30 lipca 2020

Inwestycje

Szpital we Włocławku: nowy tomograf i przygotowania do dużej inwestycji

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Popiełuszki we Włocławku działa od piątku (24 lipca) drugi wysokiej klasy tomograf komputerowy. W uroczystym otwarciu nowej pracowni tomograficznej, dedykowanej pacjentom oddziału ratunkowego, uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który następnie spotkał się z pracownikami lecznicy.


Wizualizacja rozbudowy Szpitala Popiełuszki we Włocławku, 
źródło: Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne


- Szybka diagnostyka chorych, którzy trafiają do szpitala w trybie nagłym to warunek właściwej pomocy, często na wagę życia. Powstanie drugiej pracowni tomograficznej to kolejny, niezbędny element kompleksowej modernizację placówki niezwykle ważnej dla mieszkańców tej części regionu. Mam świadomość, że ta modernizacja jest konieczna, prowadzimy ją etapami od wielu lat. Teraz przystępujemy do najważniejszej jej części. Jeszcze w tym roku rozpocznie się zapowiadana budowa nowego gmachu głównego
mówi marszałek Piotr Całbecki.  

Nowoczesny i funkcjonalny nowy budynek główny, serce lecznicy, stanie w miejscu wyburzonego jednego z istniejących pawilonów. Na parterze mieścić się będą szpitalny oddział ratunkowy oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Na pierwszym piętrze znajdą się blok porodowy oraz oddziały patologii ciąży, położnictwa i neonatologii. Drugie piętro to przestrzeń zaplanowana dla oddziałów ortopedii i traumatologii oraz chirurgii ogólnej. Złożony z siedmiu sal zabiegowych zintegrowany blok operacyjny znajdzie miejsce na trzecim piętrze; sąsiadować z nim będzie oddział neurochirurgiczny. Ostatnie, czwarte piętro zostało pomyślane jako przestrzeń techniczna, mieszcząca m.in. maszynerię wentylacyjną i klimatyzacyjną obiektu. Zwieńczeniem budynku będzie platforma z lądowiskiem dla śmigłowców medycznych, zaś w przyziemiu znajdą się apteka szpitalna, centralna sterylizatornia i szpitalna dezynfekcja.

Procedura wyłaniająca wykonawcę prac budowlanych jest na finiszu. Szacowany koszt inwestycji wynosi ponad 170 milionów złotych. Na montaż finansowy złożą się środki samorządu województwa (w ramach drugiego etapu naszego medycznego pakietu stulecia, finansowanego kredytem pomocowym Europejskiego Banku Inwestycyjnego) i dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego (środki Unii Europejskie perspektywy 2014-2020). Obiekt powinien być gotowy w 30 miesięcy.

Łączna wartość wszystkich zrealizowanych w ostatnich latach i realizowanych obecnie inwestycji w Szpitalu Popiełuszki to blisko 120 milionów złotych. Efektem są m.in. uruchomienie oddziału rehabilitacji kardiologicznej i poradni endokrynologicznej oraz rozpoczęty właśnie remont jednego z oddziałów internistycznych i oddziału położniczego, nowy budynek, w którym działają od kilku lat oddziały dziecięce, a także przeprowadzana etapami modernizacja praktycznie wszystkich elementów kompleksu szpitalnego (m.in. gruntowne remonty oddziałów urologicznego i kardiologicznego oraz pawilonu, w którym funkcjonują oddziały neurologiczny i okulistyczny, a także zakupy wysokiej klasy wyposażenia i aparatury medycznej).

Źródło:
UM
Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne

Przeczytaj również: