18 września 2019

Inwestycje

Białystok otrzymał nowoczesny ośrodek rehabilitacji

17 września br. oddano zmodernizowane oddziały rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im J. Śniadeckiego w Białymstoku. 

W nowych oddziałach znajdują się: 47 łózek w salach z łazienkami, sale zabiegowe, gabinet fizjoterapii, hydroterapii i terapii zajęciowej, wszystkie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. 

6,7 mln zł z dofinansowania w ramach RPO

Całkowity koszt modernizacji wyniósł ponad 14 mln zł. Szpital dostał prawie 6,7 mln zł dofinansowania w ramach RPO, natomiast 7,2 mln zł wydano z budżetu Województwa Podlaskiego. 

- Otwarcie nowoczesnego ośrodka rehabilitacyjnego w naszym szpitalu nie byłoby możliwe bez finansowego wsparcia ze strony Samorządu Województwa Podlaskiego – podkreślał podczas otwarcia Cezary Nowosielski, dyrektor szpitala.

Prace nad modernizacją rozpoczęły się niespełna dwa lata temu

Ośrodek rehabilitacji rezyduje w budynku, w którym wcześniej znajdowały się oddziały okulistyki i laryngologii. Zmodernizowane oddziały rehabilitacji są wyposażone w różne urządzenia do ćwiczeń tj. urządzenia do rehabilitacji w odciążeniu, sale do masażu, stół pionizacyjny z funkcją kroczenia, platforma stabilometryczna czy programy komputerowe, pomagające w rehabilitacji. 

Dalsze plany dla szpitala w Śniadecji 

W remoncie znajduje się już budynek neurologii i pediatrii. W planach znajduje się również łącznik między budynkiem rehabilitacji i ginekologii. Dodatkowo szpital chce uruchomić Poradnie Rehabilitacji i Ośrodka Rehabilitacji Dziennej. Należy dodać, że oba zmodernizowane oddziały przyjmują około 400 pacjentów rocznie. 

- To jest potrzeba nie tylko dnia dzisiejszego. To jest potrzeba przyszłości – komentuje Kuryliszyn-Moskal. Dodając, że trwały starania i walka o to, by tak nowoczesna rehabilitacja neurologiczna, spełniająca wszystkie normy, powstała w regionie. Nadmieniła, że udarów mózgu doznają coraz młodsi ludzie, np. pacjenci po 34 roku życia, a rehabilitacja daje im szanse na powrót do pracy czy normalnego funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie.

W skrócie:

  • 17 września Wojewódzki Szpital Zespolony im J. Śniadeckiego w Białymstoku otworzył zmodernizowane oddziały rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej.
  • Całkowity koszt modernizacji wyniósł ponad 14 mln zł, z czego 6,7 mln zł to dotacje w ramach RPO, a 7,2 mln zł wykorzystano z budżetu Województwa Podlaskiego.
  • W remoncie znajdują się budynki neurologii i pediatrii. W planach jest zbudowanie łącznika między budynkiem rehabilitacji i ginekologii oraz Poradnie Rehabilitacji i Ośrodka Rehabilitacji.

Źródło:Wrota Podlasia

 

Przeczytaj również: