30 września 2019

Sprzęt i Innowacje

Ultrasonografia kontrastowa w Polsce stan obecny i perspektywy

Ultrasonografia kontrastowa (CEUS) może znaleźć zastosowanie w każdej dziedzinie medycyny,  jest metodą skuteczną  i bezpieczną dla pacjenta.

Zdaniem specjalistów żadna inna nowa technologia w tak rewolucyjnym stopniu nie zmieniła możliwości ultrasonografii jak ultrasonografia kontrastowa. To tylko niektóre z wniosków po pierwszej w Polsce konferencji w całości poświęconej ultrasonografii kontrastowej zorganizowanej przez Oddział Gorzowski Towarzystwa Internistów Polskich wspólnie z Wielospecjalistycznym Szpitalem Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. 

Ultrasonografia kontrastowa (CEUS)  jest skuteczna  m.in. w różnicowaniu zmian łagodnych i złośliwych w wątrobie, ocenie stopnia refluksu pęcherzowo- moczowodowego, jako alternatywa dla rentgenowskiej cystouretrografii mikcyjnej u dzieci, ocenie szczelności zespoleń naczyniowych, czy w ocenie niestabilności blaszek miażdżycowych, w stanach nagłych pozwala szybko potwierdzić krwawienia do jam ciała i zmiany pourazowe narządów jak pękniecie śledziony czy wątroby.

- To metoda, która z powodzeniem może zastąpić tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, a także często i biopsję. Charakter wzmacniania zmienionego chorobowo narządu jest na tyle charakterystyczny, że właściwie krótko po badaniu możemy powiedzieć pacjentowi, czy sprawa jest poważna,  czy też, że to jest zmiana, z którą można żyć i nic z tym nie trzeba robić, oszczędzając mu badań tomografem komputerowym czy rezonansem magnetycznym – mówi lek. med. Roman Kołodziejczak, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych Nadciśnienia Tętniczego, Endokrynologii, Gastroenterologii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. i prezes Oddziału Gorzowskiego Towarzystwa Internistów Polskich pomysłodawca konferencji. 

Spotkanie internistów, pediatrów, radiologów i przedstawicieli innych dziedzin medycyny w Gorzowie to pierwsza tego typu konferencja w Polsce, gdzie ultrasonografia kontrastowa była głównym tematem, a nie tylko dodatkiem do innych zagadnień. Szerokie doświadczenie gorzowskich lekarzy w tym zakresie przedstawił lek. Krystian Szut, który zaprezentował nagrania ciekawych badań wykonanych w pracowni ultrasonograficznej oddziału wewnętrznego. 

- Do sukcesu konferencji przyczynili się także nasi pacjenci, którzy zgodzili się, aby ich zaplanowane badania odbyły się właśnie w dniu konferencji i z udziałem szkolących się lekarzy. Dziękujemy naszym chorym, a przeprowadzone zajęcia praktyczne dodały nie tylko szczególną wartość szkoleniową, ale też pozwoliły na ustalenie dalszego postępowania medycznego – dodaje dr Kołodziejczak.  

- Mam nadzieję, że ta konferencja będzie jednym z tych ziaren, które zaczęliśmy od jakiegoś czasu wspólnie z ekspertami w Polsce siać. Mocno wierzę w to, że zakiełkuje i ultrasonografia kontrastowa w Polsce znajdzie należne jej miejsce – mówi Tomasz Kniewski – przedstawiciel firmy Bracco, dostawcy środków kontrastujących. 

- Mogłoby się tak stać, gdyby badania ultrasonograficzne z użyciem kontrastu byłyby refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wciąż niewielkie wykorzystywanie tej metody może wynikać z jego kosztów, choć są to badania tańsze niż użycie tomografu komputerowego czy rezonansu magnetycznego, a co najważniejsze bardziej bezpieczne dla pacjenta. Zarówno w tomografii komputerowej czy rezonansie magnetycznym pacjent jest narażony na promieniowanie. W ultrasonografii tego nie ma. A trzeba też pamiętać o tym, że jest grupa pacjentów, którzy mają przeciwskazania do podawania środków kontrastujących wykorzystywanych w tomografii komputerowej czy rezonansie magnetycznym. W USG tego nie ma – mówiła Małgorzata Serafin-Król, prezes Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.  

Ultrasonografia kontrastowa od ponad 20 lat z powodzeniem stosowana jest np. w Niemczech. To metoda, która znacznie usprawnia diagnostykę i proces leczenia.  

- W Polsce temat wykorzystywania środków kontrastujących do badania USG, pojawia się na różnych konferencjach i spotkaniach. Tu w Gorzowie są świetni specjaliści, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i nie dość, że zorganizowali konferencję poświęconą ultrasonografii kontrastowej, to jeszcze dali możliwość zobaczenia jak to wygląda w praktyce. A to bardzo cenna inicjatywa – mówił prof. Wojciech Kosiak  z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Konferencja „Ultrasonografia kontrastowa w Polsce stan obecny i perspektywy – od podstaw do praktyki” była spotkaniem lekarzy wykonujących badania kontrastowe. Jego celem - poza wymianą doświadczeń – była konsolidacja środowiska medycznego i upowszechnienie tej metody w Polsce. W konferencji wzięło udział ponad 50 przedstawicieli szpitali i klinik w Polsce, w tym m.in. z Łodzi, Wrocławia, Krakowa, Gdańska i Warszawy. 

 

Przeczytaj również: