3 października 2018

Inwestycje

Inwestycja na finiszu: Centrum Pourazowe w Częstochowie

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie już niedługo zacznie działać Centrum Pourazowe. Będzie to drugi taki obiekt w województwie śląskim, którego zadaniem będzie będzie wielospecjalistyczna pomoc medyczna udzielana m.in. ofiarom zdarzeń komunikacyjnych w obrębie tzw. subregionu północnego województwa śląskiego. Środki na brakujące do startu wyposażenie zapewniło Ministerstwo Zdrowia, którego przedstawiciel, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski 1 października wręczył specjalny czek o wartości 416 tysięcy złotych.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie stanie się drugim w województwie śląskim Centrum Urazowym, którego zadaniem będzie wielospecjalistyczna pomoc medyczna udzielana m.in. ofiarom zdarzeń komunikacyjnych w obrębie tzw. subregionu północnego województwa śląskiego. Już teraz każdego dnia w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym wsparcie specjalistów z zakresu medycyny ratunkowej uzyskuje nawet dwieście osób, rocznie przyjmowanych jest niemal 60 tysięcy chorych.

Budowa Centum Urazowego to inwestycja warta ponad 10 mln zł.

Utworzenie Centrum Urazowego to jedno z największych wyzwań w historii tego szpitala.Im więcej instytucji nam pomaga - tym większe są szanse na jak najlepszą pomoc medyczną dla mieszkańców regionu. - zaznaczył Dyrektor Szpitala Dariusz Kaczmarek. 

W związku z dofinansowaniem na zakup sprzętu medycznego na potrzeby rozbudowującego się Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie, 1 października 2018 roku Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski wręczył specjalny czek o wartości 416 tysięcy złotych. Uroczyście podpisano umowę na dofinansowanie zakupu najnowocześniejszego sprzętu niezbędnego do ratowania zdrowia i życia chorych.

- Widać Państwa starania, aktywność, działalność na rzecz chorego. To niezaprzeczalne. Staramy się w miarę możliwości wspierać każde działanie, które ma dać komfort pacjentowi - podkreślił Maciej Miłkowski.

Aktualnie trwają ostatnie prace wykończeniowe w zakresie przygotowania supernowoczesnego lądowiska. Nie będzie konieczności przewożenia poszkodowanego licznymi korytarzami jak do tej pory. Lądowisko będzie oświetlone, będzie istniała także możliwość lądowania w nocy. To przełom dlatego, że dotąd nie było szans by pacjenta ze skomplikowanym urazem przekazywać transportem lotniczym do specjalistycznych ośrodków replantacyjnych w Krakowie czy we Wrocławiu po zmroku.

- Cieszę się,  że środki finansowe są odpowiednio dystrybuowane.  Jako płatnik zapewniam,  że sytuacja Wojewódzkiego Szpitala im. NMP jest nam szczególnie  bliska. Podkreślić należy nasze wspólne działania dotyczące np. uzyskania kontraktu na karetkę typu N przeznaczoną dla najmłodszych pacjentów czy chirurgię naczyniową - podsumował Jerzy Szafranowicz,Dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Inwestycja ma zostać zakończona pod koniec bieżącego roku.

W skrócie: 

  • W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie już niedługo zacznie działać Centrum Pourazowe.
  • Szpital otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia o wartości 416 tys. zł na sprzęt medyczny potrzebny dla realizacji inwestycji. 
  • Budowa Centum Urazowego to inwestycja warta ponad 10 mln zł.
  • Inwestycja ma zostać zakończona pod koniec bieżącego roku.

Przeczytaj również: