wymagających podłączenia pod tlen. 

– Hala A została przeznaczona pod respiratory i 80 łóżek OIOM-owych. Jest już kładziona podłoga. Musi ona spełniać określony normy, tak, aby była ona bezpieczna. Powstała ściana, która oddziela strefę, gdzie będą pacjenci zakażeni, od tej „bezpiecznej”. Następnym etapem będzie postawienie łącznika pomiędzy dwoma halami, gdzie będą przyjmowani pacjenci. Będą oni kierowani albo na oddział lżejszy, tlenowy albo na oddział respiratorowy – informuje prezes Targów Lublin, Robert Głowacki.

– Najważniejszą rzeczą będzie powstanie instalacji tlenowej. Dwa zbiorniki zostaną posadowione przed halą A. Za chwilę zostanie wyrobiony fundament pod zbiornik i instalacja tlenowa zostanie doprowadzona do tych łóżek – dodaje. Zaznacza także, że ingerencje w hale targów udało się ograniczyć do minimum, co przyśpieszyło powstawanie szpitala. 

– Strefa przyjęć pacjentów będzie zachowywała wymogi takiej prostej izby przyjęć, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Będą tu kierowani pacjenci z dodatnim wynikiem testu w kierunku koronawirusa, którzy będą mieli objawy choroby – zaznacza  dr n. o zdr. Magdalena Czarkowska, pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. organizacji szpitala tymczasowego. 

Podkreśla także, że pacjenci na obu salach będą mieli do dyspozycji toalety, umywalki oraz natryski. Dobudowane zostanie także zaplecze kuchenne, pełniące funkcję punktu dystrybucji posiłków.

 

Doktor Mirosław Czuczwar zaznacza, że obecnie trwa nabór kadry. Stwierdza także, że będzie to największe z dotychczasowych wyzwań. – Same łóżka nikogo jeszcze nie wyleczyły, sam sprzęt to za mało. Potrzebujemy kadry wykwalifikowanej, gotowej, by się z tym wyzwaniem się zmierzyć. Potrzebujemy: lekarzy, pielęgniarek, ratowników, asystentów lekarzy, fizjoterapeutów, rehabilitantów. Potrzebujemy wszystkich pracowników służby zdrowia, którzy chcą nas wspomóc w zapewnianiu jak najwyższej jakości świadczeń zdrowotnych dla narastającej liczby pacjentów.

Tymczasowy szpital w Lublinie może potrzebować nawet 700 pracowników. Wśród nich znaleźć powinien się zarówno personel biały – pracownicy służby zdrowia mający medyczne wykształcenie, jak i personel szary. 

Tymczasowy szpital ma być gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów na przełomie listopada i grudnia bieżącego roku. Zgodnie z poleceniem, wydanym przez wojewodę, placówką patronacką dla tego szpitala ma być Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie. 

Wojewoda lubelski dodał także, że zapewnione środki finansowe na organizację i funkcjonowanie tego szpitala wystarczą nawet na pół roku.

Przeczytaj również: