29 stycznia 2016

Inwestycje

Zmodernizowany Oddział Udarowy

Szpital Starogard: Zmodernizowany Oddział Udarowy w Kociewskim Centrum Zdrowia poprawi komfort hospitalizacji pacjentów, jak i zwiększy możliwość intensywnej opieki neurologicznej.

Prace remontowe trwały od końca listopada 2015 r. W ramach założonych prac wykonano przebudowę sali intensywnego nadzoru, łazienkę dla niepełnosprawnych oraz remont pomieszczeń przynależnych do Oddziału (rehabilitacja, pomieszczenia socjalne). Oprócz modernizacji pomieszczeń, oddział doposażono w specjalistyczne sprzęty medyczne.

Dzięki fundatorom szpital mógł zakupić większą ilość sprzętów i wyposażenia. Fundacja Szpitala św. Jana na rzecz oddziału przekazała 5 łóżek wraz z wyposażeniem, holter ciśnieniowy oraz inne sprzęty na łączna wartość ok. 85 tys. zł, zaś dzięki Fundacji VKR Dovista, Oddział został doposażony w kardiomonitor o wartości ok. 9 tys. zł. W Polsce rejestruje się około 60 000 nowych zachorowań na udar mózgu rocznie, a zapadalność na tę chorobę to około 175/100 000 mężczyzn i 125/100 000 kobiet. Udar mózgu jest trzecią co do częstości przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałego kalectwa i braku samodzielności u osób dorosłych.

Oddział Udarowy starogardzkiego szpitala zabezpiecza neurologicznie pacjentów z naszego regionu, jak także powiatów ościennych. Rocznie w oddziale hospitalizowanych jest ok. 800 pacjentów. Oddział zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem chorych z udarem mózgu; dysponuje 4 łóżkami dla pacjentów w ostrej fazie udaru mózgu i 12 łóżkami dla chorych w podostrej fazie udaru. W ramach oddziału prowadzona jest diagnostyka i leczenie udaru mózgu wg aktualnych zaleceń łącznie z leczeniem trombolitycznym.

U każdego pacjenta od pierwszej doby pobytu wdrażany jest indywidualny program rehabilitacji i ustalana jest profilaktyka wtórna. Profil leczenia i diagnostyka: intensywne leczenie i nadzór osób z zaburzeniami krążenia mózgowego w ostrej fazie choroby, w tym pacjentów z udarem mózgu; oddział dysponuje Pracownią Ultrasonografii Dopplerowskiej(TCD i TCCD), jak również Gabinetem Badań Neurofizjologicznych wyposażonym w video EEG, EMG oraz ENG. Wykorzystuje się także ultrasonografię dopplerowską do badania przepływów w tętnicach wewnątrz i zewnątrz mózgowych. (AIP)

Przeczytaj również: