20 sierpnia 2019

Sprzęt i Innowacje

Nietypowa promocja profilaktyki w Starogardzie Gdańskim

Nawet o tak poważnych sprawach, jak profilaktyka, można mówić w niebanalny, zaskakujący sposób. W zeszłym tygodniu, 15 sierpnia przekonali się o tym mieszkańcy Starogardu Gdańskiego. Późnym wieczorem, po seansie kina letniego, na budynku Starogardzkiego Centrum Kultury można było obejrzeć wyjątkowe widowisko multimedialne, łączące ze sobą obraz, światło i dźwięk.

Video mapping 3D  to audiowizualny pokaz polegający na wyświetleniu animacji na  trójwymiarowym obiekcie jak np. elewacja budynku. Dzięki projekcji multimedialnej zawierającej efekty specjalne takie jak: poruszające się elementy architektury, zmiany kolorów, można stworzyć u widza subiektywne odczucie iluzji np. walącego się się budynku. Pokazom animacji 3D towarzyszy często specjalnie skomponowana ścieżka dźwiękowa z efektami.

Video mapping to nie tylko artystyczny pokaz, performance, ale także niebanalny rodzaj reklamy. Tym razem główną ideą była edukacja dotycząca profilaktyki raka jelita grubego. Bezpłatny pokaz dla mieszkańców Starogardu Gdańskiego i okolic był częścią trzyletniej kampanii społecznej  „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię”, realizowanej przez COPERNICUS PL Sp. z o.o.

Celem jest zwiększenie świadomości odnośnie wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań kolonoskopowych. Rak jelita grubego i odbytu jest trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem, z czego prawie 60% zachorowań występuje w krajach rozwiniętych. W Polsce liczba zachorowań wynosi ok. 19 000 osób rocznie, liczba zgonów natomiast 11 000, co oznacza, że dziennie z powodu raka jelita grubego umiera 33 Polaków. Dlatego niezbędna jest edukacja w tym zakresie.

 - Powiat starogardzki należy do obszarów tzw. „białych plam”, czyli powiatów o najniższej wykonywalności badań kolonoskopowych. Wierzymy, że wyjątkowa oprawa wizualna i niestandardowe podejście do tematu zachęci mieszkańców do przyjrzenia się bliżej zagadnieniu profilaktyki nowotworowej. mówi Małgorzata Kondek, koordynator projektu.

W ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej odbyły się 3 pokazy video mappingu: 9 czerwca w Bytowie oraz 20 lipca w Kościerzynie oraz ostatnie już wydarzenie 15 sierpnia w Starogardzie Gdańskim. Tematem przewodnim wszystkich pokazów była profilaktyka raka jelita grubego.

Kampania jest częścią projektu pn. „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Akcja bezpłatnych badań profilaktycznych skierowana jest do  aktywnie zawodowo kobiet, jak i mężczyzn w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego i w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego. Z badań mogą skorzystać również osoby młodsze, tj. w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego, lub osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny z zespołami genetycznymi.

By skorzystać z darmowych badań, wystarczy zapisać się poprzez formularz zgłoszeniowy
na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub zadzwonić pod numer 58 727 01 30.

Przeczytaj również: