31 marca 2021

Sprzęt i Innowacje

Robot dezynfekujący nową bronią szpitala w walce z pandemią

ALVO® Ultra V-bot to autonomiczny robot dezynfekujący, który wykorzystując promieniowanie UV-C zapewnia czystą, wolną od bakterii i wirusów przestrzeń. Oczyszczane jest nie tylko powietrze, ale też wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu. Taki sprzęt testuje od kilku dni Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA w Rzeszowie, a firma I+med z Gdańska przeprowadzi pierwszy w Europie projekt badawczy oceniający skuteczność takiego rozwiązania w warunkach szpitalnych.

Jak działa ALVO® Ultra V-bot?  Został wyposażony w dwanaście promienników UV-C emitujących światło, którego promieniowanie jest absorbowane przez kwasy nukleinowe RNA i DNA, co prowadzi do dezynfekcji aż 99,9 % patogenów. To sprawia, że jest najbardziej skuteczny w  niszczeniu bakterii, wirusów i grzybów. Ponadto jest też bezpieczny dla środowiska.

- Od pierwszych dni pandemii wdrożyliśmy w naszym szpitalu wiele zaawansowanych rozwiązań, które sprawiły, że mogliśmy zapewnić  bezpieczną opiekę naszym pacjentom. Ani na jeden dzień nie zatrzymaliśmy się z udzielaniem świadczeń z zakresu położnictwa czy neonatologii Choć inne ośrodki były wyłączane z działalności np. z powodu kwarantanny, my utrzymaliśmy ciągłość świadczeń, a to było szczególnie ważne dla naszych ciężarnych pacjentek.  Dlatego bardzo się cieszymy, że dziś do szerokiego arsenału środków, za pomocą których zapewniamy maksymalnie bezpieczne otoczenie dla Pacjentów i naszego personelu dołącza robot ALVO Ultra V-bot. – mówi Radosław Skiba, dyrektor szpitala.

ALVO® Ultra V-bot jest praktycznie bezobsługowy. Został wyposażony w skaner laserowy 2D oraz 8 czujników optycznych, dzięki którym tworzy wirtualną mapę otoczenia. Na jej podstawie operator, przy użyciu aplikacji zainstalowanej na tablecie, wyznacza punkty, do których ma dotrzeć.  Co więcej -  robot na bieżąco monitoruje i dostosowuje procesy dezynfekcji, zapewniając tym samym najbardziej optymalne wyniki pracy. Uruchomienie całego procesu  odbywa się zdalnie poprzez komunikację Wi-Fi, co sprawia, że operator nie jest narażony na kontakt z promieniowaniem UV-C. Po każdym procesie robot automatycznie generuje raport.

Pierwsze badania w Europie

Skuteczność takiego rozwiązania w obiektach szpitalnych zbada firma I+med z Gdańska, która od lat zajmuje się projektowaniem szpitali oraz nowoczesnych rozwiązań medycznych.

- Naszym celem jest sprawdzenie przydatności i skuteczności robota do dekontaminacji w realnych warunkach obiektu medycznego. To będą pierwsze tego typu badania
w Europie,  dlatego cieszymy się, że to właśnie nasz zespół je poprowadzi. To ważne szczególnie teraz, gdy wszyscy szukamy nowych i innowacyjnych rozwiązań, wiedząc jak ważna jest higiena i środowisko wolne od patogenów   – przekonuje zarząd spółki I+med.

Warto podkreślić, że jak udowodniono naukowo, promieniowanie UV-C niszczy z ponad 99% skutecznością  groźne patogeny chorobotwórcze, m.in.: kropidlaka czarnego (Aspergillus brasiliensis), laseczki siennej (Bacillus subtilis), pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), czy koronawirusów.

- Bardzo nas cieszy, że firma ALVO wspólnie z najlepszym polskim szpitalem oraz firmą I+med rozpoczyna badania nad oceną efektywności i skuteczności naszego nowego produktu w warunkach szpitalnych. Jestem przekonany, że wysoka jakość naszego nowego urządzenia sprawdzi się na pierwszej linii frontu z pandemią COVID-19 – stwierdza Dominik Czerwiński, dyrektor zarządzający ALVO.

 

***

Szpital Specjalistyczny Pro- Familia -  dzięki fachowej opiece, wysokiej jakości i kompleksowości szybko zdobył renomę i zaufanie pacjentów, którzy do Rzeszowa na leczenie przyjeżdżają z całego kraju. PRO-FAMILIA słynie głównie  z kompleksowej opieki dla mamy i dziecka. W Polsce istnieje tylko kilka placówek, które mogą poszczycić się taką ilością porodów (blisko 5 tysięcy rocznie). Przez 10 lat działalności personel szpitala przywitał na świecie blisko 40 tysięcy dzieci. Obecnie szpital dynamicznie rozwija chirurgię piersi, medycynę sportową oraz chirurgiczne leczenie otyłości, stawiając na pełną kompleksowość, dając pacjentom możliwość skorzystania z małoinwazyjnych metod leczenia. Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia oraz dziennik “Rzeczpospolita” przyznały w ubiegłym roku Szpitalowi PRO-FAMILIA tytuł najlepszego szpitala
w Polsce. Specjaliści od monitorowania jakości przyznając punkty w prestiżowym rankingu “Bezpieczny Szpital” oceniają m.in. wysoką jakość bezpiecznej opieki, dostęp do diagnostyki, personel i jego kwalifikację oraz nowoczesne rozwiązania medyczne.

Firma ALVO® od prawie 30 lat dostarcza innowacyjne rozwiązania dla bloków operacyjnych, intensywnej terapii i oddziałów szpitalnych. Produkuje modułową zabudowę do sal operacyjnych, stoły operacyjne i wyposażenie medyczne. W swojej ofercie posiada zaawansowane systemy integracji sal operacyjnych, realizuje też projekty specjalne, między innymi szpitale modułowe i polowe. W 2020 roku robot ALVO® Ultra V-bot otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w kategorii „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”.

I+med 
Wiodące w Europie Centralnej biuro specjalizujące się w projektowaniu obiektów ochrony zdrowia. Pracownicy biura od 7 lat zaangażowani są w przygotowanie dokumentacji projektowej i budowę największych obiektów medycznych w Polsce – m.in. Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Prokocimiu, Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka czy Śląskiego Centrum Chorób Serca ale także prywatnych obiektów medycznych np. Bodyclinic w Warszawie, Bydgoszczy i Gdańsku. Od dwóch lat firma wspiera także producentów nowoczesnych rozwiązań technologicznych we wdrażaniu ich na rynku medycznym, efektem takiej współpracy jest m.in. wprowadzenie na rynek medyczny szkła antydrobnoustrojowego.

Przeczytaj również: