17 maja 2018

Inwestycje

Rozbudowa Szpitala w Puszczykowie za 22 mln zł

We wtorek (15 maja 2018) uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę bloku operacyjnego Szpitala w Puszczykowie im. prof. S.T. Dąbrowskiego S.A. Realizacja inwestycji za 22 mln złotych ma zostać zakończona pod koniec 2019 roku. 

We wznoszonym budynku znajdzie się pięć nowoczesnych sal operacyjnych oraz centralna sterylizatornia. Blok operacyjny został zaprojektowany z uwzględnieniem najnowszych standardów wymaganych dla tego typu obiektów. Nowe stoły operacyjne,  aparatura do znieczulania i oświetlenie sprawią, że inwestycja – jeśli chodzi o  warunki pracy i opieki nad pacjentem – unowocześni szpital według najnowszych standardów.

 - Spośród 15 oddziałów funkcjonujących w szpitalu połowa to oddziały zabiegowe, tak wiec połowa z pośród 20 tysięcy pacjentów leczonych rocznie w Puszczykowie skorzysta z nowego bloku. ( …) Z dumą obserwuję postępy prac budowlanych, bo wiem jak bardzo ta inwestycja jest nam potrzebna. Blok operacyjny jest  sercem każdego  szpitala. Nasze obecne „serce” – jak na ponad czterdziestoletni organ wymaga już kuracji. Nowe sale operacyjne, z pewnością ułatwią przeprowadzanie unikatowych zabiegów , są również gwarancja bezpieczeństwa epidemiologicznego. Z radością patrzę na wszystkich tutaj zgromadzonych, bo rzeczywiście mamy dzisiaj powód do świętowania. A my wspólnie możemy być za chwilę świadkami wydarzenia, które symbolicznie połączy minione i przyszłe pokolenia pracowników i pacjentów naszego szpitala.” – mówiła Prezes Szpitala Ewa Wieja. 

Władze szpitala  podkreślają, że inwestycja poprawi jakość opieki nad pacjentami oraz zapewni placówce miejsce w ścisłej czołówce najnowocześniejszych szpitali w Wielkopolsce. Koszt budowy wyniesie blisko 18 mln zł, a wyposażenie pochłonie niemal 3 miliony złotych. Inwestycja jest finansowana z dotacji powiatu poznańskiego oraz środków wypracowanych przez szpital.

- To z pewnością zakończenie długiego etapu w życiu szpitala , który zaczął się w lutym 2004 roku od ratowania budżetu, spłacania długów, potem inwestowania i modernizacji infrastruktury i sprzętu. Dopiero potem rozpoczęły się duże inwestycje w termomodernizację , w unowocześnienie zasilania i wymianę wszystkiego co można. Dziś wkraczamy w erę nowoczesności, a nowy blok operacyjny postawi nas w zupełnie innym miejscu na rynku usług medycznych. Otworzy nowe możliwości funkcjonowania.  Będzie to jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce. A przypomnę, że przed nami dalsze inwestycje i rozwój – także kadry medycznej. Mamy w powiecie plany inwestycji medycznych na wiele lat i na wiele milionów - podsumował starosta Jan Grabkowski, dziękując jednocześnie wszystkim osobom zaangażowanym w budowę tego nowoczesnego obiektu.

W Szpitalu od ponad roku działa już zrealizowany w ramach I etapu nowy szyb windowy. Umożliwia on transport chorych z oddziałów na blok operacyjny. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami, nowy blok będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów już pod koniec przyszłego roku. 

Szpital w Puszczykowie działa jako spółka akcyjna, która jest własnością powiatu poznańskiego. 

W skrócie:

  • W Szpitalu w Puszczykowie powstaje nowy budynek, w którym znajdzie się pięć super nowoczesnych sal operacyjnych, oraz centralna sterylizatornia.
  • Koszt budowy wyniesie blisko 18 mln zł, a wyposażenie pochłonie niemal 3 miliony złotych. Inwestycja jest finansowana z dotacji powiatu poznańskiego oraz środków wypracowanych przez szpital.
  • Realizacja inwestycji potrwa do końca 2019 roku.

Przeczytaj również: