17 maja 2019

Sprzęt i Innowacje

Valter Klemp: "Biotechnologia jest jak loteria" | CEBioForum2019

Wygranie w branży biotechnologicznej jest jak wygrana na loterii. Jaki jest najlepszy sposób na wygraną? Valter W. Klemp, ekspert ze Stanów Zjednoczonych radził, co zrobić, by odnieść sukces w branży biotechnologicznej. Zakończył się pierwszy dzień Central European BioForum, jednego z najważniejszych wydarzeń sektora biotechnologicznego w Europie Środkowej.

Budowanie współpracy międzynarodowej w sektorze biotech to jedno z głównych założeń 19 Central European BioForum. Do udziału w tegorocznym wydarzeniu organizatorzy zaprosili przedstawicieli branży z USA. Eksperci z zagranicy mówili o szansach na rozwój biotechnologii w Polsce oraz zmianach, jakie mogą wpłynąć na dynamiczny rozwój tego sektora w naszym kraju.
- USA to lider innowacji na świecie, chcemy stworzyć taki system, który zapewni osobom ze Stanów Zjednoczonych możliwość współpracy z firmami z Polski i całej Europymówił Jarosław Nowak, prezes fundacji „Polish-American Biotechn Bridge”.

W listopadzie ubiegłego roku odbyła się pierwsza amerykańska edycja CEBioForum  w Nowym Jorku. Kolejnym krokiem w zacieśnianiu współpracy z zagranicznymi inwestorami jest budowa strategicznego mostu biotechnologicznego, który ma ułatwić kontakty biznesowe pomiędzy firmami z Polski i USA. W tym celu powstała właśnie fundacja, którego inaugurację ogłoszono podczas pierwszego dnia wydarzenia.

Czy Amerykanie w Polsce widzą potencjalnego partnera biznesowego?

-Już teraz macie dobrą biotechnologię, a może być jeszcze lepszamówił Walter V. Klemp podczas debaty „Polish-American Biotech Bridge”.

Co zrobić, by ją ulepszyć? Amerykanin porównał tę sytuację do wygranej na loterii.

- Sukces w biotechnologii jest trochę jak wygrana na loterii. Ale aby odnieść sukces, trzeba zagraćmówi. - Najlepszym sposobem na wygraną jest kupienie kilku losów. Szanse na wygraną są 1:20, ale trzeba zaryzykować.

Zdaniem Amerykanina Polska może stać się najszybciej rozwijającym się rynkiem badań klinicznych. Jednak, aby  to osiągnąć musimy znieść bariery, które ograniczają polską biotechnologię.
- Jedną z nich jest zdecydowanie biurokracja – mówi Klemp.
Podczas pierwszego dnia wydarzenia wiele mówiono o problemach komercjalizacji innowacyjnych projektów, najczęstszych błędach popełnianych przez startupy, czy możliwości pozyskania finansowania z publicznych i prywatnych źródeł.
- Podczas prowadzenia startupów łatwo jest popełnić błędy. Trzeba być optymistą, ale z tym również nie można przesadzać. Myślisz, że masz wystarczająco dużo pieniędzy, a okazuje się, że potrzebujesz o wiele więcej. Zakładasz, że projekt potrwa rok, a w trakcie wychodzi, że na badania potrzebujesz 3 lat. To bardzo proste błędy, ale nawet wielu doświadczonych liderów je popełnia dodaje.

Do współpracy przy 19 edycji CEBioForum zaprosiliśmy ekspertów z zagranicy, oraz reprezentujących instytucje spoza naszego kraju, m.in.:

 • Walter V. Klemp (USA) – współzałożyciel i prezes Moleculin Biotech, posiadający 29-letnie doświadczenie w prowadzeniu startupów
 • Sid Senroy (USA) – uzyskał tytuł MBA na Uniwersytecie Pepperdine. Przez ostatnie dwie dekady kierował kilkoma globalnymi działami jakości i zgodności jako dyrektor wykonawczy lub starszy konsultant (Biogen jako Vice President R&D Compliance , OREXIGEN jako Head of Quality, OXIGENE jako Vice President – Quality, Compliance and IT, Elan jako Senior Director – Clinical Quality, ICOS jako Senior Director Manager, ALLERGAN i MSD) doprowadzając do rejestracji kluczowych leków.
 • Melina Davis (USA) jest ekspertem ds. innowacji i strategii oraz przedstawicielem społeczności z Wirginii. Jest członkiem sieci współpracowników Hyperloop Transportation Technology, Inc. i służy jako HyperLeader jako część zespołu HTT ds. publicznych w USA.
 • Michael Czekajlo (USA) – CO-Chairman of Alliance for Innovation Polish American Foundation USA, od 2014 r. związany z podpisanym między Polską i USA projektem innowacji Departamentu Stanu USA i Rządu Polski.
 • Marcin Hańczaruk (PL-USA), CO-Chairman of AFI Poland, prowadził różnorodne zespoły i całe oddziały w wiodących międzynarodowych firmach: Bristol-Myers Squibb (USA); Schering Plough (USA); Ferring (Szwajcaria), Amgen (USA).
 • Waldemar Priebe (USA) MD Anderson USA, znany z udanego rozwoju nowych jednostek terapeutycznych w leczeniu raka.
 • Juris Vanags (LV) Prezes zarządu łotewskiej spółki akcyjnej Biotehniskais centrs, która produkuje bioreaktory. Profesor Politechniki w Rydze, Członek zarządu jednostki biotechnologicznej w klastrze Cleantech Łotwa.
 • José M. Morey (USA) absolvent MD University of South Florida. Adiukt w Katedrze Radiologii i Obrazowania Medycznego Uniwersytetu w Wirginii, oraz adiunkt na Wydziale Gościnnym Wykładowcy Uniwersytetu Singularity, Konsultant ds. informatyki w służbie zdrowia Expert Connect i sztucznej inteligencji NASA iTech
 • Mikołaj Gurdała (PL-UE), ekspert z dużym doświadczeniem w zakresie funduszy unijnych, transferu technologii oraz badań i rozwoju


KTO ZDOBĘDZIE CEBIOFORUM AWARD?

Podczas 19 edycji wydarzenia zostaną przyznane nagrody dla najbardziej innowacyjnych firm biotechnolgicznych w 4 kategoriach:

 • Lider rynku
 • Lider R&D
 • Start-up
 • Nagroda indywidualna


Do nagród zostały nominowane następujące firmy:
Genomtec, Biotts sp. z o.o., Personather sp. z o.o., FindAir, SendDex, Dr Omninus,  UVera, Exal Bone sp. z o. o, Biolumo sp. z o.o., SDS Optic,  Captor Therapeutics SA.

Tego, która firma otrzyma nagrodę dowiemy się drugiego dnia wydarzenia, podczas oficjalnej gali wręczenia nagród zaplanowanej na godz. 10.00.

Więcej informacji: cebioforum.com

Przeczytaj również: