17 marca 2020

Inwestycje

Ogród sensoryczno-terapeutyczny w Siedlcach

Terytorium Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach jeszcze w tym roku przeistoczy się w piękny ogród do hortiterapii. Koszt inwestycji to ponad 10 mln zł.

 

Hortiterapia, inaczej mówiąc ogrodolecznictwo, polega na przeprowadzaniu w ogrodzie pracy fizycznej, związanej z utrzymaniem ogrodu. Głównie stosowana jest w przypadku rekonwalescencji po paraliżach, wypadkach czy udarach mózgu.

Ta nowoczesna terapia bardzo dobrze wpływa na rytm serca i sprawia, że ludzki organizm niezwykle się uspokaja. Redukuje stres i powoduje, że samopoczucie chorego stanowczo się poprawia. Ciągły proces hortiterapii pozwala na poprawę kondycji fizycznej, a także poprawia zdolność orientacji podczas wykonywania konkretnych zadań. Prace w ogrodzie między innymi obejmują podlewanie, sadzenie roślin, zbieranie plonów, jak i koszenie trawnika. 

Hortiterapia bardzo dobrze sprawdza się też dla osób zmagających się z depresją, brakiem koncentracji, czy autyzmem. Z powstających ogrodów w Siedlcach, będą mogli skorzystać pacjenci, mieszkańcy miasta, a także siedleckie placówki edukacyjne, które umożliwią uczniom prowadzenie lekcji biologii w terenie. 

Prace budowy

Pierwszy etap modernizacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej został zakończony. Kolejny proces przewiduje rewitalizację otoczenia szpitala.  Na przestrzeni 7 ha oprócz ogrodów, powstaną nowe chodniki, alejki spacerowe czy nowe miejsca parkingowe. Znajdzie się również miejsce na plac zabaw dla dzieci i zewnętrzną siłownię do ćwiczeń. Najbardziej innowacyjnym elementem całego projektu będą ogrody sensoryczno-terapeutyczne. Istotne jest to, że z całej strefy relaksu oraz rehabilitacji będą mogli skorzystać także rodowici siedlczanie. Ma to na celu zachęcić mieszkańców do aktywnego spędzania czasu na wolnym powietrzu, w otoczeniu pięknych roślin.   

Prace projektowe mają zakończyć się w połowie tego roku. 

W skrócie:

  • W Siedlcach powstanie innowacyjny ogród sensoryczno-terapeutyczny.  
  • Koszt inwestycji przekracza 10 mln zł.
  • Budowa ma zakończyć się w połowie bieżącego roku.

 

Przeczytaj również: