18 marca 2021

Sprzęt i Innowacje

Kliniki Serca testują sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja (SI) to systemy lub maszyny, które naśladują myślenie ludzi podczas wykonywania zadań, mogąc sukcesywnie poprawiać się na podstawie zebranych informacji. Czy sztuczna inteligencja może być wsparciem w leczeniu chorób układu sercowo – naczyniowego? Przeprowadzine obserwacje i badania wskazuje na to, że tak.

W X Oddziale Kardiologii, Elektrofizjologii i Elektrostymulacji oraz AOS, będącej częścią Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) wykorzystuje się rozwiązanie bazujące na innowacyjnym oprogramowaniu Cardiomatics. Z danych trwającego tam pilotażowego programu wynika, że sprawdza się ono w dokładnej analizie i interpretacji sygnału EKG. To z kolei  usprawnia pracę lekarzy i realnie wpływa na skuteczną terapię chorych.

Algorytmy - nowy wymiar badań

Sztuczna inteligencja może nie tylko znacznie usprawnić pracę lekarza, lecz także pomóc w dokładniejszym diagnozowaniu, co przynosi wymierną korzyść także pacjentom. PAKS wprowadził do swoich usług oprogramowanie polskiego startupu Cardiomatics. Mimo iż trwa jeszcze program pilotażowy, już na tym etapie można stwierdzić, że rozwiązanie odpowiada na bieżące potrzeby lekarzy i pacjentów.
 
- W związku z licznym gronem pacjentów, których stan zdrowia wymaga monitorowania za pomocą holterów EKG, postanowiliśmy jeszcze bardziej usprawnić pracę naszej przychodni i wdrożyć nowatorskie rozwiązanie. Od jakiegoś czasu testujemy rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. To usprawnia wiele procesów, dzięki czemu jeszcze dokładniej możemy diagnozować pacjentów, a przede wszystkim przyspieszyć tę diagnozę. Dzięki temu rozwiązaniu lekarz otrzymuje praktycznie gotowy wynik z pracy holtera EKG. W dobie COVID-19, kiedy pacjenci kardiologiczni są szczególnie zagrożeni, a lekarze przeciążeni, rozwiązania pozwalające na oszczędność czasu są potrzebne szczególnie. Pandemia właściwie wymusiła na całym świecie ich rozwój i rozszerzenie dostępności. Jako innowacyjne ośrodki nie zwalniamy tempa, bo wiemy, że nasi pacjenci tego potrzebują – podkreśla dr n. med. Bartłomiej Orlik, kardiolog z tyskiej placówki PAKS.

Sztuczna inteligencja a potrzeby kardiologii

Oprócz zwykłych, szeroko stosowanych holterów EKG, w Klinikach Serca od kilku lat funkcjonują także innowacyjne systemy długotrwałego monitoringu kardiologicznego. Stosowany monitoring EKG  opiera się na przenośnym, „kieszonkowym” urządzeniu. To urządzenie już samo w sobie jest innowacyjne, jego działanie nie wymaga bowiem podłączenia za pomocą elektrod, lecz jedynie przyłożenia do klatki piersiowej. Z kolei zapisy EKG z monitoringu pracy serca są rejestrowane w systemie na platformie telemedycznej. Wykorzystanie tej innowacji znacznie  usprawnia pracę lekarza. Daje mu narzędzia zarówno do szybszego postawienia diagnozy, jak i wdrożenia planowanego leczenia.

- Nowoczesne technologie bez wątpienia zrewolucjonizowały służbę zdrowia. Ich zastosowanie jest szczególnie ważne w dobie pandemii, kiedy kadra medyczna pracuje ponad siły. My już kilka lat temu wiedzieliśmy, że to droga, którą chcemy kroczyć. Zwłaszcza że rozwiązanie, na które się zdecydowaliśmy, jest skuteczne, ale też wraz z napływem informacji system się udoskonala, analizując dane jeszcze dokładniej i dając nam niemal „gotowca”. To rewolucja, której wszyscy potrzebujemy – dodaje kardiolog z tyskiej placówki. 

Niewydolność serca a lupa technologii

Wspomniana technologia chmurowa i sztuczna inteligencja zastosowana w rozwiązaniu firmy Cardiomatics w połączeniu z dokładną analityką danych mogą wyręczać lekarzy przy odpowiedniej kwalifikacji pacjentów do terapii resynchronizującej CRT. Jest ona często stosowana u pacjentów z niewydolnością serca i polega na odpowiedniej stymulacji komór za pomocą wprowadzonych do niego elektrod. Bardzo dokładna analiza pracy serca pozwala przynosić optymalne efekty leczenia, ale przede wszystkim reagować w sytuacji, która może być dla pacjenta niebezpieczna.

Warto zaznaczyć, że twórcy technologii pracują nad tym, aby dzięki analizie danych terapia przynosiła jak najlepsze efekty. Tym samym dając szansę pacjentom na lepsze i dłuższe życie. Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca widzą więc ogromny potencjał w tej technologii, czego konsekwencją są ciągłe testy urządzeń i oprogramowania w trosce o zdrowie Polaków.

Przeczytaj również: