17 marca 2021

Inwestycje

Remont i rozbudowa szpitala w Chmielniku

Szpital Powiatowy w Chmielniku czeka gruntowny remont, a następnie budowa dodatkowego oddziału. Koszt remontu placówki wynosi blisko 4,5 mln złotych. Jeszcze w marcu zarząd powiatu ma otrzymać pozwolenie na rozbudowę szpitala.

Rok 2021 może być przełomowym momentem dla Szpitala Powiatowego w Chmielniku. Placówka przypomina obecnie plac budowy, lecz po zakończeniu remontu ma zyskać zupełnie nowy blask. Z kolei za kilka miesięcy ma rozpocząć się budowa dodatkowego oddziału, który ma być ważną częścią placówki.

Remont szpitala

Remont placówki zakłada m.in. wymianę elewacji na głównym budynku szpitala, a także ocieplenie wszystkich jego obiektów. Ponadto wymienione zostaną okna oraz instalacja centralnego ogrzewania. Szpital ma być także obiektem bardziej ekologicznym. W tym celu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne oraz energooszczędne lampy oświetleniowe, które mają wpływać także na jakość pracy personelu i lepszy komfort pacjentów. 

- Korzyścią dla pacjentów i personelu, będzie lepszy komfort obsługi pacjenta. Znaczenie mają również oszczędności dla szpitala, ponieważ termomodernizacja i docieplenie budynku wiąże się z oszczędnościami w energii i w cieple – zaznacza Mirosław Gębski, starosta kielecki.

Koszt remontu szpitala ma wynieść blisko 4,5 mln złotych. 

Rozbudowa szpitala

Remont placówki nie jest jednak jedyną zaplanowaną na ten rok inwestycją. Jeszcze w tym miesiącu zarząd powiatu powinien otrzymać pozwolenie na rozbudowę placówki. W konsekwencji do istniejącego budynku dobudowana zostanie dwupiętrowa część. Ze względu na warunki i charakterystykę pracy szpitala w Chmielniku na zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni istnieje obecnie wiele pomysłów.

- Jakie będzie zapotrzebowanie, taki będzie oddział. Ja przypomnę, że warunki, w jakich obecnie lekarze pracują, nie są najlepsze. Jest ciasno. Wizytując ten szpital, na początku stwierdziłem jedno - nawet nie ma pokoi socjalnych – mówi Stefan Bąk, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.

Wśród potencjalnych rozwiązań wyróżnia się powiększenie oddziału alergologicznego. Obecnie w chmielnickiej placówce jest tylko jedna sala dla alergików.

Inwestycje na terenie Szpitala Powiatowego w Chmielniku stanowić będą część inwestycji zaplanowanych na 2021 rok przez zarząd powiatu kieleckiego, który na ochronę zdrowia przeznaczy w tym roku 23 miliony złotych.

Przeczytaj również: