3 listopada 2020

Planowane inwestycje

Prawie 22 mln zł na ekspresowe dokończenie budowy szpitala w Kielcach

 W połowie stycznia 2021 roku pacjenci chorzy na COVID-19 zyskają tam 130 łóżek. 10 procent z nich będą stanowiły łóżka na intensywnej terapii.

Rozbudowa szpitala w Kielcach trwa od końca 2017 roku. Prace mają jednak teraz znacznie przyśpieszyć. Błażej Poboży, wiceminister spraw Wewnętrznych i administracji nadzorujący służbę zdrowia, poinformował, że wystąpił do Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o uruchomienie w tym celu rezerwy „covidowej”. Środki te zostały przyznane. Z rezerwy ma zostać uruchomiona kwota 21,7 mln złotych.

Pozwoli ona na sfinansowanie dokończenia prac przy budowie i wyposażeniu nowego bloku operacyjnego, a także kilku oddziałów szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy ulicy Wojska Polskiego w Kielcach.

- Ukończenie planowanej inwestycji dotyczącej nowego budynku szpitala w Kielcach było jednym z priorytetów przed wybuchem pandemii. Placówka będzie mogła przyjąć nowych pacjentów już w połowie stycznia 2021 roku – stwierdził wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży. Dodał, że planowana inwestycja ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia pacjentów z całego województwa świętokrzyskiego. Zapewni ona dostęp do wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych, zwłaszcza w czasie trwającej pandemii.
Warto zauważyć, że szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Kielcach już wiosną tego roku deklarował, że w perspektywie kilku kolejnych miesięcy będzie gotowy do uruchomienia placówki jednoimiennej dla pacjentów z koronawirusem.

Przewidziany przez ministerstwo i administrację szpitala plan zakłada, że w nowym budynku znajdą się docelowo: blok operacyjny, szpitalny oddział ratunkowy, a także oddział intensywnej terapii, chirurgiczny, ortopedyczny, wewnętrzny, urologii oraz chirurgii twarzowo-szczękowej. Co więcej, będzie mieściła się tam także centralna sterylizatornia oraz apteka. Dostępna dla personelu będzie także pełna diagnostyka obrazowa i laboratoryjna.

Jak zaznacza biuro prasowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w obecnych warunkach infrastrukturalnych, szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Kielcach wykonuje procedury medyczne wynikające z podpisanych kontraktów. Stworzone zostały odpowiednie strefy bezpieczeństwo, a także wdrożono procedury, które zabezpieczają pacjentów i cały personel szpitala. Jednostka przestrzega także wszelkich norm reżimu sanitarnego związanych z opieką nad pacjentami zarażonych wirusem SARS-CoV-2.

Wartość całej inwestycji wraz z niezbędnym wyposażeniem wynosi około 60 milionów złotych.

Przeczytaj również: