13 listopada 2019

Sprzęt i Innowacje

Wspólny projekt Nestmedic i największej sieci laboratoriów w Polsce

Diagnostyka, największa polska sieć laboratoriów medycznych przeprowadzi pilotażowo testy mobilnego KTG Pregnabit, flagowego projektu Nestmedic. W listopadzie br. do wybranych placówek Diagnostyki w Krakowie trafią pierwsze urządzenia Pregnabit. Wdrożenie nowatorskiego rozwiązania telemedycznego jest wstępem do komercyjnej współpracy z siecią laboratoriów medycznych. Obecnie oferta Diagnostyki trafia rocznie do 15 milionów pacjentów w całym kraju.

Diagnostyka posiada ponad 800 placówek na terenie kraju dedykowanych obsłudze pacjentów indywidualnych oraz współpracuje z kilkoma tysiącami placówek ochrony zdrowia, oferując ponad 2500 rodzajów badań. Wśród współpracujących specjalistów liczną grupę stanowią lekarze ginekolodzy i położnicy.

Pilotaż rozwiązania Nestmedic w laboratoriach Diagnostyka jest kolejnym, ważnym krokiem do komercjalizacji mobilnego teleKTG na lokalnym rynku. System Pregnabit, wraz z dedykowaną platformą do zapisów oraz analizy badań KTG, poszerzy zakres opieki w placówkach sieci kierowanej do kobiet w ciąży. To ważna grupa pacjentek, dla której Diagnostyka realizuje już szeroką ofertę badań i usług. Zdalna opieka teleKTG będzie nowym oraz ważnym jej elementem.

- Projekt wdrożenia systemu Pregnabit wpisuje się w wizję rozwoju naszej Grupy. Jako największa sieć laboratoriów diagnostycznych w Polsce chcemy poszerzać ofertę w zakresie usług dla kobiet w okresie prenatalnym - również w zakresie usług mobilnych. Nowoczesne rozwiązania informatyczne, które wykorzystujemy do szybkiej diagnozy służą lekarzom do  optymalnego leczenia pacjentów i wczesnej profilaktyki. To już rzeczywistość, którą budujemy z myślą o nowych pokoleniach. - mówi prof. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, Prezes Diagnostyki.

Połączenie szerokiego dotarcia do pacjentek jakie posiada Diagnostyka, z innowacyjnością i mobilnością jakie zapewnia system Pregnabit, ma realną szansę poprawić jakość opieki okołoporodowej w Polsce. W opinii stron, docelowe wprowadzenie teleKTG do sieci placówek Diagnostyki pozytywnie wpłynie na dostępność do badania KTG w całym kraju. Stworzy także możliwość wypożyczania przez pacjentki urządzenia Pregnabit, także za pośrednictwem lekarzy z mniejszych placówek oraz indywidualnych praktyk lekarskich.

- Rozpoczęcie współpracy z tak dużą siecią laboratoriów medycznych, jaką oferuje Diagnostyka, jest dla nas znaczącym krokiem w realizacji strategii rozwoju Nestmedic. Oferta Diagnostyki trafia rocznie do milionów pacjentów. Kierowana jest również do lekarzy, pielęgniarek oraz położnych. Wykorzystuje nowoczesne rozwiązania informatyczne. To bardzo cenne we współczesnej opiece nad pacjentem. Cieszymy się, że wspólnie możemy tworzyć system kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży. Wierzymy, że dzięki współpracy z tak renomowanym partnerem będziemy mogli skokowo zwiększyć skalę naszych działań na rynku polskim. komentuje dr n. med. Patrycja Wizińska Socha, Prezes Nestmedic.


O Nestmedic:
Nestmedic S.A. jest innowacyjną spółką technologiczną działającą w obszarze telemedycyny i digital health – dynamicznie rozwijających się segmentów rynku medycznego na świecie. Firma opracowała i  dostarcza mobilne rozwiązanie telemedyczne do zdalnego badania KTG – system Pregnabit. Na system Pregnabit składa się certyfikowane urządzenie medyczne (teleKTG) pozwalające na rzetelne i bezpieczne pobieranie danych medycznych za pomocą specjalistycznych sond. Wyjątkowa dokładność wyników badań oraz prostota obsługi umożliwia szerokie zastosowanie rozwiązania. Kolejnym elementem systemu Pregnabit jest pracujące 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, Medyczne Centrum Telemonitoringu, gdzie wykwalifikowany personel medyczny na bieżąco analizuje i opisuje spływające zapisy KTG. W  razie zagrożenia zdrowia i życia podejmuje przewidziane procedurami działania, z wezwaniem karetki włącznie. Nieodłącznym elementem systemu jest platforma, na której działa dedykowane oprogramowanie. Gromadzi ono dane przesłane przez sieć GSM z urządzeń, a następnie, za pomocą zaawansowanych algorytmów, generuje wykresy i umożliwia dostęp do nich lekarzom, położnym, pacjentce i Medycznemu Centrum Telemonitoringu.

O Diagnostyce:
Diagnostyka sp. z o. o. to największa, ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych, prowadząca obecnie ponad 170 laboratoriów. Firma zatrudnia ponad 7000 pracowników, w tym największą w Polsce liczbę diagnostów ze specjalizacjami. Jakość procesu wykonywanych badań poddawana jest stałej kontroli, potwierdzonej przez akredytacje i certyfikaty norm ISO 15189, 17025, 9001, 14001 czy 27001.
Diagnostyka współpracuje z kilkoma tysiącami placówek medycznych, elastycznie dostosowując się do potrzeb publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, m. in. klinik, szpitali, przychodni, ośrodków naukowych, gabinetów lekarskich czy firm farmaceutycznych. Sieć dysponuje ponad 800 placówkami dedykowanymi obsłudze pacjentów, oferując tym samym bezpośredni dostęp do najnowocześniejszych testów diagnostycznych oraz łatwość odbioru wyników, także przez Internet. Oferta Diagnostyki obejmuje ponad 2500 rodzajów badań; tylko w ubiegłym roku laboratoria sieci wykonały ponad 100 milionów testów dla ok. 15 milionów pacjentów.

Przeczytaj również: