18 lutego 2016

Inwestycje

Szpital w Danii optymalizuje zużycie energii

Zrównoważony rozwój, komfort i zużycie energii są w centrum uwagi w największym obiekcie szpitalnym w Danii. 

Na przedmieściach Aarhus, Grundfos odgrywa istotną rolę i pomaga New University Hospital osiągnąć cele w zakresie ochrony środowiska.

50 km od siedziby firmy Grundfos w Bjerringbro, w Arhus - drugim, co do wielkości mieście Danii, powstaje ogromny kompleks szpitalny. Po zakończeniu budowy w 2020 roku, około jednego miliona pacjentów rocznie odwiedzi New University Hospital.

- Projekt szpitala koncentruje się przede wszystkim na komfortowym pobycie pacjentów. Pragniemy, by otrzymali możliwie skuteczne leczenie i właściwą opiekę. Jest to możliwe tylko dzięki zastosowaniu materiałów i produktów, które pracują optymalnie.  To właśnie z tego powodu stawialiśmy na jakość, wpływ na środowisko, działanie oraz obsługę urządzeń pracujących w systemie, a w szczególności interesowało nas zużycie energii, dodaje Simon Witt Pedersen, Project Manager z działu projektowego New University Hospital. Oznacza to, że szpital spełnia przyszłe wymogi w zakresie niskiego zużycia energii oraz ambicje najnowocześniejszego obiektu szpitalnego w Północnej Europie. Mamy tu do czynienia z tego rodzaju sytuacją, gdy poziom świadczonych usług w leczeniu pacjentów oraz jakość pracujących w instalacjach urządzeń jest na tym samym, wysokim poziomie. 

Nowoczesne rozwiązania

Bravida jest dostawcą urządzeń i usług takich, jak instalacje elektryczne, kanalizacja, ogrzewanie i wentylacja. W początkowym etapie budowy szpitala, gdy poszukiwali niezawodnego dostawcę pomp, ich wybór padł na Grundfos. Obie firmy mają wieloletnie doświadczenie we współpracy.- Chcieliśmy najlepsze na rynku pompy o wysokiej jakości, wydajności i najnowocześniejszej technologii. Z tego powodu do większości instalacji wybraliśmy MAGNA3, która moim zdaniem jest najbardziej nowoczesną i wydajną pompą dostępną na rynku. Po drugie, szpital chciał urządzeń, które potrafią komunikować się z większymi systemami, w tym przypadku systemami wentylacji oraz ogrzewania, mówi Søren Østergaard, kierownik projektu z Bravida.

W szpitalu pacjenci są priorytetem numer jeden. Dlatego rozwiązania muszą być łatwe w instalacji i obsłudze. Pompy MAGNA3 będą stosowane w układach ogrzewania i chłodzenia, a także do wentylacji i odzysku ciepła, tak, więc pacjenci i pracownicy szpitala cieszyć się mogą komfortem w każdym zakątku obiektu. Dodatkowo, by ułatwić nadzór nad instalacją, pompy mogą być sterowane centralnie, a pracownicy mogą sprawdzić, czy któraś z pomp wymaga regulacji.

Rola do odegrania

Grundfos ma zaszczyt być częścią nowocześniejszego projektu szpitala, który z technologicznego punktu widzenia będzie punktem zwrotnym w Europie.

- Nasze urządzenia mają znaczący wpływ na pracę podstawowych funkcji szpitala, a także w systemach, których zadaniem jest zapewnianie komfortu. Jesteśmy zadowoleni, że projekt budynku koncentruje się na zużyciu energii i wymóg ten miał decydujący wpływ na wybór pomp, mówi Henrik Falck, kierownik Sprzedaży w Grundfos Dania.

Przeczytaj również: