2 października 2018

Inwestycje

Otwarcie nowego SOR-u w Siedlcach

28 września bieżącego roku w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Siedlcach odbyło się uroczyste otwarcie nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, który został zmodernizowany i gruntownie wyposażony w nowoczesny, energooszczędny sprzęt i aparaturę medyczną oraz wzbogacony o nowe sale. W nowej części szpitala pacjenci pojawią się jeszcze w październiku.

W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym każdego dnia jest przyjmowanych około 100 - 150 pacjentów, w skali roku ponad 38 tysięcy. Tu kumulują się przeróżne ludzkie tragedie. Pacjenci muszą być wstępnie zdiagnozowani celem podjęcia decyzji, czy pacjent wraca do domu czy zostaje w szpitalu, wymagając podjęcia natychmiastowej interwencji zabiegowej. Trzeba też powiedzieć otwarcie, że SOR jest dość "specyficznym" oddziałem w Szpitalu. Tutaj codziennie toczy się walka o czyjeś zdrowie czy życie. Można porównać do sytuacji na pierwszej linii frontu podczas wojny. Pracownicy SOR-u muszą posiadać odpowiednie predyspozycje osobowościowe, przebywają w ciągłym natłoku nowych przypadków klinicznych, pacjentów zagrożonych utratą zdrowia i życia, podejmują trudne decyzje, od których czasami zależy dalszy los pacjenta.

- Zmodernizowaliśmy i wyposażyliśmy nasz Szpitalny Oddział Ratunkowy w nowoczesny, energooszczędny sprzęt i aparaturę medyczną, aby każdy, kto tu trafi czuł się bezpiecznie, a szpital oferował lepszą opiekę, bardziej komfortowe warunki pracy i był konkurencyjny na rynku usług medycznych kontraktowanych przez NFZ. - powiedział podczas otwarcia prezes Zarządu Marcin Kulicki. - Mamy teraz więcej nowego sprzętu specjalistycznego, więcej łóżek, a przede wszystkim, chciałbym podkreślić, że wszystkie procesy, które odbywają się w SOR będą przebiegać dużo sprawniej.

– To już kolejna inwestycja w siedleckim szpitalu, którą w tym roku udało się zakończyć. Tym razem dzięki wsparciu samorządu województwa oraz pozyskanym przez szpital środkom unijnym przebudowany i doposażony został szpitalny oddział ratunkowy. To niezwykle ważna inwestycja. To właśnie tu w pierwszej kolejności trafiają pacjenci potrzebujący opieki lekarskiej, często po wypadkach, bądź w sytuacjach zagrażających ich zdrowiu. Stąd nasza decyzja o wsparciu tej inwestycji – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Nowy SOR w siedleckim szpitalu

Obszar resuscytacyjno - zabiegowy, który liczył do tej pory 2 łóżka wzbogacił się o kolejne dwa. W obszarze obserwacyjnym posiadamy obecnie 7 łóżek - było 4. Będzie można jednocześnie zarejestrować, dokonać segregacji a następnie udzielić pomocy czterem pacjentom jednocześnie. W strukturze SOR znalazły się również wyposażone w najnowoczesniejszy sprzęt: pracownia RTG, pracownia opatrunków gipsowych, 2 sale zabiegowo-operacyjne i izolatka. Pacjenci oddziału ratunkowego nie będą musieli przemieszczać się na I piętro w celu wykonania zdjęcia RTG - jak dotychczas. Nie zapomniano o najmłodszych pacjentach. Specjalnie dla nich powstała poczekalnia dla dzieci. Tu będą mogły, w bardziej przyjaznych warunkach, poczekać na przyjęcie przez specjalistę.

Dzięki inwestycji stworzone zostały optymalne warunki do ratowania życia pacjentów w stanach zagrożenia życia i zdrowia. Nastąpi poprawa ergonomii i efektywności pracy personelu medycznego, wzrost funkcjonalności poszczególnych obszarów SOR oraz znaczące skrócenie dróg komunikacyjnych. Inwestycja była możliwa do przeprowadzenia, dzięki dofinansowaniu w ramach dwóch projektów pod wspólną nazwą: "Poprawa jakości świadczeń opieki zdrowotnej w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Sp. z o. o.". Projekty uzyskały dofinansowanie z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i  Środowisko 2014 – 2020 oraz ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

– To bardzo ważne wsparcie. Tylko na te projekty przeznaczyliśmy z naszego budżetu ponad 7,4 mln zł. Ten szpital zmienia się na naszych oczach. Nowoczesne sale, oddziały i wyposażenie, a do tego wszystkiego znakomita kadra lekarska – podsumowuje wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. 

Inwestycja w liczbach

  • Całkowita wartość Projektów: 9 579 283,70 PLN
  • Kwota dofinansowania ze środków Unii Europejskiej   (EFRR): 5 600 000,00 PLN
  • Kwota dofinansowania ze środków Województwa Mazowieckiego: 3 712 827,15 PLN

Uzupełnieniem jest realizacja projektu: "Zakup sprzętu i aparatury medycznej na potrzeby obszaru terapii natychmiastowej SOR w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach Sp. z o.o."

  • Całkowita wartość Zadania: 3 956 890,50 PLN
  • Kwota dotacji ze środków Województwa Mazowieckiego: 3 877 752,69 PLN

Inwestycja została zrealizowana przy pomocy dotacji celowej z budżetu Województwa Mazowieckiego

Dopełnieniem jest także podpisana 28.09.2018 roku umowa na dofinansowanie wniosku na realizację projektu pod nazwą: „Dofinansowanie zakupu sprzętu medycznego dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.”.

  • Całkowita wartość Projektu: 498 200,00 zł
  • Kwota dofinansowania EFRR: 398 560,00 zł
  • Kwota dofinansowania ze środków Województwa Mazowieckiego: 99 640,00 zł

Źródło: materiały prasowe Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Siedlcach

Przeczytaj również: