30 czerwca 2017

Sprzęt i Innowacje

Szpital w Łodzi pracuje nas polską elektrodą ablacyjną

Łódzcy lekarze prowadzą badania nad stworzeniem pierwszej polskiej elektrody ablacyjnej. Dzięki niej możliwe będzie znaczne zmniejszenie kosztów wykorzystania takiej procedury u pacjentów arytmią serca.   

W pracowniach Centralnego Szpitala Klinicznego prowadzone są obecnie badania nad wykorzystaniem elektrody z wykorzystaniem serca świni. – My już wiemy, że to urządzenie działa, ale procedury nakazują, aby przeprowadzić wieloetapowe testy efektywności, skuteczności  i bezpieczeństwa - mówi dr Krzysztof Kaczmarek, kardiolog współpracujący przy projekcie. Badania to element projektu "Inteligentny Rozwój" współfinansowanego z pieniędzy unijnych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wszystkie wyniki testów są zapisywane i analizowane przez pracowników siedzących w pomieszczeniu naukowym obok laboratorium – wyjaśniał w rozmowie z Gazetą Wyborczą dr hab. Paweł Ptaszyński, dyrektor medyczny Centralnego Szpitala Klinicznego CKD. 

Tańsze i skuteczniejsze leczenie  

Jeśli testy przejdą pomyślnie, kolejnym etapem badań będzie zastosowanie elektrody u pacjentów z arytmią. To sprawdzony sposób leczenia zaburzeń pracy serca, wywoływanych przez nieprawidłowo działające grupy komórek. Arytmię, która może prowadzić do kołatania serca, omdleń lub nawet śmierci, można wyeliminować poprzez pozbycie się źle działających komórek. Można to zrobić w czasie operacji na otwartym sercu, ale znacznie skuteczniejszym, bezpieczniejszym i mniej uciążliwym rozwiązaniem jest wykorzystanie elektrody, wprowadzanej np. przez tętnicę udową. Dzięki zastosowaniu elektrody, pacjenci u których przeprowadzi się zabieg mogą już po około dwóch dniach opuścić szpital.

Szpital w Łodzi nie zwalnia tempa

Urządzenie wyprodukowała firma HAGMED z Rawy Mazowieckiej. – Dzięki współpracy uczelni medycznej, lekarzy i przedsiębiorców możemy tworzyć narzędzia, które w zdecydowany sposób pomagają pacjentom i są równie dobre jak zagraniczne. Są też tańsze niż te produkowane przez renomowane zachodnie firmy, a w związku z tym bardziej dostępne – stwierdził dr hab. Ptaszyński.

Celem Szpitala CKD jest utworzenie kampusu innowacji, w którym możliwe będzie rozwijanie nowoczesnych technologii. Pozwolą one w przyszłości wprowadzać na rynek rozwiązania, które będą mogły skutecznie rywalizować z urządzeniami zagranicznymi.  

W skrócie: 

  • W Centralnym Szpitalu Klinicznym CKD trwają prace nad stworzeniem polskiej elektrody ablacyjnej
  • Urządzenie wyprodukowała firma HAGMED z Rawy Mazowieckiej
  • W planach jest utworzenie przy Centralnym Szpitalu Klinicznym CKD kampusu innowacji
Źrodło: GW

Przeczytaj również: