20 grudnia 2018

Inwestycje

Zmodernizowane oddziały w oświęcimskim szpitalu

18 grudnia w Zespole Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu oficjalnie oddano do użytku oddziały noworodkowy wraz z położniczym, a także już użytkowany oddział ginekologiczny i blok porodowy. Modernizacja warta 8 mln złotych była możliwa dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego oraz Powiatu Oświęcimskiego. 

We wtorkowym wydarzeniu uczestniczyli m.in. członkowie Zarządu Powiatu w Oświęcimiu ze starostą Marcinem Niedzielą na czele, poseł Dorota Niedziela, wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz radni Rady Powiatu w Oświęcimiu i samorządowcy z terenu Ziemi Oświęcimskiej.

 

 

Dwuetapowy projekt

Jak zaznaczała podczas spotkania dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu Sabina Bigos-Jaworowska ze względu na wysokość nakładów, na modernizację oddziałów szpital czekał bardzo długo. Dopiero dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego oraz Powiatu Oświęcimskiego udało się zrealizować to zadanie. Trzeba bowiem zaznaczyć, że projekt realizowany był II etapowo: w pierwszym – oddano do użytku w czerwcu br. oddział psychiatrii. W ramach tej modernizacji oddziału stacjonarnego powstał stacjonarny 40-łóżkowy oddział psychiatrii oraz 20-łóżkowy oddział psychiatrii dziennej. Drugi – kończy realizację projektu i dotyczy modernizacji oddziałów noworodkowego (17 łóżek), ginekologiczno – położniczego (45 łóżek) wraz z blokiem porodowym. Cały projekt opiewał na kwotę ponad 14 mln złotych, środki unijne wyniosły 70 proc., z budżetu państwa 5 proc., natomiast Powiat Oświęcimski sfinansował wkład własny w wysokości 25 proc.

Po pierwsze demografia

Dyrektor szpitala podziękowała samorządowi województwa za słuszne decyzje, które pozwoliły przeznaczyć tak duże środki na ochronę zdrowia oraz radnym powiatowym i Zarządowi Powiatu w Oświęcimiu. Podkreślała, że dzięki gruntownej modernizacji oddziałów na przyszłe mamy oraz ich dzieci czekają doskonałe warunki. – Wiemy jak ważna w naszym kraju jest demografia, przyszłe mamy decydując się na dziecko chcą mieć pewność dobrej opieki medycznej, godnych warunków pobytu w tym najważniejszych dla nich dniu – w dniu narodzin ich dziecka. W Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu czeka na przyszłe mamy wspaniały blok porodowy z samodzielnymi salami porodów oraz z salą cięć cesarskich. Na oddziale położniczym czekają sale pobytu wraz z węzłami sanitarnymi. Oddział noworodkowy został wyposażony w nowoczesny sprzęt z salami intensywnej i pośredniej opieki nad noworodkami. Natomiast w części ginekologicznej na pacjentki czekają sale wraz z węzłami sanitarnymi, nowocześnie wyposażone sale zabiegowe, w tym aparaty USG z możliwością diagnostyki rozwoju płodu na najwyższym poziomie. Na pacjentki czeka przede wszystkim profesjonalny zespół lekarzy, położnych i pielęgniarek – podkreślała Sabina Bigos-Jaworowska.

W trakcie wydarzenia starosta Marcin Niedziela podziękował radnym Rady Powiatu i Zarządowi Powiatu poprzedniej kadencji za dobry kierunek dla tej inwestycji. – W imieniu Zarządu Powiatu chciałbym podziękować za tę inwestycję, ze swojej strony zapewniam, że przyszła współpraca ze strony Powiatu Oświęcimskiego będzie na podobnym poziomie jak dotychczas, a nawet lepszym. Cieszy nas ta inwestycja, szczególnie z tego względu, że poszerza ona ofertę zdrowotną szpitala, szczególnie na dzisiaj oddawanych do użytku oddziałach jakość świadczonych usług medycznych staje się bardziej bezpieczna i komfortowa, co jest niezmiernie istotne dla mieszkanek nie tylko Ziemi Oświęcimskiej, ale również ościennych powiatów, które z chęcią korzystają z usług naszego szpitala – mówił podczas spotkania starosta Marcin Niedziela.

Współpraca samorządów

W dalszej części spotkania marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski wyraził wielką radość i zadowolenie, w związku z tym że Województwo Małopolskie uczestniczyło w montażu finansowym, który doprowadził do tak znaczącego zmodernizowania szpitala. – Każda taka inwestycja podnosi usługi medyczne, które są niezbędne, by skutecznie leczyć naszych mieszkańców. Zarząd Województwa Małopolskiego będzie w dalszym ciągu podtrzymywać politykę idącą w kierunku współpracy z samorządami, ale też szpitalami, nie tylko wojewódzkimi, ale również powiatowymi. Mam na myśli współpracę, która ma na celu ciągłe podnoszenie poziomu usług medycznych. A może się to odbywać przez ciągłe modernizowanie i wyposażanie placówek służby zdrowia w coraz lepszy sprzęt. Mam nadzieję, że to nie nasza ostatnia wspólna inwestycja – zaznaczał Witold Kozłowski.

Wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec podkreślał, że Szpital Powiatowy to wspólne dobro. – Jeżeli sami nie zadbamy o to, by szpital funkcjonował na odpowiednim poziomie medycznym, nie zapewnimy sobie bezpieczeństwa medycznego. Cieszy deklaracja obecnego Zarządu o wsparciu na rzecz kolejnych inwestycji na terenie naszego szpitala. Przez ostatnie osiem lat na terenie Szpitala Powiatowego odbywały się permanentnie inwestycje, był to nieustanny plac budowy, a wszystko dzięki poprzedniemu Zarządowi Powiatu i wszystkim radnym – mówił Zbigniew Starzec.

Z kolei poseł Dorota Niedziela podkreślała, że Szpital Powiatowy w Oświęcimiu to wyjątkowe miejsce, daje bowiem wszystkim mieszkańcom Ziemi Oświęcimskiej większy komfort i bezpieczeństwo, a szczególnie młodym mamom, które pełne obaw i strachu o swoje pociechy przygotowują się do najważniejszego etapu w życiu. – W tym pięknie wyremontowanym miejscu poczucie bezpieczeństwa przyszłych mam będzie znacznie większe. To, co będzie się działo na tych oddziałach zależy jednak od załogi, od osób które tworzą te oddziały i dbają o to, by pacjentki wychodziły w poczuciu bezpieczeństwa, radości i dobrego zaopiekowania. Życzę całemu personelowi, by każda pacjentka uśmiechała się po wyjściu tak, jak dziś uśmiechamy się wszyscy widząc te nowo wyremontowane obiekty i możliwości diagnostyczne – mówiła poseł Dorota Niedziela.

W skrócie: 

  • W Zespole Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu oficjalnie oddano do użytku oddziały noworodkowy wraz z położniczym, a także już użytkowany oddział ginekologiczny i blok porodowy.
  • Modernizacja warta 8 mln złotych była możliwa dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego oraz Powiatu Oświęcimskiego. 
  • Projekt składał się z dwóch etapów: łącznie  opiewał na kwotę ponad 14 mln złotych, środki unijne wyniosły 70 proc., z budżetu państwa 5 proc., natomiast Powiat Oświęcimski sfinansował wkład własny w wysokości 25 proc.
 Źródło: materiały prasowe Powiatu Oświęcimskiego

Przeczytaj również: