10 lutego 2020

Inwestycje

Szpital w Bolesławcu inwestuje w najnowocześniejszy w regionie rezonans magnetyczny

Pacjenci szpitala w Bolesławcu już niedługo będą mogli korzystać z najnowocześniejszego w regionie rezonansu magnetycznego. 

Rezonans ma być uruchomiony do końca lutego, a pracownia diagnostyki obrazowej, w której działać będzie rezonans, ma być oddana do użytku w połowie kwietnia. Wtedy też mają być już wykonywane pierwsze badania. Zapisy na nie rozpoczną się od początku marca. 

Badania wykonywane z wykorzystaniem urządzenia marki General Electric będą trwały około 10-15 minut. Na starszych rezonansach ten proces może zająć nawet do 50 minut. Nowy sprzęt będzie mógł na raz poddać badaniu całe ciało pacjenta. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza dla pacjentów z nowotworami. Rezonans będzie w stanie wykryć nie tylko pierwotnego guza, ale i ewentualne przerzuty. 

Koszt inwestycji w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu wyniesie 4 miliony złotych. Zakup rezonansu marki General Electric możliwy był dzięki wsparciu finansowemu wszystkich gmin powiatu bolesławieckiego. Wspomniana kwota pokryje nie tylko zakup urządzenia, ale także stacji lekarskich potrzebnych do opisu badania, urządzenia do podawania kontrastu, rozbudowanie niezbędnej infrastruktury informatycznej, dostarczenie i zainstalowanie oprogramowania do diagnostyki obrazowej i prowadzenia diagnostyki medycznej drogą elektroniczną. 

Zakup rezonansu jest jednym z elementów szerszego planu rozwoju szpitala. Inwestycje w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu w późniejszej kolejności mają objąć między innymi blok operacyjny, mammograf i endoskopię. 

W skrócie:

  • Nowy rezonans w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu zostanie uruchomiony do końca lutego. Pierwsze badania zostaną wykonane w połowie kwietnia. 
  • Inwestycja opiewa na 4 miliony złotych. Jej koszt pokrywają wspólnie wszystkie gminy powiatu bolesławieckiego.

Przeczytaj również: