21 maja 2020

Inwestycje

Szpital na Bielanach: Inwestycja wyniesie 560 mln zł

Finiszuje budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Trwają prace wykończeniowe, procedury odbiorowe i instalacja wyposażenia, w tym sprzętu i aparatury medycznej najnowszej generacji. Przenosiny oddziałów i pozostałych jednostek lecznicy do nowych budynków
w pierwszym kwartale przyszłego roku.Bryły wszystkich budynków nowego szpitalnego miasteczka już stoją. W nowym budynku głównym montowane są meble i sprzęt medyczny wymagające wbudowania, trwają też finalne prace przy płycie umieszczonego na dachu lądowiska helikopterów medycznych oraz montaż stalowej konstrukcji schodów w atrium i konstrukcji szybów wind. Ten obiekt, w kształcie litery H, stanie się sercem całego kompleksu. Znajdą się tu m. in. oddział ratunkowy i główny blok operacyjny.

Pawilony przeznaczone dla oddziałów zakaźnych i przychodni przyszpitalnych oraz oddziałów psychiatrycznych są na etapie zaawansowanych prac wykończeniowych.
Ekipy wykonawcze montują ściany działowe, okładziny ścienne, sufity podwieszane i rolety zewnętrzne, kładą tynki i farby ścienne.

W budynku apteki i szpitalnej administracji, po ostatnich poprawkach wykończeniowych i montażowych, trwają procedury odbiorowe. To w tym pawilonie działał będzie robot apteczny. Szpitalna apteka będzie bowiem w pełni zautomatyzowana. Leki - w gotowych, imiennych pakietach dla każdego pacjenta - trafią na oddziały za pomocą systemu poczty pneumatycznej.

Wcześniej oddano już do użytku budynek parkingowy i budynki techniczne mieszczące m. in. generator prądotwórczy i kotłownię olejową (awaryjne zasilanie energetyczne i cieplne), garaż dla karetek i podziemny neutralizator ścieków. Gotowa jest też nowa portiernia i zlokalizowana z nią pod jednym dachem rozprężalnia gazów medycznych.

Wśród świeżo zakupionego sprzętu medycznego są m. in. angiograf operacyjny z echokardiografem, dwa tomografy komputerowe, aparat do badań metodą rezonansu magnetycznego,kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne, 9 zestawów laparaskopowych i wyposażenie centralnej sterylizatornii.

Przed nami jeszcze odbiory inwestorskie najważniejszych budynków, które muszą potrwać, bo testowanie złożonych systemów energetycznych,
wentylacyjnych i klimatyzacyjnych ma swoje prawa i wymaga czasu.     

- Nowy kompleks szpitala na Bielanach będzie wyposażony w wiele funkcjonalnych systemów z dziedziny racjonalności energetycznej i inne rozwiązania przyjazne środowisku, w tym gazowe pompy ciepła, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne, a także system umożliwiający wykorzystywanie wody deszczowej w celach sanitarnych przypomina marszałek Piotr Całbecki.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt wyniesie 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydajemy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, spółka samorządu województwa, która jest inwestorem przedsięwzięcia, pracuje nad wstępną dokumentacją dotyczącą zastąpienia starego głównego budynku nowym obiektem, który spełniał będzie standardy funkcjonalne.

 

 

Przeczytaj również: