9 kwietnia 2019

Planowane inwestycje

Aż 56 mln euro na budowę szpitala w Poznaniu

Komisja Europejska przyjęła pakiet inwestycyjny finansujący 25 dużych projektów inwestycyjnych z 10 państwach członkowskich. W tym gronie znalazło się Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu. Placówka będzie największym szpitalem pediatrycznym w Poznaniu.

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka: 

  • Siedmiokondygnacyjny obiekt z 354 łóżkami.
  • Sale chorych będą jednoosobowe, z własnym węzłem sanitarnym i z miejscem dla opiekuna.
  • W obiekcie powstać ma m.in. pierwszy w Wielkopolsce szpitalny oddział ratunkowy dla najmłodszych dzieci.

Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego odebrała 2 kwietnia w Brukseli od Coriny Creţu, Komisarz ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej decyzję o unijnym dofinansowaniu dla Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Dzięki realizacji inwestycji nastąpi zwiększenie dostępności do najwyższej jakości szpitalnych usług pediatrycznych, a szpital będzie jedną z największych i najnowocześniejszych placówek tego typu w kraju. 

Wielkopolska znalazła się w unijnym pakiecie inwestycyjnym wśród projektów z Bułgarii, Czech, Grecji, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Węgier, Włoch i Polski. Projekty te obejmują szeroki wachlarz dziedzin takich jak zdrowie, transport, badania naukowe, środowisko i energię. Razem ze współfinansowaniem krajowym łączna wysokość inwestycji w te projekty wynosi 8 mld euro.

Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu powiedziała: - Każdy z tych 25 projektów ilustruje, w jaki sposób UE działa, aby poprawić codzienne życie naszych obywateli, na przykład przez zapewnienie lepszej jakości wody pitnej, szybszego transportu kolejowego czy dostępu do nowoczesnych szpitali. W obecnym okresie budżetowym zatwierdziłam 258 dużych projektów infrastrukturalnych, na które przeznaczono 32 mld euro z funduszy UE. Można powiedzieć, że projekty te są ambasadorami polityki spójności i jestem dumna z każdego z nich.

Przez lata z UE wpłynęło do Wielkopolski miliony euro, głównie na inwestycje. Ale najważniejsza inwestycja z udziałem  tych 56 milionów euro cieszy mnie najbardziej! – mówi Marszałek Marek Woźniak.

Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w regionie. Przypomnijmy, że po wielu latach udało się wszystko dopiąć na ostatni guzik i w połowie października 2018 roku przekazano plac budowy wykonawcy. Już widać pierwsze postępy. Jest spora szansa na to, że na początku 2021 r. mali pacjenci będą się leczyć w komfortowych warunkach. 

Na blisko 3 hektarach terenu przy ul. Wrzoska w Poznaniu powstanie szpital, w którym mali pacjenci będą mieli opiekę medyczną na najwyższym poziomie oraz godne warunki pobytu. W siedmiokondygnacyjnym budynku powstanie m.in. pierwszy w Wielkopolsce szpitalny oddział ratunkowy dla najmłodszych dzieci. Znajdzie się też miejsce na kilkanaście poradni specjalistycznych. Ale tym, na co najbardziej czekają rodzice i chore dzieci, są jednoosobowe sale. Będzie mogło przybywać w nich 354 małych pacjentów wraz ze swoimi opiekunami. Obok szpitala powstanie też parking na 425 samochodów, miejsca rekreacji dla pacjentów, a droga dojazdowa zostanie zmodernizowana.

W skrócie:

  • Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka otrzymało 56 mln euro wsparcia z UE.
  • Pieniądze pozwolą nie tylko na budowę obiektu, ale także na jego wyposażenie. 
  • Zakończenie inwestycji planuje się na 2021 rok.
Źródło: materiały prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

Przeczytaj również: