25 września 2019

Inwestycje

Łódź doliną krzemową projektów life science

W dniach 24-25 września br. Łódź stała się hot spotem międzynarodowych środowisk związanych  z branżą life science.

W jednym miejscu udało się zebrać przedstawicieli startupów, ekspertów, naukowców oraz globalnych inwestorów. Organizatorzy postawi sobie ambitny cel – chcieli pokazać, że w Łodzi można rozwijać światowej klasy startupy i wszystko wskazuje na to, że ten cel udało się osiągnąć. 

 EU-MED SUMMIT 2019 to okazja do pokazania zagranicznym inwestorom polskiego rynku,  a w szczególności Łodzi, jako miejsca atrakcyjnego na mapie świata w kontekście inwestycji  w projekty startupowe. 

Panel

 Pokazaliśmy Łódź jako doskonałe miejsce do inwestycji, w którym już teraz wiele się dzieje w obszarze life science i biotechnologii. Sprzyjający ekosystem, który stworzyliśmy dla tych obszarów jest otwarty na międzynarodowe partnerstwa i stale poszukuje nowych wyzwań. Na ten ekosystem składają  się liczne elementy takie jak chociażby uczelnie wyższe oraz aktywności związane z kształceniem  i rozwojem prac naukowo-badawczych w zakresie biotechnologii i life science, ale również inwestycje firm z branży biomedycznej w region. – tłumaczy Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łódź oraz dodaje: Mamy ambicję, aby Łódź stała się doliną krzemową dla branży life science w Polsce, jak również dla tej części Europy. Dowodami, które przemawiają za tym, że jest to możliwe są projekty  o światowym potencjale, które już teraz się toczą w Łodzi, ale również fakt ogromnego zaplecza kadrowo-naukowego, którym dysponuje łódzki świat akademicki.   Podobnie ocenia potencjał Łodzi Adam Broncel, partner zarządzający Poland Biomed Ventures, jeden z organizatorów EU-MED SUMMIT: Wydarzenie było okazją do pokazania ogromnego potencjału do rozwoju projektów life science, jakim dysponujemy w Polsce, a w szczególności tutaj w Łodzi. Kluczowy jest tutaj potencjał naukowy i kadrowy. Mam nadzieję, że udało nam się przekonać obecnych na konferencji zagranicznych inwestorów do rozwijania swoich już istniejących projektów  w Polsce, korzystając z obecnych tu zasobów, jakimi dysponuje polska nauka czy polskie laboratoria. Wskazuje również na unikalność wydarzenia: Jako organizatorzy bardzo cieszymy się, że w jednym miejscu udało się nam zebrać tak szeroką grupę ekspertów międzynarodowych branży life science.  To pierwsze tego typu wydarzenie, w tej części Europy, w którym pojawili się tak licznie liderzy związani z częścią biznesową projektów life science, czyli rozwojem nowych projektów. Udało nam się zgromadzić inwestorów ze strony funduszy kapitałowych, jak również projekty, które z wielkim sukcesem komercjalizowały się na rynkach światowych. – wyjaśnia Adam Broncel. Nie wszyscy wiedzą, że w Łodzi rozwijane są aktualnie dwa światowej klasy projekty z obszaru neurologii pochodzące z Izraela. Jeden z projektów dotyczy leczenia choroby Alzheimera, czyli obecnie jednego z największych wyzwań w dobie starzejącego się społeczeństwa. Drugi projekt dotyczy leczenia lekoopornej padaczki. Są to przykłady projektów kierowanych na rynki azjatyckie  i amerykańskie, które znalazły pełne zaplecze naukowo-badawcze w Polsce. – dodaje Adam Broncel.   

Wydarzenie skierowane było w znacznej mierze do szeroko pojętych środowisk startupowych.  Ich reprezentanci mieli szansę dowiedzieć się, które projekty są dla inwestorów interesujące oraz jakie muszą spełniać standardy, aby miały szansę odnieść sukces na arenie międzynarodowej.  Konferencja była również okazją do szerokiej dyskusji, w jaki sposób startujący przedsiębiorcy powinni działać, aby efektywnie zapewnić sobie finansowanie projektu, co jest jedną z ich głównych bolączek. 

 Branża life science jest o tyle trudną branżą, że cechuje ją wysoka kapitałochłonność i czasochłonność. – mówi Agnieszka Jarecka z Neuromedical, startupu, który w swoim portfolio ma m.in. elektrostymulujące urządzenie medyczne ukierunkowane na struktury mózgu odpowiedzialne  za konsolidację pamięci – Cały proces od pomysłu do wprowadzenia produktu na rynek nie był łatwy, ale na szczęście zakończył się sukcesem. Nie udałoby się to, gdyby nie wiara i zaufanie inwestora. – dodaje Agnieszka Jarecka.   

 Uczestnicy konferencji mieli okazję uczestniczyć w panelu poświęconym micro-robotom. Jak pokazują liczne prognozy jest to obszar, który ma szansę zrewolucjonizować przyszłość medycyny  w diagnostyce i chirurgii. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się aktualnie przestrzeni  w dziedzinie startupów life science. Micro-roboty zapewniają minimalną przestrzeń inwazyjną  w organizmie przy zachowaniu pełnej precyzji. Tego typu rozwiązania zapewnią lekarzom i chirurgom nowe możliwości technologiczne w celu poprawy zdrowia, komfortu i jakości życia pacjenta.  

Trends_of_digital_health

 EU-MED SUMMIT 2019 było również świetną okazją, aby podjąć szeroką dyskusję na temat przyszłości medycyny i służby zdrowia w dobie postępującej digitalizacji. Zebrani eksperci starali się definiować kierunki, w jakich zmierzają zmiany w kontekście coraz częściej wykorzystywanych technologii w służbie zdrowia. Zaprezentowane przykłady pokazały, że szpitale korzystające  z innowacyjnych rozwiązań, usprawniają swoje procedury i procesy wewnątrz organizacji.  Poruszona została również kwestia ochrony danych wrażliwych oraz sposoby ich przetwarzania  i przechowywania, tak aby spełniały zalecane międzynarodowe protokoły bezpieczeństwa. Eksperci byli jednomyślni, że ochrona danych wrażliwych powinna być częścią narodowej strategii. 

Digital_health

 Więcej informacji na temat wydarzenia: www.eu-med.kenes.com/ 

 

Przeczytaj również: