26 listopada 2019

Sprzęt i Innowacje

Polski wynalazek pomoże pacjentom z chorobami płuc

Startup SensoriumLab, twórca Plefind – mobilnego urządzenia służącego do nieinwazyjnej diagnostyki chorób płuc, został uznany jednym z dwóch najlepszych twórców innowacji medycznych w europejskim konkursie EIT Health Headstart 2019. Startup otrzymał łączne dofinansowanie w wysokości 50 tys. euro oraz wsparcie mentoringowe. Finał odbył się w listopadzie w Lizbonie.

Plefind jest nowatorskim rozwiązaniem medycznym, które pozwala na zastosowanie nieinwazyjnej terapii lekowej u pacjentów m.in. z chorobami pulmunologicznymi i onkologicznymi. To niewielkie, przenośne urządzenie od SensoriumLab umożliwia monitorowanie występowania wysięku w klatce piersiowej bez konieczności wizyty u lekarza czy hospitalizacji. Wysięki w klatce piersiowej mogą być objawem wielu chorób i zaburzeń takich jak niewydolność serca, zapalenie płuc, a także nowotwory m.in. piersi, płuc czy jajników. Urządzenie pozwala też uniknąć bardziej złożonych i inwazyjnych metod badania. Pomiar trwa do kilkunastu sekund i umożliwia szybki odczyt wyniku. Plefind jest dodatkowo wspierane przez aplikację mobilną, która przesyła informacje do lekarza opiekującego się pacjentem.

- Dzięki EIT Health Headstart mogliśmy znacząco rozwinąć nasz projekt i uzupełnić go m.in. o wstępne badania kliniczne. Zdobyte kontakty pozwolą poszerzyć potencjał dalszych badań nad optymalizacją rozwiązania mówi Norbert Żołek, Research&Development Director w SensoriumLab.

SensoriumLab w ramach programu Headstart otrzymał łącznie dofinansowanie w wysokości 50 tys. euro oraz doradztwo mentoringowe. Dodatkowo, firma będzie mogła zaprezentować swoje urządzenie podczas jednego z najważniejszych wydarzeń branży healthcare w Europie – EIT Health Summit 2019. Tegoroczna edycja odbędzie się w Paryżu, w dniach 2-3 grudnia.

- Wśród dziesięciu największych firm z sektora healthcare w Europie aż osiem znajduje się w sieci EIT Health. Wiedza i doświadczenie osób, które w niej pracują z pewnością stanowią konkretną wartość. To między innymi od takich mentorów mogą uczyć się startupy, biorące udział w naszych programach akceleracyjnych. W programie Headstart, oprócz znaczącego zastrzyku gotówki na dalsze badania i rozwój produktu, SensoriumLab – dzięki pracy z ekspertami m.in. z dużym doświadczeniem rynkowym - otrzymał bezcenne biznesowe know-how. Polski zespół ma realną szansę zrewolucjonizować diagnostykę m.in. chorób pulmunologicznychmówi Mikołaj Gurdała, manager ds. innowacji EIT Health InnoStars.

Zwycięzcą EIT Health Headstart w tym roku został Restorative Neurotechnologist – włoski startup oferujący cyfrowe rozwiązania w rehabilitacji poznawczej. Na trzecim miejscu znalazł się natomiast Delox – proponujący nowoczesne rozwiązanie odkażania biologicznego, pozwalające zwalczać różnego rodzaju mikroorganizmy. Więcej informacji o przyszłorocznych edycjach konkursów dla startupów z obszaru healthcare można znaleźć na stronie www.eithealth.eu


EIT Health
EIT Health jest organizacją non-for-profit i jednym z największych w Europie partnerstw publiczno-prywatnych, działającym w zakresie innowacji w ochronie zdrowia. Skupiając ponad 140 Partnerów, EIT Health stanowi rozbudowaną sieć łączącą najlepsze w Europie uczelnie wyższe, firmy z branży healthcare, technologicznej czy ubezpieczeniowej, centra naukowo-badawcze, ale też instytucje publiczne. Rolą EIT Health jest tworzenie ekosystemu umożliwiającego rozwój innowacyjnej ochrony zdrowia i opieki medycznej, tak aby mieszkańcy Europy mogli żyć lepiej, zdrowiej i dłużej. Dysponując budżetem w wysokości 2 mld EUR, EIT Health prowadzi liczne działania edukacyjne, których celem jest rozwój kompetencji (np. w obszarze sztucznej inteligencji) osób zainteresowanych branżą medyczną i opieką zdrowotną. Poprzez programy akceleracyjne EIT Health inwestuje w najlepsze start-upy z obszaru healthcare, wspierając komercjalizację innowacyjnych produktów medycznych oraz rozwiązań w zakresie ochrony zdrowia na terenie Unii Europejskiej. Jako jedna z największych finansowanych ze środków publicznych inicjatyw w zakresie ochrony zdrowia, organizacja EIT Health jest wspierana przez Komisję Europejską i Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT). Więcej informacji: www.eithealth.eu.

EIT Health InnoStars
EIT Health InnoStars to region EIT Health obejmujący kraje zakwalifikowane przez ranking European Innovation Scoreboard do grupy tzw. umiarkowanych innowatorów. Dziś region InnoStars obejmuje przede wszystkim Polskę, Węgry, Włochy i Portugalię oraz tzw. 14 obszarów uwzględnionych w europejskim Regionalnym Programie Innowacji (RIS), które znajdują się m.in. w państwach nadbałtyckich, w Chorwacji, na Słowacji, w Czechach, Słowenii, Grecji i Rumunii. W Polsce głównym partnerem EIT Health jest Uniwersytet Medyczny w Łodzi, a do partnerów stowarzyszonych należą Comarch SA, Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi oraz Celon Pharma SA.

Regional Innovation Scheme Programme (RIS)
Regionalny Program Innowacji (ang. Regional Innovation Scheme, RIS) jest realizowany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) i wspierany przez EIT Health. Jego celem jest zwiększenie potencjału innowacyjności, m.in. w obszarze zdrowia i opieki zdrowotnej w wybranych regionach UE. Dziś programem objętych jest 14 regionów w 13 krajach, które są reprezentowane przez tzw. huby – uczelnie wyższe, inkubatory, parki technologiczne. W Polsce jedynym takim hubem jest Gdański Uniwersytet Medyczny.

Przeczytaj również: