9 września 2019

Sprzęt i Innowacje

Rusza pierwsza edycja LS Hard Skills

W Gdańsku ruszyła pierwsza edycja międzynarodowego projektu szkoleniowego LS Hard Skills, realizowanego przez EIT Health – największą europejską organizację zajmującą się rozwojem innowacji w obszarze medycyny i ochrony zdrowia wraz z organizacjami partnerskimi. Jest to unikatowy program, w którym wyselekcjonowani naukowcy, studenci i przedstawiciele start-upów otrzymują praktyczną i wysokospecjalistyczną wiedzę m.in. w zakresie rozwoju leków, nowoczesnych technik projektowania i selekcji związków, regulacji i rejestracji nowoczesnych rozwiązań w obszarze biofarmacji.  Projekt jest realizowany w Warszawie, Gdańsku i Barcelonie. Jego liderem jest Celon Pharma S.A., a partnerami Uniwersytet Medyczny w Łodzi, IESE Business School University of Navarra i Universidade de Evora.

Do udziału w programie zgłosiło się ponad 150 naukowców i młodych badaczy z całej Europy. Czterdziestu pięciu najlepszych dziś rozpoczyna intensywny i bardzo specjalistyczny program z obszaru tworzenia i wdrażania innowacyjnych leków.

Mikołaj Gurdała, Menedżer EIT Health InnoStars na Europę Północną i Wschodnią i jednocześnie Menedżer ds. Innowacji

 

- Misją EIT Health jest diagnozowanie różnorakich potrzeb w obszarze innowacyjnej medycyny. W całej Europie prowadzimy tej chwili ponad 150 projektów, które przyczyniają się do tworzenia przewag konkurencyjnych w zakresie badań i rozwoju, edukacji oraz programów akceleracyjnych. Jedną z podstawowych wartości naszych programów edukacyjnych jest ich unikalność, możliwość współpracy z najlepszymi ekspertami oraz walidacji nabytej wiedzy i umiejętności w praktyce. Projekt LS Hard Skills spełnia wszystkie te kryteria i mam nadzieję, że na stałe znajdzie się w naszym portfolio i wzmocni relacje pomiędzy nauką, biznesem i innowacyjnymi start-upamipowiedział Mikołaj Gurdała, Menedżer EIT Health InnoStars na Europę Północną i Wschodnią i jednocześnie Menedżer ds. Innowacji.

Program składa się z dwóch etapów. Pierwsza część jest realizowana od 2 do 6 września w Polsce - w Gdańsku (m.in. w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym), a także w laboratoriach Celon Pharmy. Kolejny etap odbędzie się w Barcelonie pod koniec września. W trakcie programu uczestnicy, z pomocą międzynarodowych ekspertów, będą doskonalić swoje umiejętności w zakresie rozwoju leków, nowoczesnych technik projektowania i selekcji związków, regulacji i rejestracji nowoczesnych rozwiązań w obszarze biofarmacji. Do udziału w programie LS Hard Skills zakwalifikowali się najlepsi. Przez miesiąc będą pracować z europejskimi ekspertami i mentorami, którzy na koniec wybiorą najlepsze koncepty z największymi potencjałem wdrożeniowym - mówi Mikołaj Gurdała.
 
Finał programu zaplanowano na 27 września. Liderem LS Hard Skills jest Celon Pharma S.A. - firma farmaceutyczna prowadząca zaawansowane badania naukowe i wytwarzająca nowoczesne leki, m.in. farmaceutyki o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu nowotworów, chorób neurologicznych, cukrzycy i innych schorzeń metabolicznych. 

- LS Hard Skills to projekt unikalny w skali europejskiej. Postanowiliśmy wykorzystać nasze wieloletnie doświadczenie we współpracy na linii nauka-biznes, aby zidentyfikować grupę najważniejszych umiejętności, które powinny posiadać osoby pragnące związać swoją przyszłość z branżą farmaceutyczną i biotechnologiczną. W ten sposób powstał całościowy koncept szkoleniowy, w trakcie, którego uczestnicy z całej Europy, będą pracować ze światowymi ekspertami w zakresie rozwoju leków, nowoczesnych technik projektowania i selekcji związków, regulacji i rejestracji nowoczesnych terapii - stwierdził Maciej Wieczorek, Prezes Zarządu Celon Pharma S.A.

Organizacja EIT Health coraz aktywniejsza w Polsce

Polska jest jednym z 13 rynków europejskich, gdzie EIT Health pomaga rozwijać i wdrażać innowacje w medycynie i ochronie zdrowia. EIT Health zrzesza ponad 140 organizacji i instytucji w Europie, wśród nich Uniwersytet Oxford, GE Healthcare, Philips, Astra Zeneca, Amgen, Bayer, a w Polsce - Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Celon Pharma, Comarch czy Instytut Medycyny Pracy im. Prof. Jerzego Nofera w Łodzi. Dodatkowo, Uniwersytet Medyczny w Gdańsku pełni funkcję tzw. hubu EIT Health, stymulując i wspierając młodych innowatorów w zakresie rozwijania ciekawych rozwiązań z obszaru nowoczesnej medycyny. Uniwersytet Medyczny w Gdańsku współpracuje z EIT Health w ramach Regionalnego Programu Innowacji (Regional innovation Scheme, RIS) finansowanego przez Europejski Instytut Innowacji Technologii (EIT).

O EIT Health

EIT Health jest organizacją non-for-profit i jednym z największych w Europie partnerstw publiczno-prywatnych, działającym w zakresie innowacji w medycynie i ochronie zdrowia. Skupiając ponad 140 Partnerów, EIT Health stanowi rozbudowaną sieć łączącą najlepsze w Europie uczelnie wyższe, firmy z branży healthcare, technologicznej czy ubezpieczeniowej, centra naukowo-badawcze, ale też instytucje publiczne. Rolą EIT Health jest tworzenie ekosystemu umożliwiającego rozwój innowacyjnej ochrony zdrowia i opieki medycznej, tak aby mieszkańcy Europy mogli żyć lepiej, zdrowiej i dłużej. Dysponując budżetem w wysokości 2 mld EUR, EIT Health prowadzi liczne działania edukacyjne, których celem jest rozwój kompetencji (np. w obszarze sztucznej inteligencji) osób zainteresowanych branżą medyczną i opieką zdrowotną. Poprzez programy akceleracyjne EIT Health inwestuje w najlepsze start-upy z obszaru healthcare, wspierając komercjalizację innowacyjnych produktów medycznych oraz rozwiązań w zakresie ochrony zdrowia na terenie Unii Europejskiej. Jako jedna z największych finansowanych ze środków publicznych inicjatyw w zakresie ochrony zdrowia, organizacja EIT Health jest wspierana przez Komisję Europejską i Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT).
Więcej informacji: www.eithealth.eu

EIT Health w 2018 r. w liczbach:

  • Ponad 140 partnerów
  • 7 uniwersytetów znajdujących się w pierwszej 10. najlepszych uczelni w Unii Europejskiej jest partnerem EIT Health
  • 400 start-upów otrzymało wsparcie od EIT Health w 2018 roku
  • Ponad 40 innowacyjnych produktów wprowadzonych na rynek tylko w 2018 roku
  • Na rynku dostępnych jest obecnie pięć programów studiów dyplomowych certyfikowanych przez EIT Health.
  • 10 000 obywateli Unii Europejskiej jest bezpośrednio zaangażowanych w działania realizowane przez EIT Health.

Przeczytaj również: