20 marca 2019

Planowane inwestycje

Czy klasyczny biały strój medyczny odejdzie do lamusa?

Z badań brytyjskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego wynika, że aż jedna na cztery osoby może posiadać „syndrom białego fartucha”. Czym objawia się to schorzenie? To dysfunkcja organizmu polegająca na gwałtownym wzroście ciśnienia pacjenta spowodowanym wizytą doktora w białym kitlu. Ta przypadłość może spowodować, że lekarz błędnie stwierdzi u takiego pacjenta nadciśnienie lub – co gorsza – uzna, że nie można przeprowadzić zaplanowanego zabiegu. Nowoczesne placówki medyczne znalazły jednak prosty sposób na rozwiązanie tego problemu.

Recepta na problem „syndromu białego fartucha” jest rzeczywiście banalna: nowoczesne placówki medyczne zdecydowanie odchodzą od tradycyjnej białej odzieży ochronnej i coraz częściej wybierają kolorowe ubrania. Stonowane i przyjazne kolory wzbudzają zaufanie i uspokajają pacjentów.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając odzież medyczną?

Przy wyborze odpowiedniej odzieży medycznej warto zwrócić uwagę na kilka czynników: materiał, kolor, wzór, fason. Przy ubraniach w modnym kolorze, możemy swobodnie zestawiać różne elementy innej odzieży. Dodatkowo możemy postawić na ciekawe wzory – ostatnio popularne bywają groszki i kwiaty. W ofercie znanych producentów możemy znaleźć także ciekawe wykończenia dekoltu, dodatkowe przeszycia i subtelne dodatki. Dzięki takiemu doborowi stroju nasz personel medyczny będzie wyglądał nie tylko profesjonalnie, ale również modnie. Przede wszystkim jednak kolorowe uniformy będą przyjazne dla pacjentów i zminimalizują „syndrom białego fartucha”.

Zdecydowanie najważniejszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze odzieży medycznej, jest materiał, z którego będzie uszyty kitel. Tkanina powinna być miękka i przewiewna, ale także plamoodporna i odporna na blaknięcie. Podstawą jest oczywiście by materiał, spełniał wszelkie wymagane normy. Popularnym wyborem jest bawełna z dodatkiem spandexu lub poliestru, gdyż ubrania z tych materiałów są elastyczne, nie krępują ruchów, a także dobrze odprowadzają wilgoć i gwarantują duży komfort nawet podczas wielogodzinnej pracy. 

Dlaczego warto zwracać uwagę na kolory?

Biała odzież wygląda schludnie, jednak nie wywołuje żadnych pozytywnych emocji – wręcz przeciwnie, pacjentom coraz częściej zdarza się odczuwanie „syndromu białego fartucha”. Wiele osób widząc personel medyczny ubrany na biało, reaguje lękiem lub tachykardią. Takie objawy dotyczą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Odpowiednio dobrany kolor odzieży medycznej poprawia nastrój nie tylko pacjentów, ale także personelu. Jedynym dodatkowym problemem dla kadry zarządzającej może być więc wybór koloru – co z kolei w większości przypadków (zwłaszcza dla Pań) może być raczej dodatkowym pozytywem, a nie problemem. :-)

Dużą popularnością wśród Pań cieszą się oryginalne żakiety i eleganckie sukienki medyczne, gdyż doskonale dopasowują się do kobiecej sylwetki i podkreślają jej atuty. Dla komfortu pracy mogą mieć krótki lub długi rękaw oraz trzy wygodne kieszenie zapinane na napy. Niektóre modele są także wiązane w pasie. Występują w wielu kolorach, np. granatowym, białym, turkusowym czy limonkowym. Panom natomiast proponowane są odważne rozwiązania, np. koszulka przypominająca polo z oliwkowym lub granatowym kołnierzykiem. 

Co wybrać?

Na polskim rynku jest kilka firm produkujących odzież medyczną. Decydując się na produkt, zwróćmy uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na jakość. Świetnym przykładem korelacji jakości do ceny jest odzież medyczna firmy Medora. Marka od lat kieruje swoje kolekcje do publicznych oraz prywatnych placówek medycznych, proponując przy tym personalizację ubrań. Umożliwia umieszczenie eleganckiego haftu w formie logotypu oraz imienia i nazwiska pracownika. W 2018 roku dla wymagających i luksusowych klientów firma Medora nawiązała współpracę ze znaną projektantką Ewą Minge, co zaowocowało oryginalnymi i ekskluzywnymi uniformami. Nowy katalog pojawi się już wiosną 2019 roku.

*Zdjęcia przedstawiają ubrania marki Medora.

Przeczytaj również: