Sprzęt i Innowacje
Mobilna klinika ALVO w Poznaniu
W związku z gwałtownym przyrostem przypadków podejrzenia i zachorowań na COVID-19, a także koniecznością hospitalizacji dużej ilości pacjentów w jednym czasie, wzrasta zapotrzebowanie na mobilne jednostki szpitalne. Alvo, polski producent wyposażenia sal operacyjnych i urządzeń medycznych, mobilne systemy szpitalne produkuje i dostarcza od 5 lat. Dziś, z odsieczą dla szpitala zakaźnego w Poznaniu, wyrusza modułowe ambulatorium Alvo.
Zdaniem ekspertów, zanim szczepienia na COVID-19 staną się powszechnie dostępne, a społeczeństwa zdołają wygenerować odpowiedni poziom odporności, należy rozważać długoterminowe strategie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, włączając przewidywaną sytuację dokonywania izolacji i leczenia pacjentów w warunkach innych niż szpitalne.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Alvo oferuje dwa rozwiązania:
1. Mobilne ambulatoria lub izolatoria kontenerowe – w pełni wyposażone, samowystarczalne pokoje pacjenta, z własnym zapleczem medyczno-technicznym, które można dowolnie łączyć w funkcjonalne kompleksy szpitalne, oddziały zakaźne. Niezależne lub dołączone do infrastruktury istniejącego szpitala. Najwyższy poziom bezpieczeństwa dla personelu i pacjentów jest zapewniony poprzez kontrolowane warunki w pomieszczeniu. Powietrze jest chłodzone lub ogrzewane w zależności od wymaganej temperatury.
2. Tymczasowe stanowiska intensywnej terapii pacjenta – modułowe rozwiązanie do szybkiego wdrożenia w przestrzeniach adaptowanych (hale sportowe, centra kongresowe). Konstrukcja samonośna przyjeżdża na miejsce gotowa do postawienia, z wbudowaną instalacją gazów medycznych, przyłączy technicznych, systemem przywoływania personelu. Podstawowa opcja opiera się o lekką konstrukcję systemu 3 ścian z higieniczną kurtyną. Istnieje również możliwość dostarczenia zamkniętego stanowiska z drzwiami wykonanymi z aluminium. Takie rozwiązanie pozwala na dalszą modernizację i rozbudowę (możliwe jest dodanie sufitu, wykładziny i systemu wentylacji).
Sytuacja nagła wywołana epidemią koronawirusa wymaga szybkiego działania i sprawdzonych rozwiązań. Niestety obserwujemy w ostatnim czasie próby wykorzystania szybkich, tanich koncepcji prototypów modułowych szpitali zakaźnych lub izolatek, opartych często o crowdfunding, do grania na emocjach wywołanych lękiem przed epidemią. Zalecałbym ostrożność. Tu liczy się przede wszystkim doświadczenie i znajomość technologii. Chodzi o bezpieczeństwo i życie pacjentów - mówi dr Tadeusz Olszewski, właściciel Alvo Sp. z o.o. Sp.k.
Przeczytaj również:
-
Konferencje
VIII Kongres Zarządzania w Ochronie Zdrowia | Warszawa | 28.08.2025
VIII Kongres Zarządzania w Ochronie Zdrowia | Warszawa | 28.08.2025
Już 28 sierpnia 2025 r. w Hotelu Four Points by Sheraton w Warszawie (ul. Suwak 7B) odbędzie się VIII Kongres Zarządzania w Ochronie Zdrowia – prestiżowe...
Czytaj więcej -
Konferencje
II Ogólnopolski Kongres Opieki Długoterminowej | Warszawa | 17-18.10.2025
II Ogólnopolski Kongres Opieki Długoterminowej | Warszawa | 17-18.10.2025
W dniach 17-18 października 2025 r. w Warszawie odbędzie się II edycja cieszącego się olbrzymią popularnością Ogólnopolskiego Kongresu Opieki...
Czytaj więcej -
Planowane inwestycje
Pomorskie szpitale z 700 mln wsparcia
Pomorskie szpitale z 700 mln wsparcia
Do pomorskich szpitali trafi prawie 700 mln złotych. W ramach KPO placówki medyczne otrzymały na onkologię prawie 423 mln złotych, a 49 mln złotych na...
Czytaj więcej