25 czerwca 2020

Sprzęt i Innowacje

Gdańsk: Pierwszy w Polsce zabieg torakotomii

W Polsce po raz pierwszy odbył się zabieg torakotomii i usunięcia przerzutów nowotworowych przy użyciu systemu obrazowania ICG (zieleń indocyjaninowa) u dziecka.
Torakotomia, to inaczej procedura chiruguczna, która polega na otwarciu ściany klatki piersiowej i umożliwa dostęp do narządów zlokalizowanych wewnątrz klatki piersiowej, czyli serca, płuc, przełyku, tchawicy oraz przepony. Tego typu zabiegi, wykonuje się specjalną techniką, ponieważ podczas trwania tejże operacji, należy zapewnić prawidłowe funkcjonowanie płuc, co jest możliwe, gdy utrzymane jest w klatce piersiowej odpowiednie ciśnienie.

W dn. 15.06.2020 w Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku (COPERNICUS) miał miejsce pierwszy w Polsce tego typu zabieg torakotomii i usunięcia przerzutów nowotworowych do płuc przy użyciu systemu obrazowania ICG (zieleń indocyjaninowa) u dziecka ze złośliwym nowotworem wątroby typu hepatoblastoma (wątrobiak zarodkowy). 

Nowotwory złośliwe wątroby w około 20% przypadków dają przerzuty do płuc. Niejednokrotnie są to przerzuty mnogie, bardzo miękkie i o średnicy mniejszej niż 5mm, co rodzi trudności związane z identyfikacją śródoperacyjną zmian przerzutowych. System obrazowania fluorescencyjnego przy pomocy zieleni indocyjaninowej (ICG) w czasie rzeczywistym umożliwia, po wcześniejszym podaniu barwnika dożylnie, uwidocznienie nawet małych ognisk nowotworowych w płucach, a co za tym idzie ich pełne usunięcie. Do tej pory zabieg ten wykonywany był na świecie u pacjentów pediatrycznych tylko w pojedynczych ośrodkach, szczególnie w Japonii i Stanach Zjednoczonych. 

Zespół operacyjny, pod przewodnictwem profesora Piotra Czauderny z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży przeprowadził pierwszy tego typu zabieg u dziecka w Polsce.

 

Przeczytaj również: