6 marca 2020

Inwestycje

Podhalańskie Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu

W czwartek (5.03) została podpisana umowa, dotycząca realizacji projektu wartego 17,2 mln zł. Centrum Zdrowia Psychicznego.

W dzisiejszych czasach problemy związane z zaburzeniami psychicznymi stają się bardzo powszechne. Bagatelizowane, w wielu przypadkach mogą okazać się podłożem do poważnych komplikacji związanych z naszym zdrowiem. 

Rozwój usług związanych z ochroną zdrowia psychicznego staje się jednym z większych wyzwań społecznych w Polsce i na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne są przyczyną prawie 2/5 wszystkich długoterminowych zwolnień lekarskich i nieobecności w pracy – tłumaczy minister Jarosińska-Jedynak

Zamysłem Centrum będzie terapia chorych, potrzebujących wsparcia psychologicznego w środowisku,  w którym funkcjonują na co dzień bez konieczności umieszczania ich na oddziałach psychiatrycznych. Jest to istotne założenie, ponieważ pacjenci otrzymają pomoc medyczną, nie tracąc przy tym wsparcia najbliższych im osób. To wszystko sprawi, że postanowiona diagnoza i natychmiastowe podjęcie leczenia będzie tańsze i łatwiejsze niż pełna hospitalizacja. 

Z kompletnej pomocy CZP będą mogły korzystać osoby, które zostały dotknięte kryzysem psychicznym. W budynku znajdzie się 15 zespołów mobilnych, które będą dojeżdżały do pacjentów. Jeśli chodzi o działalność Centrum to będą dostępne warsztaty, szkolenia, konsultacje oraz badania psychologiczne. 

Budżet tej inwestycji będzie pozyskany w 97% ze środków unijnych z Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Tenże Program w ciągu ostatnich czterech lat przeznaczył 260 mln zł na działania mające poprawić jakość życia osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi.

W skrócie: 

  • W 2022 roku powstanie Podhalańskie Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu.
  • Celem Inwestycji będzie leczenie osób potrzebujących wsparcia psychicznego bez konieczności pełnej hospitalizacji.
  • Budowa Centrum Zdrowia Psychicznego będzie warta 17,2 mln zł i w 97% pozyskana ze środków unijnych. 

 

Przeczytaj również: