18 grudnia 2019

Sprzęt i Innowacje

Nowe trendy w ultradźwiękach

Zakup nowego ultrasonografu zawsze wiąże się z koniecznością określenia konkretnych wymagań, które nowe urządzenie będzie musiało spełnić, aby być w efektywny sposób wykorzystywane w danej placówce. Poniżej przedstawiamy kluczowe trendy jakie pojawiły się w ciągu ostatniego czasu w najnowszych ultrasonografach dostępnych na naszym rynku. Lista ta będzie pomocna przy podejmowaniu decyzji o wyborze odpowiedniego sprzętu dla szpitali, które chcą kupić nowe systemy obrazowania.

Efektywność i ergonomia pracy

Zapewnienie diagnostyki na jak najwyższym poziomie z jednoczesnym zwiększeniem wydajności, przepustowości pacjentów to cel często stawiany diagnostom. Wybór ultrasonografu, który zapewni najwyższą jakość obrazowania a jednocześnie charakteryzuje się intuicyjną obsługą pozwoli zrealizować te cele. Przykładem takiego połączenia jest nowa seria ultrasonografów X-Insight firmy Mindray. Aparaty są wyposażone w duże monitory LED o wysokiej rozdzielczość, duży ekran dotykowy sterowany gestami na którym znajdziemy najbardziej potrzebne funkcje. Możliwość sterowania gestami to nie tylko wybór funkcji na ekranie monitora dotykowego, ale również możliwość obsługi ultrasonografu w taki sam sposób w jaki obsługujemy nasze smartfony czy tablety.  Mniej rozwijanych menu, mniej naciśnięć klawiszy, krótszy czas przetwarzania, automatyczna optymalizacja obrazu oraz automatyzacja pomiarów to wszystko sprawia ze badanie trwa krócej i jest mniej zależne od operatora.  

Sztuczna inteligencja w ultradźwiękach

Od kilku lat czołowi producenci ultrasonografów zaczęli wykorzystywać algorytmy sztucznej inteligencji w swoich urządzeniach w celu skróceniu czasu przeprowadzenia badania i wykonywania pomiarów a także w celu ujednolicenia wyników pomiarów, których wyniki stają się mniej zależne od użytkownika. Przykładem zastosowań sztucznej inteligencji w ultrasonografach są automatyczne funkcje obliczeniowe takie jak np.:

 • Smart PlanesTM CNS – opracowana przez Mindray technologia pozwalająca na automatyczne obrazowanie i pomiar centralnego układu nerwowego płodu. Automatyczne wykrywanie i wyświetlanie projekcji TCP/TTP/MSP/TVP, automatyczny pomiar BPD/OFD/HC/TCD/CM/LVW;
 • Smart Pelvic – unikalnyopracowany przez Mindray inteligentny pakiet pomiarowy do oceny dna miednicy oraz mięśnia dźwigacza odbytu w diagnostyce nietrzymania moczu.;
 • Smart OB – precyzyjne automatyczne pomiary najczęściej badanych parametrów w diagnostyce płodu: BPD/HC/FL/AC/OFD. Funkcja Smart OB znacznie przyśpiesza czas badania a przy tym wyróżnia się bardzo wysoką dokładnością.
 • Smart NT – automatyczny pomiar NT, automatyczna detekcja NT wewnątrz bramki ROI. Znacznie upraszcza pomiary NT dzięki intuicyjnej obsłudze i dużej dokładności.

Innym przykładem zastosowania sztucznej inteligencji jest funkcja rozpoznawania głosowego komend wydawanych aparatowi USG jak iVocalw aparacie Mindray TE7. Dzięki tej funkcji operator może sterować większością funkcji aparatu nie odrywając rąk od pacjenta na przykład podczas procedur anestezjologicznych w warunkach sali operacyjnej.
 

Mindray Smart PlanesTM CNS

Postępy w ultrasonografii 3D/4D

 

Wolniejsza częstotliwość odświeżania i większy koszt ultrasonografii trójwymiarowej ograniczyły jej szersze wykorzystanie, ale jej zastosowanie w niektórych specjalistycznych dziedzinach ma duże znaczenie, gdy obrazowaniewykorzystywane jest przezspecjalistów.

 

Obecnie producenci proponują coraz lepsze rozwiązania dzięki zwiększeniu częstotliwości odświeżania, lepszej rozdzielczości i ulepszonemu kolorowemu Dopplerowi. Zapewne w przyszłości w miarę postępu mocy obliczeniowej,częstotliwość odświeżania oferowana w ultrasonografii 3D/4D będzie stale rosła.

 

W serii ultrasonografów X-Insight firmy Mindray dzięki innowacyjnej technologii X-Engine wykorzystującej moc obliczeniową CPU + GPU obraz przetwarzany jest 3-4 szybciej niż w przypadku tradycyjnego przetwarzania. W rezultacie połączenie to skutkuje niezwykle szybkim obrazowaniem i doskonałą jakością szczególnie dla aplikacji 3D/4D.

 

Funkcją wartą uwagi dostępną w aparatach Mindray jest również iLive™z Hyaline™ - algorytm znacznie poprawiający rozdzielczość oraz zastosowanie wirtualnego oświetlenia sprawiają, iż dzięki iLive™otrzymujemy rewolucyjnie realistyczny obraz płodu.  Hyaline™ to nowoczesna metoda generowania, która dynamicznie dostosowuje przezroczystość do rekonstruowanych struktur w celu uzyskania bardziej wszechstronnego obrazu anatomii, dzięki czemu lepiej prezentuje anatomię wewnętrzną poprzez struktury wierzchnie.

MindrayiLive

 

Nowe metody wizualizacji ultradźwiękowej

 

Producenci aparatury diagnostycznej wykroczyli poza podstawowe obrazowanie 2D i 3D, aby zaoferować nowe sposoby rekonstrukcji obrazów w celu przyspieszenia oceny i ułatwienia ich analizy. Od aparatów wysokiej klasy oczekujemy jakości obrazu na najwyższym poziomie oraz możliwości badań klinicznych. Prawdziwym liderem w dziedzinie innowacji ultradźwiękowych oferującym wszystkie istotne funkcje kliniczne jest Resona 7 firmy Mindray. Zastosowana technologia ZONE Sonography® sprawia, że aparat przesyłając i odbierając stosunkowo mniejszą liczbę dużych stref, pozyskuje więcej informacji z każdej akwizycji, generując obraz 10 razy szybciej niż konwencjonalną metodą formowania wiązki linia po linii.

 

Pozwoliło to na wprowadzenie V Flow – unikalnej technologii opracowanej przez firmę Mindray do oceny hemodynamicznej naczyń. V Flow to nowatorskie podejście do analizy hemodynamicznej naczyń za pomocą wektorów oznaczonych kolorami w celu śledzenia prędkości i kierunku poruszania się komórek krwi. Technologia ta pozwala na analizę hemodynamiczną z prędkością ponad 600 kl/s niezależną od kąta bramki dopplerowskiej oraz precyzyjną analizę przepływu z kwantyfikacją – WSS (Wall ShearStress).

 

Inne funkcje kliniczne oferowane przez aparat to m.in.:

 

 • iFusion- najnowocześniejsze oprogramowanie umożliwiające nałożenie obrazów MR lub TK na wykonywane w czasie rzeczywistym badanie USG, które pozwala na uwidocznienie nawet najmniejszych zmian chorobowych z nieosiągalną do tej pory dokładnością;
 • UWN+ (Ultra Wideband Non-linear Plus) ContrastImagingTM – obrazowanie z użyciem środków kontrastowych;
 • STE Imaging (Sound TouchElastography) – elastografiaShearWave obrazowa w czasie rzeczywistym ze wskaźnikiem jakościowy RLB Map, RLB Index oraz modułami pomiarowymiE, Cs, G;
 • RIMT (RF-Data IMT) - oprogramowanie do automatycznego wyznaczania kompleksu Intima Media przy wykorzystaniu fal radiowych;
 • RVQS (RF-data beasedQuantitative Analysis on VesselStiffness) – oprogramowanie do analizy sztywności naczyń przy wykorzystaniu fal radiowych.

 

Mindray V Flow

 

UltrasonografiaPoint-of-Care

 

Na rynku dostępne są licznesystemy ultradźwiękowe umożliwiające przeprowadzenie szybkiej podstawowej diagnostyki dającej odpowiedź na pytanie co do kierunków postępowania z pacjentem w stanach zagrożenia życia. W ciągu kilku ostatnich lat nastąpił bardzo dynamiczny rozwój ultrasonografów dedykowanych do sektora POC. Ultrasonografy POCUS (Point-of-CareUltrasound) mają zastosowanie w takich specjalnościach jak: anestezjologia, oddziały ratunkowe, intensywna opieka medyczna, badaniach układu mięśniowo-szkieletowego.

 

Dedykowanym do POC ultrasonografem jest np. TE7 firmy Mindray - to wysokiej klasy system ultrasonograficzny z dotykowym ekranem. Został zaprojektowany i zbudowany z myślą o wymagającym środowisku sali operacyjnej i intensywnej opieki medycznej. Oferuje doskonałą jakość obrazu i najbardziej intuicyjne środowisko pracy w wymagających szybkich decyzji warunkach intensywnej opieki nad pacjentem. Najwyższej jakości materiały, z których wykonano aparat i głowice, szeroka gama środków dezynfekujących możliwych do użycia oraz dotykowy ekran z funkcją blokady na 10s ułatwiający dezynfekcję zapewniają bezpieczne użytkowanie zarówno dla pacjenta jak i operatora. Aparat ma wbudowaną baterię, dzięki której uruchamia się w ciągu 3 sek., jest mobilny i zapewnia możliwość badania bez zasilania sieciowego. Do aparatu dostępna jest szeroka gama głowic, w tym dedykowana do FAST głowica C4-1s, oprogramowanie kardiologiczne. Ponadto w aparacie zastosowano najbardziej zaawansowane technologie jak:

 

 • eSpacialNavi - oparta na technologii indukcji pola magnetycznego, lokalizacja igły i końcówki igły w czasie rzeczywistym - sprawia, że prowadzenie igły jest bezpieczniejsze dla pacjenta i łatwiejsze dla operatora;
 • iNeedle+ - technologia poprawiająca wizualizację igły biopsyjnej;
 • UWN ContrastImaging - obrazowanie z użyciem środków kontrastowych;
 • iWorks – standardowe protokoły badań przyśpieszające prowadzenie diagnostyki, dedykowane ustawienia do badań FAST.


 MindrayeSpecialNavi

 

 

 

 

Przeczytaj również: