Inwestycje
Rozbudowa Szpitala Bielańskiego
Inwestycja, której koszt wynosi blisko 196 mln zł zostanie w całości sfinansowana z budżetu miasta. Modernizacja i rozbudowa szpitala to pierwszy miejski projekt realizowany w całości w nowoczesnej technologii cyfrowego modelu 3D. Zakończenie prac jest planowane w 2023 r.
– Nowoczesne szpitale, wysokiej jakości sprzęt medyczny i profesjonalna opieka – to faktyczne działania miasta podejmowane na rzecz ochrony zdrowia mieszkańców – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy i dodaje: – Ostatnie miesiące dobitnie pokazały, jak ważną rolę w naszym życiu pełni służba zdrowia, dlatego rozbudowa i modernizacja Szpitala Bielańskiego to inwestycja o szczególnym znaczeniu.
Ewa Malinowska–Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy podkreśla: – Projekt modernizacji i rozbudowy Szpitala Bielańskiego im. Księdza Jerzego Popiełuszki został stworzony z udziałem personelu medycznego placówki i uwzględnia realne potrzeby oraz oczekiwania zarówno pacjentów, jak i służb medycznych.
Zgodnie z planami, aby zagwarantować opiekę i bezpieczeństwo pacjentów, podczas realizacji inwestycji zostanie zapewniona ciągłość działania szpitala.
Jak zmieni się szpital po rozbudowie
Dzięki dobudowaniu nowego, pięciokondygnacyjnego skrzydła o powierzchni blisko 10 tys. m², szpital rozszerzy swoją działalność – wśród projektowanych oddziałów znajdzie się nowoczesny blok operacyjny z dziesięcioma salami operacyjnymi, centralną sterylizacją i oddziałami pooperacyjnymi. W dobudowanym skrzydle zostaną utworzone oddziały intensywnej terapii, psychiatrii (wraz z przychodnią), rehabilitacji oraz laboratorium. Dzięki łącznikowi z dwoma dźwigami łóżkowo-logistycznymi, dwoma dźwigami dla osób odwiedzających i pacjentów ambulatoryjnych, nowopowstałe skrzydło Szpitala Bielańskiego zostanie połączone z pozostałą częścią placówki. Powstanie również kondygnacja pomieszczeń technicznych.
Technologia BIM
– Modernizacja i rozbudowa Szpitala Bielańskiego to pierwszy w Warszawie i jedyny w Polsce obiekt tego typu, powstający zgodnie z zasadami BIM - Building Information Modeling – mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG. – Ten innowacyjny sposób projektowania, realizowania i zarządzania inwestycją umożliwia na każdym etapie budowy dostęp do cyfrowego modelu 3D obiektu oraz platformy komunikacyjnej, co pozwala na zarządzanie pracami projektowymi, realizacyjnymi i prowadzeniem dokumentacji – dodaje.
Za pomocą tzw. modeli branżowych będzie prowadzona pełna koordynacja wszystkich prac budowlanych. Po zakończeniu inwestycji inteligentny budynek będzie zarządzany za pomocą dostarczanego systemu Facility Management, który bazuje na opracowanych modelach BIM.
Źródło
UM Warszawa
Przeczytaj również:
-
Planowane inwestycje
Zielone światło dla budowy Szpitala Uniwersyteckiego w Gliwicach
Zielone światło dla budowy Szpitala Uniwersyteckiego w Gliwicach
Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło budowę Szpitala Uniwersyteckiego – Centrum Chorób Cywilizacyjnych w Gliwicach. To największa i jedna z najważniejszych...
Czytaj więcej -
Sprzęt i Innowacje
BRIGHTER – polska platforma radiologiczna
BRIGHTER – polska platforma radiologiczna
Wyobraźmy sobie, że specjalista może udostępniać dokumentację obrazową tak łatwo, jak popularne serwisy pozwalają oglądać filmy i seriale. Teraz,...
Czytaj więcej -
Konferencje
I Forum Opieki Zintegrowanej | Warszawa | 10-11.10.2025
I Forum Opieki Zintegrowanej | Warszawa | 10-11.10.2025
W dniach 10–11 października 2025 r. w Warszawie odbędzie się pierwsze w Polsce Forum Opieki Zintegrowanej – ogólnopolska konferencja naukowo-edukacyjna,...
Czytaj więcej