23 marca 2021

Inwestycje

Rozbudowa szpitala w Toruniu wciąż trwa

Walka z pandemią utrudnia przeniesienie niektórych jednostek Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Rydygiera w Toruniu do ich nowych siedzib. Prace budowlane trwają jednak nieprzerwanie. W ramach zaplanowanej rozbudowy obiektu, szpital oddał już do użytku kilka nowych jednostek. Już wkrótce dołączy do nich nowa siedziba oddziału psychiatrycznego.

Kompleks szpitalny na Bielanach oddał do użytku kilka nowych obiektów, w tym budynek administracyjny oraz szpitalną aptekę. Nie są to jednak jedyne inwestycje w tej placówce, szpital planuje oddanie do użytku kolejnych obiektów, które są obecnie na etapie wykończeniowym.

Ukończone inwestycje 

W przekazanym już do użytku budynku administracyjnym szpitala znalazło się także miejsce na prosektorium oraz magazyn odpadów medycznych. Do użytku przekazano także szpitalną aptekę. Niektóre z jej pomieszczań wciąż wymagają pracy. Na oddanie czekają pomieszczenia robota aptecznego, gdzie trwają jeszcze prace wykończeniowe. Na terenie placówki działa także nowy obiekt szpitala zakaźnego oraz poradni przyszpitalnych. W wykorzystaniu są także budynki techniczne takie jak kotłownie, garaż dla ambulansów, rozprężalnia gazów medycznych, a także zbiorniki na tlen oraz portiernia. 

Nowy gmach Szpitala Psychiatrycznego

Szpital Psychiatryczny zyska nowych gmach,  złożony z trzech skrzydeł, które będą tworzyć przestrzeń otwartą z jednej strony. Powstały w ten sposób teren zielony ma stać się miejscem relaksu dla pacjentów. Obok zachodniego skrzydła budynku ma z kolei powstać miniboisko do koszykówki. Co istotne, w budynku oddziału psychiatrycznego do dyspozycji chorych będą też sale gimnastyczne.

- Miejsca służące rekreacji, rehabilitacji i zajęciom sportowym to standard we współczesnych lecznicach psychiatrycznych, ponieważ aktywność fizyczna jest istotnym elementem terapii w stanach depresyjnych i lękowych – zaznaczają eksperci na stronie poświęconej budowie placówki na Bielanach. 

Jeśli obiekt w sposób pomyślny przejdzie wszelkie procedury związane z odbiorem obiektu, nowa siedziba oddziału psychiatrycznego znajdująca się w budynku numer 540 zostanie oddana do użytku jeszcze pod koniec kwietnia. 

Źródło: archiwum K-PUM
 

Rozbudowa szpitala na Bielanach – główny budynek

Nowych gmach główny, czyli budynek H, jest na etapie prac wykończeniowych. Trwa tam obecnie malowanie ścian, tapetowanie, a także montowanie balustrad i okładzin. Ustawiane są tam także niezbędne dla obiektu tego typu meble oraz instalowane są klimatyzatory. Na końcowym etapie jest także montaż instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania. Działania te według harmonogramu, a w konsekwencji przekazanie inwestorowi budynku, ma odbyć się z końcem sierpnia. 

Pandemia a przenosiny jednostek szpitala

Czas pandemii opóźnia i utrudnia przenoszenie poszczególnych jednostek szpitala, co zaznacza rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. 

- Na razie nie odbywają się żadne przeprowadzki - podkreśla rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego dr Janusz Mielcarek. - Tego typu działania utrudnia pandemia. Gdyby nie ona, szpital zakaźny już mógłby się w całości przenieść do nowej siedziby, tymczasem wciąż funkcjonuje również pod dotychczasowym adresem.

Przeczytaj również: