26 lutego 2019

Planowane inwestycje

Niemal 11 mln zł na remont neurologii w Śniadecji

W miniony poniedziałek, 25 lutego Zarząd Województwa Podlaskiego podpisał umowę o dofinansowanie z dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku. Dotacja wynosząca niemal 11 milionów złotych zostanie przeznaczone na gruntowny remont budynku nr 12, w którym mieści się Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym.

– To jeden z największych oddziałów neurologicznych w województwie podlaskim, zależy nam na poprawie świadczonych tu usług, stąd wspólna decyzja zarządu, żeby udzielić wsparcia realizowanej inwestycji – powiedział w trakcie konferencji marszałek Kosicki. – Ochrona zdrowia jest dla nas kwestią priorytetową, dlatego znaczną część środków finansowych z budżetu województwa będziemy kierować właśnie w tę sferę.  

Budynek Oddziału Neurologicznego, znajdujący się na terenie zespołu szpitalnego przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 26 w Białymstoku pochodzi z 1948 roku. Ostatnia przebudowa datuje się na lata 70. ubiegłego wieku. Na terenie szpitala już trwają prace budowlane. 

Radości z uzyskania dotacji na modernizację budynku nie ukrywał Cezary Nowosielski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego:

– To bardzo ważna dotacja dla naszego szpitala – podkreślił. – Chcemy do końca roku zakończyć prace remontowe i rozpocząć przeprowadzkę oddziału z powrotem na to miejsce. Mamy też nadzieję, że uda się zrealizować nasze plany na przyszłość dotyczące budowy kolejnego skrzydła, w którym mieściłby się pododdział udarowy.

Inwestycja jest realizowana jeszcze od 2018 roku. Całkowity jej koszt to 18,9 mln zł. Oprócz dotacji z budżetu samorządu województwa, która wynosi łącznie 11,9 mln zł (962,9 tys. zł w ubiegłym roku i 10,9 mln zł w tym roku) jest współfinansowana z budżetu państwa (łącznie 6,8 mln zł) oraz środków szpitala (łącznie 188,6 tys. zł). Po zakończeniu prac remontowych, oddział neurologii zostanie także doposażony w nowy sprzęt medyczny, który został już zakupiony w ubiegłym roku za kwotę 1,8 mln zł.

W skrócie:

  • Zarząd Województwa Podlaskiego przekazał 10,9 mln złotych na modernizację Oddziału Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku.
  • Ostatnią przebudowę budynku datuje się na lata 70. ubiegłego wieku.
  • Inwestycja jest realizowana jeszcze od 2018 roku. Całkowity jej koszt to 18,9 mln zł. 
Źródło: wrotapodlasia.pl/Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Przeczytaj również: