25 marca 2020

Sprzęt i Innowacje

Innowacyjny projekt - respirator z drukarki 3D

Respirator szybko i tanio – to odpowiedź Polaków na panującą na świecie pandemię. Koszt jego produkcji wynosi ok. 200zł.

Respirator - inaczej sztuczne płuco,  to urządzenie medyczne, które wspomaga lub zastępuje mięśnie pacjenta biorące udział w procesie oddychania.

Krakowscy inżynierowie opracowali i udostępnili za darmo projekt respiratora wydrukowanego na drukarce 3D. Twórcy VentilAid wykorzystują niedrogie i powszechnie dostępne komponenty, które mogą być niezwykle pomocne w miejscach, gdzie służba zdrowia nie świadczy usług na najwyższym poziomie. 

-Opracowanie koncepcji VentilAid zajęło naszemu głównemu konstruktorowi Mateuszowi Janowskiemu zaledwie dwa dni  - objaśnia jeden z twórców

-VentilAid jest pozbawiony najpoważniejszej wady podobnych projektów - czyli konieczności stosowania trudnodostępnych elementów. Stworzyliśmy projekt w pełni funkcjonalnego urządzenia, w którym łączny koszt komponentów wynosi ok. 200 zł. - czytamy na stronie media.neuron.pl

Pierwsza, już działająca wersja urządzenia jest opracowana, a także udostępniona w internecie. Kompletna dokumentacja pierwszego prototypu znajduje się na stronie projektu VentilAid i jest gotowa do pobrania. Znajduje się w niej komplet informacji koniecznych do wydrukowania oraz uruchomienia sprzętu.

Twórcy ogólnodostępnego projektu podkreślają, że respirator z drukarki 3D jest ostatnią deską ratunku. Aktualnie, urządzenie nie posiada testów medycznych, dlatego też konstruktorzy potrzebują wsparcia od ekspertów i dalszych badań, aby projekt dawał 100% jakości świadczonych usług. 

Prace nad II wersją prototypu dobiegają końca. Projekt będzie różnił się od pierwszego prototypu większą niezależnością źródeł zasilania i możliwością użycia jeszcze prostszych komponentów. 

Do pierwszego projektu respiratora przyczyniło się dwóch krakowskich inżynierów z firmy Urbicum, która specjalizuje się w druku 3D. Głównym konstruktorem i twórcą całego projektu jest Mateusz Janowski oraz Szymon Chrupczalski, szef i organizator owego przedsięwzięcia.

Realizatorzy VentiAid proszą o wsparcie specjalistów z dziedziny medycyny, techników szpitalnych, menadżerów oraz inżynierów specializujących się w druku 3D, aby móc dalej modyfikować i rozwijać projekt, który daje szanse wielu ludziom na dalsze życie. 

Więcej informacji na stronie internetowej :
 http://www.ventilaid.org.


W skrócie:

  • Innowacyjny projekt krakowskich inżynierów, jako urządzenie ostatniej szansy.
  •  Koszt produkcji respiratora z drukarki 3D wynosi ok. 200zł

 

 

Przeczytaj również: