22 czerwca 2017

Inwestycje

Szpital w Gorzowie z nowoczesną linią diagnostyczną w Polsce

W Gorzowie Wielkopolskim, w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie uroczyście otwarto wczoraj najnowocześniejszą w kraju automatyczną linię diagnostyczną do badań. Inwestycja warta była blisko 7 milionów złotych.

Dzięki inwestycji Szpital Wojewódzki w Gorzowie będzie mógł prowadzić szybsze i liczniejsze badania medyczne. Nowoczesny system jest znacznie wydajniejszy niż ten wykorzystywany poprzednio, nawet mimo mniejszych wymagań odnośnie objętości próbek. Do tej pory szpitalne laboratorium wykonywało ok. 80 tysięcy badań miesięcznie. Teraz będzie można ich robić więcej, bo urządzenie pracuje o ok. 20% szybciej niż poprzednie. – Bardzo się cieszę, że właśnie tu, w regionie lubuskim, w szpitalu w Gorzowie sięgamy po takie innowacyjne rozwiązania, bo to największa korzyść dla pacjenta, a on jest tu przecież najważniejszy. Szybka dobra diagnoza to lepsza skuteczności w leczeniu – mówiła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Inwestycja pozwoli wprowadzić nowy zakres badań

 

Nowy zakres badań 

Nowa linia diagnostyczna pozwoli również poszerzyć zakres prowadzonych badań. Chodzi m.in., o oznaczenie kalcytoniny, somatomedyny C i diagnostykę wirusologiczną. Jest to możliwe dzięki dołączenia do linii czterech analizatorów. Dwa służą wykonywaniu badań immunochemicznych i dwa biochemicznych. – Posiadanie takiego analizatora to nie tylko powód do dumy. To też, a w naszej ocenie przede wszystkim,  sporo korzyści dla pacjentów. Ma to także niebagatelne znaczenie w kontekście budowanego przez nas ośrodka radioterapii – mówił podczas uroczystego otwarcia linii Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. O ośrodku radioterpaii pisaliśmy już w medinwestycjach

Inwestycja pozwoli wprowadzić nowy zakres badań

 

Z kolei Beata Piekarska, pełniąca obowiazki kierownika Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej wskazywała na korzyści wynikające z szerszej palety dostępnych badań – Oznaczenie kalcytoniny to badania służące diagnostyce przy rozpoznaniu przerostu komórek C i raka rdzeniastego tarczycy, w celu oceny skuteczności leczenia MTC i monitorowania nawrotu choroby lub jako badanie przesiewowe. Oznaczenie somatomedyny C (insulinopodobnego czynnika wzrostu) jest przydatne w diagnostyce chorób związanych z zaburzeniami wydzielania hormonu wzrostu i diagnostyki pracy przysadki.

Linia diagnostyczna będzie służyć nie tylko do prowadzenia badań, jednak również w celach szkoleniowych. Planowane są wizyty studyjne, z których korzystać będą mogli m.in. lekarze ze szpitali klinicznych. 

W skrócie:

  • W Gorzowie Wielkopolskim została uruchomiona najnowocześniejsza w kraju automatyczna linia diagnostyczna
  • Rozwiązanie pozwoli prowadzić większą liczbę badań i skróci ich czas
  • Inwestycja pochłonęła blisko 7 mln zł. 
Źródło: mat. pras. 

Przeczytaj również: