18 grudnia 2018

Planowane inwestycje

Szpital w Puławach czeka remont elewacji

W przyszłym roku najprawdopodobniej wykonany zostanie remont, na który mieszkańcy Puław czekają od dłuższego czasu. Jak podaje dziennikwschodni.pl modernizacja elewacji SP ZOZ w Puławach będzie możliwa dzięki dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budynek zostanie ocieplony, wymieniona zostanie cała okienna stolarka, a także instalacje grzewcze. Dodatkowo w budynku zainstalowane zostaną solary oraz fotowoltaika.

Zdjęcie poglądowe

 

Jak podaje dziennikwschodni,pl szpital od wielu lat boryka się z problemem wysokich kosztów ogrzewania, które łączą się się bezpośrednio z nieszczelnymi oknami i brakiem ocieplenia ścian. Elewacja, która w momencie budowania spełniała swoje zadania, dziś jest już mocno przestarzała i wyeksploatowana. Inwestycja w termomodernizację może się okazać kosztowna, jednak długofalowo jest to dla szpitala bardzo opłacalne - zwłaszcza, że środki na termomodernizację mają zostać zapewnione przez Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Co ważne, 13 milionów złotych być może wystarczy na pokrycie stu procent kosztów kwalifikowanych. 15 % z pieniędzy będzie niskooprocentowaną pożyczką. 

Zarząd powiatu puławskiego oraz dyrektor SP ZOZ Piotr Rybark są głęboko przekonani, że wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony.  Na początku 2019 roku dowiemy się tego na pewno - szpital będzie mógł wtedy ogłosić przetarg i wybrać wykonawcę. 

Nowa elewacja ma nawiązywać kolorystycznie do aktualnej oraz tej z ze zmoderniozwanego pawilonyu "C".  Mimo, iż inwestycja nie zakłada montażu klimatyzacji, według założeń projektu temparatura w okresie letnim ma być bardziej odpowiednia. Komfort ciepła w czasie zimy mają zapewnić nowe, szczelne okna. 

Inwestycja zakłada również wymianę całego systemy grzewczego oraz zastosowanie energii odnawialnej w postaci panelów solarnych oraz fotowoltaiki. To wpływnie znacząco na ograniczenie kosztów eksploatacyjnych szpitala.

Jeśli wniosek o dofinansowanie zostanie rozpatrzony pozytywnie przez Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wondej, prace rozpoczną się jeszcze w 2019 roku.

W skrócie:

  • W SPZOZ w Puławach planuje się termomodernizację elewacji budynku szpitala. 
  • Wniosek o dotację w kwocie 13 mln złotych został złożony do Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 
  • Dyrekcja oraz Zarząd szpitala są dobrej myśli - jeśli  wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, prace ruszą jeszcze w 2019 roku. 
Źródło: dziennikwschodni.pl

Przeczytaj również: