26 sierpnia 2015

Finansowanie inwestycji

Sektor ochrony zdrowia, a dotacje

Nowy okres programowania na lata 2014-2020 oraz pula przyznana Polsce na projekty jest  od wielu miesięcy odmieniana przez wszystkie przypadki. Zatem krótko - 82,5 mld euro na projekty  w najbliższej siedmiolatce, z czego szacunkowo ok. 1 mld euro na projekty dla służby zdrowia. Pierwsze nabory ruszą prawdopodobnie dopiero w 2016 roku, ale o tym za chwilę.

Oprócz funduszy w programach regionalnych i krajowych, do których już chyba zdążyliśmy się juz przyzwyczaić, ponownie dostępne będą także dotacje z innych źródeł. Przykładowo, dzięki funduszom z Mechanizmów Finansowych (norweskiego i EOG) możliwe było realizowanie projektów w ramach Programu „Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych" finansującego rozwój i dostosowanie opieki medycznej do rzeczywistego stanu zdrowia populacji oraz czynników demograficznych. Kolejny nabór odbędzie się w 2016 roku.

Co ciekawe, spółki medyczne mają możliwość skorzystania z oferty coraz aktywniej działających na rynku funduszy private equity czy venture capital. Jest to kapitał dostępny praktycznie przez cały czas i nie wymaga ogłaszania żadnych naborów, jak w przypadku wniosków. Nie jest to jednak źródło finansowania na wszystko i dla wszystkich. Wracając do funduszy strukturalnych, projekty w kolejnych latach będą musiały spełnić nie tylko większość dotychczasowych kryteriów, ale także kilka nowych.

Warto zatem zwrócić uwagę na poniższe:
- Finansowanie odbywać się będzie na zasadach i w zakresie zgodnym z Policy paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020, stanowiącym dokument wdrożeniowy dla funduszy. Wspierane będą między innymi projekty polegające na przeprowadzeniu niezbędnych, z punktu widzenia udzielania świadczeń zdrowotnych, prac remontowo-budowlanych, w tym w zakresie dostosowania infrastruktury do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, a także wyposażeniu w sprzęt medyczny oraz rozwiązaniach w zakresie IT (oprogramowanie, sprzęt).
- Istotne będzie zwiększenie skuteczności diagnostyki oraz leczenia mierzone m.in. poprzez spadek ryzyka zakażeń  szpitalnych, poprawę szybkości, zaawansowania technologicznego oraz poziomu precyzji diagnostyki czy poprawę jakości i trafności wdrażanych metod leczenia.
- Promowane będą inwestycje zgodne ze zidentyfikowanymi deficytami i potrzebami uwzględniającymi sytuację demograficzną i epidemiologiczną (w zależności od specyfiki podmiotu leczniczego i oferowanych przez niego usług) oraz faktycznym zapotrzebowaniem i dostępnością infrastruktury ochrony zdrowia na danym obszarze z wykorzystaniem map potrzeb zdrowotnych. Regionalna mapa potrzeb zdrowotnych oraz Ogólnopolska Mapa Potrzeb Zdrowotnych, które opracuje Ministerstwo Zdrowia,  będą się składały z analizy demograficznej i epidemiologicznej, analizy stanu i wykorzystywania zasobów oraz prognoz potrzeb zdrowotnych.

Ten ostatni punkt jest na ten moment niestety największym problemem. Mapy zdrowotne, bez których praktycznie nie można ogłosić żadnego konkursu dla służby zdrowia, będą gotowe dopiero w... 2016 roku. Pozostaje zatem cierpliwie czekać, powoli kompletując niezbędną dokumentację wymaganą do realizacji projektu (np. pozwolenia na budowę). W kolejnych artykułach zajmę się planowanymi do ogłoszenia naborami dla poszczególnych rodzajów projektów. Bę
dą one zatem dotyczyły zarówno projektów inwestycyjnych oraz badawczo-rozwojowych czy projektów współpracy ponadnarodowej, finansowanych nie tylko ze środków unijnych, ale także innych źródeł, o których wspomniałem na początku.Jednocześnie zachęcam czytelników do zgłaszania własnych sugestii lub pytań, do których w miarę możliwości będę starał się odnosić wraz z kolejnymi publikacjami.

***

Stanislaw Radomiński jest doświadczonym konsultantem projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych.
W latach 2007-2013 przygotował i rozliczył ponad 60 projektów z różnych branż i funduszy na łączną kwotę dotacji ponad 100 mln PLN.
Brał także aktywny udział w ocenie projektów, zarówno na szczeblu regionalnym, jak i ogólnopolskim.

 

 

 

Przeczytaj również: