15 lipca 2019

Inwestycje

W Rybniku ruszył remont kompleksu poszpitalnego "Juliusz"

12 lipca 2019 r. rybnicki samorząd powiadomił, że rozpoczęto prace nad remontem zabytkowego kompleksu szpitalnego „Juliusz”. W końcówce maja bieżącego roku oddano pierwszy budynek, który otrzymał nową funkcję. Jak podaje miasto prace rozplanowano na 189 dni i wyniosą ponad 8,9 mln zł. Budżet wsparł Regionalny Program Operacyjny Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 kwotą 5,5 mln zł. 

Dawny kompleks w odbudowie

Kompleks dawnego szpitala nr 1 w Rybniku uzyskał nazwę od jego inicjatora, miejscowego lekarza Juliusza Rogera. Szpital powstał na przełomie XIX i XX wieku i składa się z czterech bloków znajdujących się pomiędzy ulicami Miejską, Klasztorną i 3 Maja. Przez długi czas większość zabudowań była nieużywana, a w tym dwa główne i najstarsze obiekty: Juliusz oraz Rafał. W 2000 roku oddziały dawnego szpitala nr 1 w Rybniku zostały przeniesione do nowego obiektu w dzielnicy Orzepowice.

Rybnicki magistrat poinformował, że zaczęto już prace remontowe i przygotowania w postaci rusztowań. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera zapewnia, że jest to kompleksowa modernizacja – od piwnic po dach –  oraz  komentuje:

- Dzięki unijnej dotacji już za kilka miesięcy powstanie tutaj nowoczesna przestrzeń wystawiennicza poświęcona historii medycyny i farmacji, w oczywisty sposób nawiązująca do dawnych funkcji tego miejsca. To kolejny ważny krok, przybliżający nas do celu, jakim jest przywrócenie mieszkańcom Rybnika całego zabytkowego kompleksu byłego szpitala i sprawienie, by to miejsce zaczęło tętnić życiem, stając się ozdobą tej części śródmieścia.

Jak podaje miasto prace rozplanowano na 189 dni i wyniosą ponad 8,9 mln zł. Budżet wsparł Regionalny Program Operacyjny Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 kwotą 5,5 mln zł.

Pawilon dermatologii przekształcony m.in. w Centrum Usługi Wsparcia Rozwoju Rodziny

Pierwszym wyremontowanym budynkiem był pawilon dermatologii. Remont rozpoczął się wiosną poprzedniego roku i zakończył się w maju br. W budynku znajdują się teraz m.in. Centrum Usługi Wsparcia Rozwoju Rodziny oraz filia Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego. Sam oddział dermatologiczny powstał w czasie rozbudowy szpitala w XX wieku i architektonicznie nawiązuje do okolicznej zabudowy w stylu eklektycznym.

Modernizacja głównego budynku „Juliusz”

Projekt „Modernizacja zabytkowego budynku Juliusz byłego Szpitala Miejskiego im. Juliusza Rogera w Rybniku” jest największy ze wszystkich i szacowany jest na 21,7 mln zł. W planie jest adaptacja budynku na edukatorium przedstawiające dziedzictwo kulturowe miasta i regionu oraz stałą wystawę związaną z postacią Juliusza Rogera. Miasto również wniosło prośbę o unijną dotację na ten projekt o wysokości 14,8 mln zł.

Izba Rzemieślnicza tworzy sale do praktyk

W międzyczasie niezależnie od prac nad głównymi budynkami, rybnicka Izba Rzemieślnicza prowadzi remont najmniejszej części kompleksu, czyli dawnej apteki. Izba dokonuje remontu pod kątem sal do praktycznej nauki zawodu i od 2011 r. prowadzi rzemieślniczą szkołę zawodową.

W skrócie:

  • 12 lipca 2019 r. rybnicki samorząd powiadomił, że rozpoczęto prace nad wyremontowaniem zabytkowego kompleksu szpitalnego „Juliusz”.
  • Prace rozplanowano na 189 dni i wyniosą ponad 8,9 mln zł.
  • Pierwszym wyremontowanym budynkiem był pawilon dermatologii, którego renowacja zakończyła się w maju bieżącego roku.
  • Największy projekt „Modernizacja zabytkowego budynku Juliusz byłego Szpitala Miejskiego im. Juliusza Rogera w Rybniku” ma kosztować 21,7 mln zł.

Źródło: materiały prasowe UM Rybnika/fot. L.Tyl

Przeczytaj również: