3 czerwca 2020

Inwestycje

Wejherowo. Wmurowano kamień węgielny pod nowy budynek szpitala

W ubiegły piątek, 29 maja odbyła się kameralna uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego budynku Szpitala Specjalistycznego im. Floriana Ceynowy w Wejherowie. Inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu najbliższych dwóch lat, a jej koszt szacowany jest na 130 mln zł. 

Trzykondygnacyjny budynek

Na pierwszym piętrze lecznicy znajdzie się Zakład Serologii Transfuzjologicznej (Bank Krwi) ,Patologii i Prosektorium, Centralna Sterylizatornia oraz magazyny i pomieszczenia gospodarcze. 

Na drugiej kondygnacji będzie mieściło się Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń. W KCCSiN przewidziany jest 40-łóżkowy Oddział Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej wraz z intensywnym nadzorem kardiologicznym, dwa angiografy, sala zabiegowa z ramieniem C oraz Oddział Kardiochirurgii (28 łóżek) wraz z intensywnym nadzorem. 

Na trzecim, ostatnim piętrze placówki znajdzie się Blok Operacyjny, składający się z 7 sal oraz dwie sale wybudzeń łącznie z 17 stanowiskami i częścią administracyjną.

Cel inwestycji 

Wiceprezes zarządu Szpitali Pomorskich, Andrzej Zieleniewski tłumaczy, iż celem tej inwestycji jest budowa nowej infrastruktury, która wpłynie na wzrost efektywności funkcjonowania szpitala, skrócenie czasu oczekiwania na pacjenta na dane świadczenia specjalistyczne oraz skrócenie czasu pobytu w szpitalu. Dzięki temu znacząco poprawią się warunki pracy personelu, a pacjentom zostaną stworzone nowe możliwości terapeutyczne.

Co jeszcze?

Dodatkowo, zaplanowano wybudowanie 2 szybów windowych, wymianę trafostacji, modernizację instalacji gazów medycznych, a także łącznik, który byłby w stanie zapewnić łatwość w komunikacji nowopowstałych powierzchni.

Szacunkowo liczy się, iż łącznie inwestycja wyniesie 130 mln zł.  

Wsparcie w wysokości 60 mln zł zostało przekazane z rąk samorządu województwa pomorskiego, 58 mln zł zostanie sfinansowane ze środków unijnych, niemal 8 mln zł pochodzi z budżetu państwa, natomiast ponad 4 mln zł to wsparcie ze spółki Szpitale Pomorskie.

Zakończenie inwestycji przewidziane jest na kwiecień 2022 roku. 

Więcej informacji:
https://www.youtube.com/watch?v=bBCuEzrumxw

W skrócie:

  • W Wejherowie wmurowano kamień węgielny pod nowy budynek szpitala.
  • Koszt inwestycji szacowany jest na 130 mln zł.
  • Zakończenie budowy zaplanowano na drugi kwartał 2022 roku.

 

Przeczytaj również: