4 maja 2017

Inwestycje

Rozbudowa Kliniki Chirurgii Onkologicznej w Lublinie

Szpital Kliniczny w Lublinie prowadzi budowę nowoczesnego obiektu, w którym znajdzie się Klinika Chirurgii Onkologicznej. To pierwszy etap wieloletniej inwestycji, której koszt szacowany jest na blisko 324 mln zł. 

O rozpoczęciu budowy nowego obiektu kliniki onkologicznej pisaliśmy już pod koniec grudnia. Wtedy odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego. W trzykondygnacyjnym budynku, którego budowa ma zakończyć się w 2018 r. znajdą się poradnie chemio- i radioterapii, blok operacyjny i pracownie akceleratorów wysokoenergetycznych. Łącznie budynek ma mieć powierzchnię ponad 4 tysięcy metrów kwadratowych. – Wiążemy z tą inwestycją ogromne nadzieje. Przełomowym momentem będzie własny zakład radioterapii. Do tego oczywiście chemioterapia i leczenie chirurgiczne. Dzięki temu będziemy mogli zaoferować kompleksowe leczenie nowotworów – mówi prof. Wojciech Polkowski, szef kliniki chirurgii onkologicznej.

Lepsza ochrona onkologiczna

Mimo że w Lublinie działa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, powstanie nowego ośrodka specjalizującego się w opiece nad pacjentami z nowotworami jest wskazane i potrzebne. – My jesteśmy centrum uniwersyteckim, które ma szereg innych zadań niż COZL, np. szkolą się u nas studenci czy rezydenci. Poza tym, mieliśmy wiele uwag pacjentów, że po operacji chirurgicznej mimo wprowadzenia Zielonej Karty, mają w innych miejscach trudności z dalszym leczeniem onkologicznym, chodzi np. o chemio- i radioterapię. Dlatego chcemy zapewnić im kompleksowe leczenie, aby czuli się u nas dokładnie wyleczeni – mówi dyrektor, dr n. med. Adam Borowicz. 

Szpital Kliniczny w Lublinie rozwija swoją działalność pod kątem technik małoinwazyjnych, co pozwala przeprowadzić większą liczbę zabiegów i pomóc większej liczbie pacjentów. W placówce prowadzone są m.in. zabiegi usunięcia nowotworów żołądka metodą endoskopową. To właśnie w niej pierwszy raz w Polsce poddano pacjenta takiej operacji. Szpital ma w planach również rozwój hemoonkologii. . – Chcemy rozszerzyć swoją misję o przeszczepianie komórek macierzystych od dawców niespokrewnionych, bo obecnie muszą wyjeżdżać w tym celu np. do Katowic czy Gliwic – tłumaczy dr hab. Marek Hus, kierownik kliniki hematoonkologii.

Rozwój kształcenia 

Celem rozbudowy kliniki jest też rozwój bazy szkoleniowej. – Po przeprowadzce do nowych budynków, chcemy także stworzyć centrum symulacji medycznej i robotyzacji, czyli podyplomowy ośrodek szkolenia dla chirurgów z całej Europy – mówi prof. Grzegorz Wallner, kierownik kliniki chirurgii ogólnej w SPSK1.

Rozbudowa Kliniki Chirurgii Onkologicznej jest pierwszym z etapów większej inwestycji dotyczącej całego szpitala. Jej łączny koszt wyniesie ponad 324 mln zł. Środki na jej realizacje pochodzą z dotacji z budżetu państwa. 

W skrócie: 

  • W 2018 r. ma zakończyć  się budowa nowej siedziby Kliniki Chirurgii Onkologicznej w Lublinie
  • To pierwszy etap wieloletniej inwestycji o wartości ponad 324 mln zł
  • Ośrodek chce rozwijać się w dziedzinie m.in. radio- i chemioterapii oraz hemoonkologii
 

Przeczytaj również: