15 listopada 2018

Planowane inwestycje

Białostocki szpital zakupi robot chirurgiczny

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku planuje zakupić robot do pomocy przy operacjach chirurgicznych Da Vinci. Zarząd Województwa Podlaskiego zadecydował o przyznaniu 10,5 mln zł dotacji z RPO na zrealizowanie tego zakupu. 

Dzięki 10,5 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego pacjenci będą leczeni przy pomocy nowoczesnego robota chirurgicznego. Z tego typu urządzeń korzysta tylko kilka placówek w Polsce.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku (źródło: sniadecja.pl)

 

Chodzi o robota chirurgicznego da Vinci, który został zaprojektowany w celu ułatwienia prowadzenia skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Urządzenie ma zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, a zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych czy urologicznych. Ułatwia lekarzom wykonywanie operacji, w tym zabiegów chirurgicznych, w trudno dostępnych miejscach organizmu.

Robot będzie wykorzystywany przez oddziały Urologii Onkologicznej i Ogólnej, Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej oraz Oddział Ginekologiczno-Położniczy w SP ZOZ WSZ im. J. Śniadeckiego w Białymstoku.

Koszt całej inwestycji to 12,3 mln zł, jego sporą część, bo aż 10,5 mln zł pokryje dofinansowanie z RPOWP.

Aktualnie trwa przetarg na dostawę urządzenia. 

Przeczytaj również: