20 czerwca 2017

Inwestycje

Szczecin: Otwarcie szpitala rehabilitacyjnego

W połowie czerwca dawny szpital miejski w Szczecinie ponownie otworzył swoje drzwi dla pacjentów. Teraz działa jednak jako Szpital Rehabilitacyjny im. Świętego Karola Boromeusza będzie zarządzany przez Instytut Medyczny im. Jana Pawła II. Modernizacja trwała 7 lat. 

Inwestycja, której finałem była uroczystość otwarcia nowej placówki rozpoczęła się w czerwcu 2010 roku, kiedy Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska nabyła nieruchomość za symboliczną, wynoszącą 0,1% wartości cenę 19 tys. zł. Było to wynikiem udokumentowania przez Kongregację Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza prawa własności do obiektu. W zamian za bonifikatę utworzony specjalnie w tym celu Instytut Medyczny zobowiązał się do uruchomienia szpitala w ciągu 7 lat oraz świadczenia usług medycznych przez 25 lat. 

Szpital w Szczecinie po generalnym remoncie 

Obiekt został w całości wyremontowany. Pace wyburzeniowe nie objęły jedynie ścian nośnych budynku. Pozwoliło to wykorzystać w pełni nowoczesne rozwiązania techniczne i dostosować szpital do współczesnych standardów. Prace zostały sfinansowane w całości ze środków prywatnych. – My jesteśmy już gotowi do tego, żeby przyjmować pacjentów. Musimy uzyskać kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia by mieszkańcy Szczecina nie musieli płacić za leczenie. Szpital ma cała nową aranżację, nowe wnętrze, by był to szpital nowoczesny. To się udało – stwierdził ksiądz Andrzej Dymer, dyrektor Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II w Szczecinie w rozmowie z Radiem Szczecin.

Niezbędny kontrakt z NFZ 

Szpital Rehabilitacyjny gotowy jest na przyjęcie 160 pacjentów, jednak docelowo liczba ta ma wzrosnąć do 200.  Rozwinięcie działalności zależy jednak od uzyskania kontraktu. – Szpital ma prawo ubiegać się o kontrakt z NFZ. Na pewno może działać też na zasadach ogólnych komercyjnych, pobierając opłaty za świadczone usługi. Z naszej strony w akcie notarialnym był zapisany warunek o działalności non profit w tym sensie, że nie nastawionej na zysk – tłumaczył dyrektor Instytutu Medycznego.

W uroczystym otwarciu Szpitala Rehabilitacyjnego uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych - w tym m.in. minister Beata Kempa, minister Paweł Szefernaker oraz Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

W skrócie:

  • W dawnym szpitalu miejskim w Szczecinie został utworzony Szpital Rehabilitacyjny im. Świętego Karola Boromeusza
  • Obiekt został wykupiony i wyremontowany ze środków Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
  • W szpitalu znajdzie się miejsce dla 200 pacjentów 
Źródło: Radio Szczecin 

Przeczytaj również: