3 kwietnia 2020

Sprzęt i Innowacje

Mobilna klinika ALVO w Poznaniu

W związku z gwałtownym przyrostem przypadków podejrzenia i zachorowań na COVID-19,  a także koniecznością hospitalizacji dużej ilości pacjentów w jednym czasie, wzrasta zapotrzebowanie na mobilne jednostki szpitalne. Alvo, polski producent wyposażenia sal operacyjnych i urządzeń medycznych, mobilne systemy szpitalne produkuje i dostarcza od 5 lat. Dziś, z odsieczą dla szpitala zakaźnego w Poznaniu, wyrusza modułowe ambulatorium Alvo. 

Zdaniem ekspertów, zanim szczepienia na COVID-19 staną się powszechnie dostępne,  a społeczeństwa zdołają wygenerować odpowiedni poziom odporności, należy rozważać długoterminowe strategie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, włączając przewidywaną sytuację dokonywania izolacji i leczenia pacjentów w warunkach innych niż szpitalne. 


Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Alvo oferuje dwa rozwiązania: 

1. Mobilne ambulatoria lub izolatoria kontenerowe – w pełni wyposażone, samowystarczalne pokoje pacjenta, z własnym zapleczem medyczno-technicznym, które można dowolnie łączyć w funkcjonalne kompleksy szpitalne, oddziały zakaźne. Niezależne lub dołączone do infrastruktury istniejącego szpitala. Najwyższy poziom bezpieczeństwa dla personelu i pacjentów jest zapewniony poprzez kontrolowane warunki w pomieszczeniu. Powietrze jest chłodzone lub ogrzewane w zależności od wymaganej temperatury. 

2. Tymczasowe stanowiska intensywnej terapii pacjenta – modułowe rozwiązanie do szybkiego wdrożenia w przestrzeniach adaptowanych (hale sportowe, centra kongresowe). Konstrukcja samonośna przyjeżdża na miejsce gotowa do postawienia, z wbudowaną instalacją gazów medycznych, przyłączy technicznych, systemem przywoływania personelu. Podstawowa opcja opiera się o lekką konstrukcję systemu 3 ścian z higieniczną kurtyną. Istnieje również możliwość dostarczenia zamkniętego stanowiska z drzwiami wykonanymi z aluminium. Takie rozwiązanie pozwala na dalszą modernizację i rozbudowę (możliwe jest dodanie sufitu, wykładziny i systemu wentylacji).  

Sytuacja nagła wywołana epidemią koronawirusa wymaga szybkiego działania i sprawdzonych rozwiązań. Niestety obserwujemy w ostatnim czasie próby wykorzystania szybkich, tanich koncepcji prototypów modułowych szpitali zakaźnych lub izolatek, opartych często o crowdfunding, do grania na emocjach wywołanych lękiem przed epidemią. Zalecałbym ostrożność. Tu liczy się przede wszystkim doświadczenie i znajomość technologii. Chodzi o bezpieczeństwo i życie pacjentów - mówi dr Tadeusz Olszewski, właściciel Alvo Sp. z o.o. Sp.k. 
 

Przeczytaj również: