25 stycznia 2021

Sprzęt i Innowacje

Szpital w Bełchatowie z nowym sprzętem od miasta

Sonda do nieizotopowego wykrywania węzłów chłonnych wartowniczych trafiła do pododdziału Chirurgii Onkologicznej bełchatowskiego szpitala. Jest to aparatura wykorzystywana w leczeniu raka piersi oraz czerniaka skóry. Jej zakup był możliwy dzięki dotacji, którą lecznica otrzymała z miasta. Wynosiła ona o 140 tys. zł.

Zakupione urządzenie nie jest pierwszym przypadkiem pomocy ze strony miasta. Zakup sprzętu medycznego, a także doposażanie oddziałów stało się już wieloletnią tradycją. Teraz dzięki pomocy miasta zakupiona została sonda, rok wcześniej tonometr okulistyczny, specjalistyczne łóżka z wyposażeniem, sprężarka medyczna, natomiast w 2018 roku defibrylator z pomiarem EKG i saturacją dla oddziału pediatrycznego, aparaty EKG i EEG dla oddziału neurologicznego oraz nowoczesny respirator do sali intensywnego nadzoru na oddziale kardiologicznym. 

Jestem przekonana, że dzięki naszemu wsparciu, bełchatowianie będą mieć zapewnioną opiekę medyczną na dużo lepszym poziomie. Zdaję sobie sprawę jak jest to ważne dla naszych mieszkańców, dlatego corocznie przekazujemy szpitalowi dotacje. Cieszę się, że każdy z tych zakupionych sprzętów sprawdza się, pomaga w leczeniu, a także ratuje życie – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.
 
Pierwszy zabieg z użyciem sondy bełchatowscy chirurdzy onkolodzy mają już za sobą i jak podkreśla lek. Jerzy Ogłuszka, chirurg onkolog, koordynator ds. onkologii w Szpitalu Wojewódzkimi im. Jana Pawła II w Bełchatowie, wszystko przebiegło zgodnie z założonym planem operacyjnym. Co więcej, osiągnięte efekty także są zgodne z oczekiwaniami zespołu medycznego. Zakupione urządzenie jest zdaniem Jerzego Ogłuszki bardzo potrzebne szczególnie w przypadku nowotworu piersi.
 
 – W chirurgii onkologicznej dążymy do leczenia oszczędzającego. To znaczy zależy nam na tym, aby jak najbardziej ograniczyć u pacjenta rozległości powstałe na skutek interwencji chirurgicznej. Zakupiona sonda do nieizotopowego wykrywania węzłów chłonnych wartowniczych daje nam właśnie takie możliwości. Dzięki niej chirurg może zminimalizować ilość narządów do usunięcia, a w przypadku zabiegu powstają niewielkie cięcia i małe uszkodzenia tkanek – tłumaczy Ogłuszka. 

W konsekwencji, aby zmniejszyć ryzyko występowania choroby w kolejnych miejscach, lekarze usuwają chory narząd, a także otaczające go węzły chłonne. Sonda pełni w tym zabiegu kluczową rolę, ponieważ umożliwia zlokalizowanie węzła, który jako pierwszy zbiera komórki z guza nowotworowego. Co za tym idzie, gdy badanie wykaże, że w tym węźle nie ma przerzutów, to w pozostałych też ich nie będzie. To wiąże się z tym, że nie trzeba więc usuwać wszystkich pobliskich węzłów chłonnych. Ingerencja chirurgiczna nie musi być więc tak rozległa, co przekłada się na szybszy powrót do zdrowia i pełnej sprawności pacjentki.

Fot: UM Bełchatów

Jak podkreśla lek. Jerzy Ogłuszka dla naszego szpitala to urządzenie jest optymalne. – Dzięki nowej aparaturze teraz pacjentki możemy leczyć tu na miejscu – w bełchatowskim szpitalu. Nie ma już potrzeby kierowania ich do innych jednostek, co wydłużało czas leczenia. Teraz możemy działać szybciej i wykonać zabieg w każdej chwili – podsumowuje lek. Ogłuszka.
 
To pierwszy tego rodzaju sprzęt w bełchatowskim szpitalu. Doposażył on nowy pododdział, jaki powstał w lecznicy. - Trwa reorganizacja struktury organizacyjnej szpitala. Zmiany dotyczą m.in. Oddziału Chirurgii Ogólnej, w którym wyodrębniony został Pododdział Chirurgii Onkologicznej – tłumaczy Sławomir Dobrzelak, kierownik sekcji inwestycji sprzętu medycznego w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie. – Mamy zespół lekarski i kadrę, pojawiły się natomiast braki sprzętowe. Wynika to z tego, że do tej pory oddział kładł głównie akcent na chirurgię ogólną. Teraz potrzebne są specjalistyczne urządzenia dedykowane przede wszystkim chirurgii onkologicznej. Stąd decyzja, aby dotację otrzymaną z miasta, przeznaczyć na zakup doposażenia właśnie tego pododdziału. Sonda do nieizotopowego wykrywania węzłów chłonnych wartowniczych to dziś jedna z podstawowych aparatur w pracy chirurga onkologa. Dziękujemy prezydent Marioli Czechowskiej i radnym, że po raz kolejny w znaczący sposób wspomagają naszą jednostkę. Odciąża to budżet szpitala, ale przede wszystkim jest dowodem troski i dbałości o zdrowie bełchatowian – podsumowuje Dobrzelak.
 
W 2020 roku szpital wojewódzki otrzymał z miejskiej kasy jeszcze 200 tys. zł. Pieniądze te były przeznaczone na walkę z koronawirusem. Dzięki temu placówka zakupiła m.in. kombinezony, fartuchy operacyjne, ochraniacze na obuwie oraz maseczki chirurgiczne i przyłbice.

Przeczytaj również: