16 stycznia 2019

Inwestycje

Zmodernizowany SOR w gorzowskim szpitalu

Dużo więcej przestrzeni i nowoczesny, najwyższej klasy sprzęt, pomagający lekarzom w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz wydzielona strefa dla dzieci to widoczne dla każdego efekty realizacji przez gorzowską lecznicę dwóch unijnych projektów „Modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. zwiększająca jakość usług medycznych i dostępność Oddziału dla pacjentów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego" oraz „Zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o.".

 

- Ludzkie życie i zdrowie to najwyższe dobro, dlatego robimy wszystko, by sprzęt jaki mają do dyspozycji lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarki był sprzętem najwyższej klasy  – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Jerzy Ostrouch, prezes szpitala WSzW w Gorzowie Wlkp. 

Zmiany w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym

Dzięki realizacji unijnych programów Szpitalny Oddział Ratunkowy zmienił się nie do poznania. W trakcie prac przebudowano oraz rozbudowano oddział o ponad  1300 m2 powierzchni. Utworzono 10 dodatkowych stanowisk w obszarach wstępnej intensywnej terapii, strefie obserwacyjnej i konsultacyjnej dla dzieci. Jest też dużo nowego sprzętu,  w tym tego ułatwiającego prowadzenie akcji reanimacyjnej i innych czynności pozwalających na ratowanie pacjenta w stanie zagrożenia życia, jak Lukas, który  w przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia automatycznie wykonuje masaż serca zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Są też nowe łóżka i wózki do transportu pacjentów. 

- To niezwykle pomocny sprzęt. Dzięki analizatorom parametrów życiowych jesteśmy w ciągu minuty stwierdzić jaki jest stan pacjenta. Mamy urządzenia, które informują, że stan pacjenta się pogarsza mimo, że jego wyniki mieszczą się jeszcze w granicach normy. Mamy też przyłóżkowe USG, nowe respiratory, kardiomonitory i pompy strzykawkowe – chwali się dr n. med. Sybilla Brzozowska – Mańkowska, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. 

Nowością jest też wydzielona strefa dla dzieci

-Jesteśmy Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym z Pododdziałem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla Dzieci nie tylko z nazwy. Do niedawna pacjenci dorośli i dzieci korzystali z tej samej poczekalni. Teraz to dwa zupełnie inne, oddzielone od siebie miejsca. W poczekalni dla dzieci niebawem stworzymy strefę zabaw, aby dzieci czekające na konsultację nie nudziły się. Dla dzieci i osób starszych mamy też podgrzewacze do płynów infuzyjnych – dodaje dr Brzozowska-Mańkowska. 

Zakup specjalistycznego sprzętu i przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego kosztowały ponad 8 milionów złotych. Unijny Program Infrastruktura i Środowisko (2014-2020, Priorytet IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia, Działanie 9.1. Infrastruktura ratownictwa medycznego) dofinansował obie inwestycje kwotą prawie 5,5 miliona złotych. 

W skrócie

  • Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. zakończył modernizację SOR-u.
  • Projekt obejmował przebudowę infrastruktury, ale także zakup nowej aparatury medycznej.
  • Inwestycja kosztowała łącznie ponad 8 mln zł, z czego prawie 5,5 mln zł to wsparcie UE.

Przeczytaj również: