12 stycznia 2021

Sprzęt i Innowacje

Pleszewski szpital wykonuje zabiegi nowoczesną metodą krioablacji

Już 7 pacjentów przeszło w Pleszewskim Centrum Medycznym zabieg krioablacji, a następni czekają w kolejce. To efekt wprowadzenia w szpitalu nowej formy leczenia chorych mających problemy z migotaniem przedsionków serca. Wcześniej placówka przeprowadzała już zabiegi ablacji, a teraz poszła o krok dalej. W efekcie jest jednym z dwóch ośrodków medycznych w Wielkopolsce, które wykonują zabiegi przy użyciu tej nowoczesnej metody leczenia.

Wszystko zaczęło się w  lipcu 2019 r. Wówczas w  Pleszewskim Centrum Medycznym rozpoczęto realizację zabiegów ablacji. To również metoda leczenia osób z migotaniem przedsionków serca, ale przy użyciu ciepła. Polega na użyciu prądu o częstotliwości radiowej, który   zmienia  przewodzenie impulsów elektrycznych serca. W skrócie - do żyły albo tętnicy udowej w okolicy pachwiny wprowadza się cewnik z elektrodą, a lekarz wypala fragment serca falą radiową.
 
- Od niedawna w naszym szpitalu przeprowadzamy również zabiegi krioablacji. To nowoczesna metoda przy użyciu ujemnych temperatur pozwalająca na leczenie arytmii serca. W tym przypadku uszkadza się celowo fragment lewego przedsionka mięśnia sercowego odpowiedzialny za migotanie. Wykonując te zabiegi nasz szpital wpisuje się w  Priorytety dla Regionalnej Polityki Zdrowotnej Województwa Wielkopolskiego i mapy potrzeb zdrowotnych.- wyjaśnia Ryszard Bosacki, dyrektor do spraw medycznych w  PCM.
 
Aby szpital mógł najpierw  przeprowadzić zabiegi ablacji, a potem krioablacji- musiał rozbudować  i doposażyć  Pracownię elektrofizjologii przy Oddziale Kardiologicznym.
 
- Musiała ona  spełniać  wszystkie  wymogi stawiane przez NFZ ośrodkom planującym  zabiegi ablacji i krioablacji. Pracownia z  kompleksowym  wyposażeniem angiograficznym  pozwoliła na  planowe wykonywanie zabiegów  bez jakiegokolwiek ryzyka dla pacjentów z zawałem, którym pozostawiono nieograniczony dostęp do drugiego stołu angiograficznego w szpitalu. – dodaje Błażej Górczyński,  prezes szpitala.
 
W PCM  pacjenci  przechodzący zabiegi związane  z migotaniem przedsionków serca mają zapewnioną  na miejscu kompleksową opiekę kardiologiczną. Leczenie inwazyjne  odbywa się w Pracowni hemodynamiki i elektrofizjologii, leczenie zachowawcze  na Oddziale  Intensywnej Opieki Kardiologicznej i Oddziale  Kardiologicznym. Z kolei rehabilitację kardiologiczną  odbywają na Oddziale  Rehabilitacji Kardiologicznej, a z opieki ambulatoryjnej mogą korzystać  w poradni kardiologicznej.

Przeczytaj również: