15 maja 2017

Inwestycje

Szpital św. Ludwika planuje inwestycje

Szpital św. Ludwika chce w pierwszym kwartale przyszłego roku rozpocząć przebudowę i remont głównego, tzw. starego budyni szpitala. Będzie to pierwszy w kraju ośrodek przeznaczony dla dzieci z płodowym zespołem poalkoholowym (FASD).

Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie zajmuje się FASD już od trzech lat. – Do tej pory nie mieliśmy jednak specjalnego, dedykowanego tej chorobie oddziału – mówi dyrektor placówki, Stanisław Stępniewski. – Centrum Leczenia FASD działa obecnie jako multidyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzi psycholog, psychiatra i neurolog i który pomaga dzieciom z tymi zaburzeniami. 

Kompleksowa opieka medyczna dla dzieci 

Utworzenie centrum Leczenia FASD powstał w związku z planowaną przebudową głównego budynku Szpitala Dziecięcego w Krakowie, której start planowany jest na I kwartał 2018 r. W ramach prac budowlanych powstanie m.in. tunel, który połączy pawilony placówki. Ponadto zostanie nadbudowana jednak kondygnacja, a poddasze zostanie przystosowane do potrzeb oddziałów specjalistycznych. Dzięki temu powstaną nowe oddziały: anestezjologii i intensywnej terapii, ostrych chorób infekcyjnychi chirurgii dziecięcej, a także blok operacyjny. To ważne z punktu widzenia pacjentów, bo do tej pory jedyny OIOM dla dzieci jest w Uniwersyteckim Szpitalu w Prokocimiu. 

Pierwszy taki oddział w kraju 

Cały projekt nazwano „Małopolskim Centrum Pediatrii”. – Jego stworzenie umożliwi komplementarne funkcjonowanie specjalistycznego leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego dla dzieci z Małopolski. W zakresie FASD i chorób rzadkich będą przyjmowani najmłodsi pacjenci z całej Polski – informuje Paulina Korbut z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Warto zaznaczyć, że będzie to pierwsza jednostka poświęcona tej przypadłości w kraju. W Europie także nie ma ich zbyt wielu. Centrum Kompleksowego Leczenia FASD będzie przyjmować dzieci z zaburzeniami wywołanymi piciem alkoholu przez matkę w czasie ciąży. Znajdzie się tam 12 łóżek.

 W skrócie:

  • Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie przygotowuje się do rozbudowy placówki, która nastąpi w I kwartale 2018 r. 
  • Zostanie w nim utworzone Małopolskim Centrum Pediatrii
  • Powstanie tam również pierwszy w kraju ośrodek poświęcony leczeniu FASD, czyli płodowemu zespołowi poalkoholowemu
 

 

Przeczytaj również: