30 sierpnia 2017

Inwestycje

Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu będzie większy

Szpital Miejski w Toruniu planuje budowę nowego skrzydła. Zostały przygotowane już wnioski o dotację unijną, która pozwoli m.in. na utworzenie oddziału przeszczepowego oraz Pracownia Biologii Molekularnej. Powiększy się też Oddziale Intensywnej Terapii Medycznej. 

Przestrzeń, jaką  dysponuje Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu jest niewystarczająca do obecnych potrzeb placówki. Brak miejsca sprawia powoduje m.in. że oddziały szpitala nie spełniają wszystkich wymagań oraz norm. Dyrekcja toruńskiej lecznicy podjęła więc decyzję o rozbudowie szpitala o nowe skrzydło. – Rozbudowa jest konieczna ze względu na trzy zadania – powiedziała w rozmowie z redakcją Nowości Krystyna Zaleska, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. – Przede wszystkim potrzebne jest miejsce na oddział przeszczepowy, oddział udarowy i pracownię badań molekularnych. Cała inwestycja szacowana jest na około 16 milionów złotych. W pierwszym etapie przeznaczonych na nią ma być 9 mln zł. Z tego po 4,5 mln zł przekazuje gmina i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego (o ile wyrazi zgodę) z unijnego projektu inwestycyjnego dla szpitali powiatowych. 

Nowe oddziały szpitala w Toruniu

Jeśli szpitalowi uda się uzyskać pieniądze, nowy, dwupiętrowy budynek zostanie wybudowany równolegle do obecnych bloków operacyjnych. Na jego parterze znajdą się dwa oddziały. Będzie to przeniesiona ze starego budynku neurologia z 12 łóżkami dla pacjentów oraz oddział udarowy, na którym znajdzie się 16 łóżek. Cztery z nich będą wyposażone w system monitorowania funkcji życiowych. Na piętrze nowego budynku znaleźć ma się natomiast oddział przeszczepowy. Zajmie on blisko 60% całej powierzchni dostępnej na tej kondygnacji, co jest niezbędne w związku z potrzebami pacjentów o obniżonej odporności, w których będą mogli przebywać m.in. pacjenci po transplantacji komórek krwiotwórczych. Oddział zostanie wyposażony w dziesięć jednoosobowych sal o wysoki stopniu czystości. Znacznej przestrzeni wymaga też utworzenie zaplecza niezbędnego przy przeszczepach autologicznych oraz od dawców spokrewnionych. Oddział przeszczepowy przy Batorego będzie jedynym takim oddziałem w regionie. Na tej samej kondygnacji znajdzie się również nowo utworzona Pracownia Biologii Molekularnej, której działalność ścisłe wiązać będzie się z przeszczepami szpiku.

Więcej miejsca na oddziale kardiologicznym i OITM

Budowa nowego skrzydła poprawi też sytuację oddziałów, które dalej będą funkcjonować w starym budynku. Więcej miejsca będzie m.in. na kardiologii oraz Oddziale Intensywnej Terapii Medycznej. Zwłaszcza ten ostatni potrzebuje więcej przestrzeni, bowiem zgodnie z przepisami powinien dysponować 5 łóżkami, a obecnie ma jedynie cztery. Powiększona zostanie też się interdyscyplinarna sala operacyjna, co pozwoli w pełni wykorzystać możliwości robota da Vinci. 

W skrócie: 

  • Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu stara się o dotację na budowę nowego skrzydła 
  • Koszt inwestycji szacowany jest na 16 mln zł
  • Budowa obiektu pozwoli m.in. na utworzenie oddziału przeszczepowego oraz Pracownia Biologii Molekularnej.
Źródło: Nowości

Przeczytaj również: