7 maja 2019

Sprzęt i Innowacje

Amerykańscy inwestorzy na CEBioForum w Łodzi

Polska to doskonałe miejsce na rozpoczynanie innowacyjnych projektów. Oni to wiedzą i chcą inwestować - Amerykanie przyjadą do Polski na forum biotechnologiczne w Łodzi, by spotkać się z polskimi przedstawicielami branży. Umów się na prywatne spotkanie i sprawdź, jak możesz zdobyć pieniądze na rozwój swojego startupu.

Amerykanie to zdecydowanie jedni ze światowych liderów w sektorze biotechnologii. Doskonale wiedzą, jak zarabiać na innowacyjnych projektach. Naszym rodzimym firmom, wciąż tej umiejętności brakuje, przez co masa startupów upada.
- W Polsce jest to sektor, który ciągle jest w początkowych fazach rozwoju. W gospodarce krajowej, nie mówiąc o międzynarodowej,  jest raczej słabo widoczny – tłumaczy prof. Tadeusz Pietrucha, współzałożycieli spółki Mabion S.A, grupy Bio-Tech, członek Narodowej Rady Rozwoju.

Do niedawna była to przeszkoda w nawiązywaniu współpracy biznesowej między Polską, a bardziej rozwiniętymi biotechnologicznie krajami. Inwestorzy z USA zauważyli jednak, że partycypowanie w innowacyjnych projektach tworzonych w naszym kraju może im się opłacić. To wszystko za sprawą idei Biotech Bridge. Profesor Pietrucha w ubiegłym roku po raz pierwszy zorganizował amerykańską edycję znanego już w Polsce i Europie wydarzenia – Central European BioForum.
- To był pierwszy krok do nawiązania bezpośredniej  współpracy z zagranicznymi inwestorami, ale też z przedstawicielami Polonii, których zachęcamy do zakładania innowacyjnych start-upów w Polsce – mówił po wydarzeniu. – Nasze obserwacje wskazują, że po drugiej stronie oceanu istnieje zainteresowanie prowadzeniem działalności innowacyjnej w Polsce.

Kolejnym krokiem w zacieśnianiu Polsko-Amerykańskiej współpracy jest wizyta zagranicznych inwestorów w naszym kraju. Już 15 i 16 maja przyjadą do Łodzi. Wezmą udział w 19 edycji Central European BioForum. Z kim spotkają się uczestnicy? Zagraniczne firmy i instytucje będą reprezentowali m.in.:

  • Walter V. Klemp (USA) – współzałożyciel i prezes Moleculin Biotech, posiadający 29-letnie doświadczenie w prowadzeniu startupów
  • Sid Senroy (USA) - uzyskał tytuł MBA na Uniwersytecie Pepperdine. Przez ostatnie dwie dekady kierował kilkoma globalnymi działami jakości i zgodności jako dyrektor wykonawczy lub starszy konsultant (Biogen jako Vice President R&D Compliance , OREXIGEN jako Head of Quality, OXIGENE jako Vice President – Quality, Compliance and IT, Elan jako Senior Director – Clinical Quality, ICOS jako Senior Director Manager, ALLERGAN i MSD) doprowadzając do rejestracji kluczowych leków.
  • Melina Davis (USA) jest ekspertem ds. innowacji i strategii oraz przedstawicielem społeczności z Wirginii. Jest członkiem sieci współpracowników Hyperloop Transportation Technology, Inc. i służy jako HyperLeader jako część zespołu HTT ds. publicznych w USA. 
  • Michael Czekajlo (USA) – CO-Chairman of Alliance for Innovation Polish American Foundation USA, od 2014 r. związany z podpisanym między Polską i USA projektem innowacji Departamentu Stanu USA i Rządu Polski.
  • Marcin Hańczaruk (PL-USA), CO-Chairman of AFI Poland, prowadził różnorodne zespoły i całe oddziały w wiodących międzynarodowych firmach: Bristol-Myers Squibb (USA); Schering Plough (USA); Ferring (Szwajcaria), Amgen (USA).
  • Waldemar Priebe (USA) MD Anderson USA, znany z udanego rozwoju nowych jednostek terapeutycznych w leczeniu raka.
  • Juris Vanags (LV) Prezes zarządu łotewskiej spółki akcyjnej Biotehniskais centrs, która produkuje bioreaktory. Profesor Politechniki w Rydze, Członek zarządu jednostki biotechnologicznej w klastrze Cleantech Łotwa.
  • José M. Morey (USA) absolvent MD University of South Florida. Adiukt w Katedrze Radiologii i Obrazowania Medycznego Uniwersytetu w Wirginii, oraz adiunkt na Wydziale Gościnnym Wykładowcy Uniwersytetu Singularity, Konsultant ds. informatyki w służbie zdrowia Expert Connect i sztucznej inteligencji NASA iTech
  • Mikołaj Gurdała (PL-UE), ekspert z dużym doświadczeniem w zakresie funduszy unijnych, transferu technologii oraz badań i rozwoju.


Ze wszystkimi uczestnikami CEBioForum można umówić się na prywatne spotkanie B2B. Do jego umówienia służy specjalna aplikacja, do której ma dostęp każdy zarejestrowany użytkownik.

Rejestracja: https://registration.cebioforum.eu/registration

Dlaczego Amerykanie mają być zainteresowani inwestowaniem w kraju zza oceanu?

Przede wszystkim taka działalność w Polsce jest dużo tańsza. To stwarza bardzo dobre warunki do rozwoju branży bio-tech i wdrażania nowych technologii.
- Na współpracy zyskają obie strony. W Polsce dysponujemy stosunkowo nowoczesną infrastrukturą, wykwalifikowaną kadrą, która jest w stanie przy dobrym zarządzaniu realizować projekty start-upowe w amerykańskim tempie, możliwością pozyskiwania grantów współfinansujących najbardziej ryzykowne, początkowe etapy rozwoju innowacyjnego projektu biotechnologicznego – tłumaczy prof. Tadeusz Pietrucha.

Rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw i pozyskanie zagranicznych inwestorów to jedne z podstawowych założeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju premiera
Mateusza Morawieckiego. Polski rząd stawia przed sobą zadanie stworzenia przyjaznych warunków dla powstawania nowych firm. To wszystko daje bardzo sprzyjający klimat i nadzieję na pozytywny efekt spotkania i w wyniku tego, uruchamianie polsko-amerykańskich projektów biotechnologicznych w naszym kraju.

Przeczytaj również: